Korkowa posadzka


Zyskuje coraz większe grono zwolenników. Zdecydowała o tym nie tylko moda, ale także względy praktyczne – podłogi pokryte korkiem są ciepłe, ciche, trwałe i łatwe do utrzymania w czystości.
Posadzka, na której nie gromadzi się kurz, nie musi być tylko niezrealizowanym marzeniem. Posadzki korkowe nie przyciągają kurzu, ponieważ ich powierzchnia się nie elektryzuje. Poza tym, że są odporne na zabrudzenia, mają jeszcze wiele innych praktycznych zalet.
Elastyczny i sprężysty korek ułożony na podłodze tłumi odgłos kroków.
Poza tym posadzka korkowa to jeden ze sposobów na docieplenie pomieszczenia. Korek jest bardzo dobrym izolatorem (jego współczynnik przewodzenia ciepła λ wynosi 0,045 W/(m²·K)), a zrobiona z niego posadzka jest ciepła. Wiele dobrych materiałów izolacyjnych traci swoje właściwości po zawilgoceniu, gdyż woda dobrze przewodzi ciepło. Nie dotyczy to korka, który nie nasiąka pod wływem wody, ale się odkształca.
Tak jak każdy materiał naturalny korek pracuje. Jednak zrobiona z niego posadzka jest bardziej stabilna niż drewniana. Dla korka nie podaje się współczynnika skurczu. Między płytkami korkowymi mogą się pojawić szczeliny szerokości 1 mm, i to tylko wtedy, gdy posadzka jest eksploatowana w nieodpowiednich warunkach – przy wilgotności powietrza mniejszej niż 45%.

Z czego posadzka


 

Ten sam wzór z reguły występuje w kilku wersjach w postaci płytek lub paneli – mogą one być naturalne, lakierowane albo pokryte warstwą winylu.
Płytki mają przeważnie wymiary 60 x 30 lub 30 x 30 cm, grubość od 3,2 do 6 mm. Płytki podłogowe mogą mieć jednolitą strukturę lub być zrobione z dwóch warstw: dekoracyjnej – fornirowanej z korka naturalnego oraz technicznej – z prasowanego korka mielonego. Produkuje się trzy podstawowe rodzaje płytek korkowych. Zależnie od rodzaju wykończenia mają różną odporność na wgniecenia i ścieranie:
- pokryte niepalną folią winylową – są najtrwalsze, stosuje się je w pomieszczeniach o dużym natężeniu ruchu (nawet w biurach). Nie tylko wierzchnią, ale i spodnią warstwę płytki stanowi cienkie PCW. Jest ono trudno ścieralne, dlatego mogą po nim jeździć kółka mebli. Płytki winylowane są cienkie – z reguły mają 3,2 mm grubości (w tym 2,5 mm korka). Producenci dają na nie nawet 20 lat gwarancji;
- zabezpieczone lakierem – są bardziej naturalne, ale nieco mniej wytrzymałe, za to przyjemniejsze i bardziej elastyczne od płytek winylowanych. Mają najczęściej 4 mm grubości, warstwa lakieru stanowi zaledwie ułamek milimetra. Są matowe lub z połyskiem;
- naturalne – tak zwane surowe, do samodzielnego barwienia i lakierowania, mają od 4 do 6 mm grubości.
Panele. Montuje się je bardzo szybko na zatrzask – bez użycia kleju. Ułożona z nich podłoga (tak zwana pływająca) od razu nadaje się do użytkowania. Panele mają długość od 90 do 91,5 cm, szerokość od 18,5 do 31,5 cm i grubość od 1 do 1,2 cm. Są zbudowane z kilku warstw, z reguły z: naturalnego forniru korkowego, płyty HDF i izolacyjnego korka technicznego. Podobnie jak płytki panele mogą być wykończone lakierem lub warstwą winylu:
- panele winylowane – ich warstwa dekoracyjna jest zabezpieczona niepalnym PCW. Są grubsze od paneli lakierowanych – mają około 1,2 cm grubości (w tym 5 mm korka). Taka podłoga sprawdza się w bardzo intensywnie użytkowanych pomieszczeniach – ma gwarancję nawet do 20 lat;
- panele lakierowane – są bardziej naturalne, ale mniej wytrzymałe na ścieranie niż panele z powłoką winylową, dlatego producenci polecają je do pomieszczeń mieszkalnych i udzielają na nie pięcioletniej gwarancji. Mają grubość 1 lub 1,05 cm (w tym 5,5 mm korka).

Przygotowanie korka


 


Korek w momencie opuszczenia fabryki ma wilgotność 4-6%. Zanim zostanie przyklejony do podkładu, musi być odpowiednio aklimatyzowany w pomieszczeniu, w którym ma zostać ułożony. Po wyjęciu z kartonów płytki korkowe należy pozostawić przez co najmniej 24 godziny w fabrycznym foliowym opakowaniu. Panele powinny być aklimatyzowane w taki sposób przez co najmniej 48 godzin.
Fabryczne opakowania foliowe mają mikrootwory umożliwiające łagodne, stopniowe dostosowanie korka do wilgotności powietrza w pomieszczeniu. Jest to szczególnie istotne w przypadku wszystkich paneli oraz płytek z lakierowaną lub winylowaną wierzchnią warstwą – wtedy rozszerzalność poszczególnych warstw jest różna.
W czasie układania parkietu korkowego lub paneli w pomieszczeniu nie może być mniej niż 15°C (temperatura optymalna to 18°C).

Jaki powinien być podkład

 

Korek może być układany na wszelkiego rodzaju podłożach, jeśli są równe, suche, gładkie, mają odpowiednią wytrzymałość i zostały odpylone. Mogą to być zarówno podłoża cementowe, anhydrytowe, jak i drewniane, na przykład z płyt drewnopochodnych OSB albo V-100.
Suchy. Podkład, na którym ma zostać ułożona podłoga z korka, musi być odpowiednio suchy, aby nie dochodziło do odkształceń płytek lub paneli.
Twardy. Podłoża pod posadzki z korka muszą być wytrzymałe – odporne na ściskanie i zgniatanie. Odpowiednia wytrzymałość w pomieszczeniach mieszkalnych to minimum 20 MPa. Taką samą lub większą wytrzymałość powinny mieć masy wygładzające. Jest to bardzo ważne, ponieważ obciążenie jest przenoszone z powierzchni korkowej posadzki na podkład. Jeżeli wytrzymałość podkładu byłaby zbyt mała, mogłoby dojść do jego pokruszenia i odspojenia posadzki.
Równy. Maksymalne nierówności na 2 m łaty nie mogą być większe niż 3 mm. Jest to szczególnie istotne w przypadku podłogi z paneli – tak zwanej pływającej. Panele są łączone bezklejowo i praca na nierównościach podkładu mogłaby po latach eksploatacji spowodować rozluźnienie połączeń między panelami

Przygotowanie podkładu

Wyrównanie i wzmocnienie. Podkłady cementowe i anhydrytowe  wymagają warstwy wygładzającej, ponieważ nie są wystarczająco gładkie i odporne na ścieranie. Dlatego powinny zostać wyszpachlowane szybko schnącą plastyczną masą cementową albo wyrównane uniwersalną masą samopoziomującą.
Jeżeli podkład jest zrobiony z płyt drewnopochodnych, trzeba wyszpachlować szczeliny między nimi.
Gruntowanie. Jedną warstwę gruntu nakłada się w celu wzmocnienia podkładu lub zwiększenia przyczepności. Jeśli chcemy odciąć wilgoć resztkową, należy stosować dwie warstwy specjalnego gruntu poliuretanowego lub epoksydowego. Możemy go stosować, gdy wilgotność podłoża nie przekracza 4,5% (CM). Na podkłady niechłonne zaleca się grunty epoksydowe lub dyspersyjne z żywicami lateksowymi.
Czas schnięcia gruntów jest różny w zależności od rodzaju podkładu. Po zagruntowaniu podkład cementowy schnie od 30 minut do kilku godzin (zależnie od rodzaju gruntu), anhydrytowy i drewnopochodny – od 24 do 48 godzin.
Szlifowanie. Warstwa wygładzająca powinna być przeszlifowana grubym papierem ściernym (numery 16-24), aby uzyskać przyczepną powierzchnię.

Klejenie
Najczęściej używa się klejów kontaktowych do nakładania na podkład i spód płytki korkowej. Mają one różny czas schnięcia, który jest zawsze podawany przez producentów.
Dyspersyjne z żywicami lateksowymi – kleje kontaktowe, mogą być stosowane do płytek ze spodem naturalnym. Czas schnięcia przed układaniem parkietu: na spodzie płytki 60 minut, na podłożu (zależnie od jego chłonności) 30-60 minut. Nakłada się je wałkiem welurowym lub pędzlem.
Rozpuszczalnikowe polichloropre-nowe – kleje kontaktowe, mogą być stosowane do płytek ze spodem naturalnym lub z PCW. Czas schnięcia przed układaniem wynosi 5-15 minut – tyle samo na spodzie i na podłożu płytki. Nakłada się je wałkiem welurowym lub pędzlem.
Dyspersyjne z żywicami akrylowymi – kleje najnowszej generacji do jednostronnego nakładania. Są zalecane tylko do płytek ze spodem z PCW. Nakłada się je na podłoże szpachlą zębatą. Mają bardzo dużą początkową siłę wiązania – płytki przykleja się bezpośrednio po nałożeniu kleju (przez 15-20 minut).

Lakierowanie lub olejowanie

Powinno być przeprowadzone po całkowitym związaniu kleju. Zazwyczaj następuje ono po mniej więcej 24 godzinach od zakończenia klejenia.
Należy stosować elastyczne lakiery, ponieważ tylko takie nie popękają na miękkim korkowym podłożu. Na płytki z surowego korka lub lakierowane fabrycznie można nakładać lakiery poliuretanowe lub poliuretanowo-akrylowe. Do pomieszczeń intensywnie eksploatowanych – na przykład kuchni, pokoju dziennego – zaleca się lakiery poliuretanowe (dwuskładnikowe wodne lub jednoskładnikowe rozpuszczalnikowe).
Decydując się na olejowaną podłogę z korka, trzeba pamiętać o tym, że należy nałożyć trzy warstwy naturalnego oleju w odpowiednich odstępach czasu, z reguły jest to około 12 godzin.

Jak pielęgnować podłogę z korka

Korek praktycznie się nie starzeje i nie traci swoich właściwości. Wymaga jednak odpowiedniej konserwacji. Pierwsze mycie podłogi i jej konserwację należy przeprowadzać dopiero po wyschnięciu kleju (po upływie 24-36 godzin) albo lakieru (po ośmiu dniach od zakończenia lakierowania).
Na co dzień wystarczy przetrzeć go wilgotną szmatką (na przykład z dodatkiem przeznaczonych do pielęgnacji korka detergentów) lub przeciągnąć po nim mopem.
Podłogi lakierowane pokrywa się warstwą zabezpieczającą polimerowo-akrylową lub poliuretanową dwuskładnikową zalecaną przez producenta lakieru.
Podłogi winylowane pokrywa się warstwą zabezpieczającą poliuretanową dwuskładnikową zalecaną przez producenta paneli.
Podłogi olejowane. Do mycia należy stosować detergenty, a do renowacji woski zalecane przez producenta oleju.
Gdy posadzka zostanie zarysowana. Szlifujemy uszkodzoną powierzchnię papierem ściernym i pokrywamy ją lakierem. Porysowaną podłogę z warstwą winylową polerujemy szlifierką jednotarczową (całą), aby wyczyścić dokładnie głębokie rysy, a następnie nakładamy dwie warstwy dwuskładnikowego lakieru poliuretanowego. Mocno uszkodzone płytki trzeba wyciąć nożem i w puste miejsce wkleić nowe.

NIEWIDZIALNY KOREK

Nie zawsze korek układany na podłodze jest widoczny. Są panele, w których stanowi on rdzeń będący izolacją termiczną i akustyczną oraz podkład stabilizujący panel. Warstwą dekoracyjną jest drewniany fornir.
Produkowane są także korkowe podkłady wyciszające i amortyzujące. Mogą być wykonane z korka i gumo-korka. Stanowią skuteczną izolację dźwiękochłonną pod wszelkiego rodzaju podłogi: pływające, parkiety, terakotę i płyty z kamieni naturalnych, a także pod wykładziny. Uwaga! Krawędzie płytek korkowych mogą być proste – wówczas układa się je na styk, tak że podłoga tworzy jedną płaszczyznę bez widocznych łączeń.
Są też płytki fazowane (podobnie jak fazowane deski). Ułożona z nich podłoga ma wyraźne podziały zaznaczone rowkami.

JAK POŁOŻYĆ PARKIET KORKOWY NA STARĄ POSADZKĘ
Na drewniane podłogi. Najpierw trzeba sprawdzić, czy deski są na stałe przymocowane do legarów, i masami akrylowymi wypełnić wszystkie szczeliny pomiędzy nimi. Następnie należy wylać masę samopoziomującą zbrojoną włóknem poliestrowym – warstwę grubości co najmniej 6 mm.
Inny sposób to zastosowanie drewnopochodnych płyt OSB lub V-100 grubości minimum 18-20 mm łączonych na pióro-wpust. Płyty należy przykręcić do starych desek, zaszpachlować otwory po śrubach i miejsca połączeń płyt. Następnie trzeba je wyszlifować i zagruntować gruntem dyspersyjnym do podłoży drewnianych.
Na płytki ceramiczne. Najpierw należy silnym detergentem odtłuścić płytki i usunąć z nich środki pielęgnacyjne, które były nakładane podczas eksploatacji. Po osuszeniu posadzki trzeba ją zagruntować gruntem do podłoży niechłonnych, na przykład epoksydowym lub dyspersyjnym z żywicami lateksowymi. Następnie powinno się ułożyć masę samopoziomującą (uniwersalną cementową) warstwą grubości minimum 2 mm.

Uwaga! Płytki i panele mogą być fabrycznie pokrywane lakierem rozpuszczalnikowym (na przykład seria Ipocork) lub wodnym (na przykład seria Wicanders). Informacja o rodzaju lakieru jest istotna przy przeprowadzaniu renowacji podłogi z korka. Jeżeli została pokryta lakierem rozpuszczalnikowym, można po zmatowieniu powłoki położyć lakier rozpuszczalnikowy lub zastosować preparat wiążący, który zagwarantuje przyczepność nowej warstwy lakieru wodnego do starej powłoki.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi