Kostka do remontu


Rozważam kupno starego domu-kostki. Czy koszt przebudowy i remontu nie przewyższy jednak wartości samego domu?

Aby oszacować koszty przewidywanych prac, trzeba najpierw starannie sprawdzić stan techniczny domu. Jeśli będziemy musieli wymienić dach, izolacje fundamentów i posadzek, stolarkę, instalacje, wykończenie i wyposażenie techniczne, to może się okazać, że do kupienia jest nie tyle dom, ile... stan surowy otwarty. Jego wartość to nie więcej niż 30% kosztów budowy domu, bo roboty wykończeniowe i wyposażeniowe są najdroższe.
Należy wziąć pod uwagę, że kostki często budowano z materiałów o bardzo niskiej jakości. Instalacje zwykle są przestarzałe i nie spełniają obecnych wymagań technicznych. Urządzenia i systemy, takie jak kocioł i przewód kominowy, instalacja elektryczna, centralne ogrzewanie, zapewne trzeba będzie wymienić.

Jak dużo chcemy zmienić?

Im większe są nasze wymagania, tym mniej opłacalna będzie przebudowa.
Zwykle generalny remont jest okazją do zmian, dzięki którym dom staje się bardziej funkcjonalny. W wypadku kostek jest co poprawiać. Dzisiejszym inwestorom przeszkadza często brak łazienki na parterze, zamknięta kuchnia, oddalona od pokoju dziennego, ciasne wejście i schody. Aby temu zaradzić, trzeba łączyć pomieszczenia, wybijać dodatkowe otwory w ścianach i burzyć ściany działowe. Pamiętajmy, że przekształcenia wewnętrzne są kosztowne i trudne. Stropy mają niewielkie rozpiętości, a ściany konstrukcyjne są gęsto rozstawione, więc łączenie i otwieranie wnętrz wymaga kosztownych ingerencji w konstrukcję budynku.

Możliwość adaptacji strychu i piwnicy

Te domy mają jednak swoje zalety. Argumentem za kupnem może być na przykład wysoki strych albo piwnica. Kostki mają często poddasza nieużytkowe o wysokości 1,5-2,5 m z typową więźbą dachową o dość małym spadku. Łatwo ją przebudować lub wręcz podnieść w całości, uzyskując pełnowartościowe pomieszczenia, bardziej przestrzenne niż na parterze czy piętrze.
Być może warto zaadaptować starą piwnicę, otrzymując miejsce na salę do ćwiczeń, saunę czy pracownię. Naprawiając izolację pod podłogą, można obniżyć poziom posadzki, wylać nową płytę posadzkową niżej, nawet na poziomie między ławami fundamentowymi. Ale uwaga – wymaga to oceny konstruktora i fachowego projektu budowlanego. Może się okazać, że koszty osuszenia pomieszczeń piwnicy będą wysokie.

Ile to będzie kosztować?

Porównanie kosztów remontu i przebudowy z kosztami nowego domu może wypaść na niekorzyść kostki. Warto to przeanalizować. Najłatwiej oszacować koszt nowych części domu i kompletnych systemów instalacyjnych – tu pomocne są publikowane przez SEKOCENBUD wskaźniki na metr kwadratowy budowy i wykończenia nowego domu. Zawodzą one jednak przy ocenie kosztów zmian konstrukcyjnych i prac, które wiążą się z rozbiórką starych materiałów. Trzeba tu znać długość potrzebnego podciągu, belki stalowej, powierzchnię rozbieranej płyty stropowej, określić, ile warstw posadzki usuniemy, ile skujemy tynków i jaka jest powierzchnia okien do wymiany.
Tylko doświadczeni fachowcy mogą oszacować koszty bez dokumentacji. Jeśli jednak chcemy nie tylko remontować, ale także dokonać zmian wewnątrz lub powiększyć dom, przyda się choćby szkicowy projekt.
Najbardziej precyzyjnym narzędziem oceny kosztów jest projekt wykonawczy (techniczny) z przedmiarem robót. Jeżeli na jego podstawie różni wykonawcy sporządzą wyceny prac, ich oferty będą porównywalne.    

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi