Lekkie dekoracje na elewacje


Bonie, gzymsy i attyki mogą uszlachetnić fasadę niejednego budynku. Jeśli do ich zrobienia użyje się płyt styropianowych i profili elewacyjnych, zabiegi dekoracyjne zajmą niewiele czasu i nie będą zanadto kosztowne.
 . Czasem nawet najładniej otynkowane i pomalowane ściany zewnętrzne wyglądają nieco monotonnie. Wystające poza lico muru ozdoby, na przykład gzymsy lub listwy wokół okien, sprawią, że dom będzie wyglądał oryginalniej.
Zastosowanie tego rodzaju detali warto skonsultować z architektem. Nadmiar dekoracji lub ich nieumiejętne rozmieszczenie może bowiem przynieść efekt odwrotny do zamierzonego.

Proste i tanie bonie

Nazwą „bonie” określa się ozdobne równoległe żłobienia w elewacji. Zazwyczaj przebiegają poziomo. Boniami rzadko ozdabia się całą powierzchnię ścian zewnętrznych. Najczęściej są one robione w narożnikach domów, na ich cokołach lub w sąsiedztwie okien i drzwi. Tradycyjnie bonie wykonuje się w grubym (około 3 cm) tynku. Jest to zajęcie dosyć praco- i czasochłonne, dlatego też coraz większą popularność zdobywają bonie profilowane w płytach ze styropianu lub z polistyrenu ekstrudowanego o grubości minimum 2 cm. Można kupić płyty z fabrycznie wyciętymi rowkami. Mocuje się je do ściany klejem mineralnym do styropianu, zabezpiecza siatką zbrojącą z włókna szklanego i tynkuje. Można użyć także zwykłych płyt, w których po naklejeniu na ścianę robi się bonie za pomocą wycinarki z włóknem żarowym.
W podobny sposób można boniować styropianowe płyty ocieplające ściany. Jednak wtedy rowki zmniejszają grubość izolacji termicznej, pogarszając nieco jej skuteczność. Musi więc być ona odpowiednio grubsza.
Bonie można również robić w płytach z wełny mineralnej. Używa się do tego wycinarki oscylacyjnej z odpowiednio dobranym ostrzem.


Bonie styropianowe można wykonywać na ścianach jedno-, dwu- i trójwarstwowych.

Profilami elewacyjnymi można ozdabiać otwory okienne i drzwiowe.

Profile gzymsowe umieszcza się pod okapem dachu...

...lub pod parapetami.

Profile stworzone, by zdobić

Produkuje się je przede wszystkim z twardego, samogasnącego styropianu. Aby można je było stosować na zewnątrz budynku, muszą być wzmocnione siatką zbrojącą z włókna szklanego i wykończone mineralną masą szpachlową. Niektóre firmy zamiast styropianu stosują piankę poliuretanową pokrytą folią z PCW i farbą lub tworzywo Verofill, którego podstawowym składnikiem jest granulat silikatowy.
W sprzedaży są profile do gzymsów, attyk, listew wokółokiennych i wszelkich innych ozdób.
Można też zamówić wzór indywidualny lub zlecić wykonanie profilu o ponadstandardowej (120-210 cm) długości. Producenci oferują także płytki, których faktura imituje ciosany kamień.
Profile można montować do niemal wszystkich podłoży mineralnych.
Ponieważ ważą niewiele, nadają się także do przyklejania na ścianach ocieplonych metodą lekką mokrą. Nie stanowią bowiem zbyt dużego obciążenia dla tak delikatnej elewacji. Do ich montażu stosuje się zazwyczaj taki sam klej, jakim przylepia się płyty styropianowe do muru. Profile są fabrycznie zagruntowane. Po zamontowaniu do wykończonej ściany wystarczy je pomalować lub pokryć tynkiem cienkowarstwowym.
Profile dekoracyjne kosztują od 14 do 68 zł/m. Cena zależy od ich rodzaju, długości i szerokości. Za zworniki i ozdobne płytki trzeba zapłacić 12-27 zł/szt.

Bonie wykańcza się przeważnie tynkiem lub farbą o innym kolorze niż ściany. Urozmaica to płaszczyznę elewacji.

Elementy dekoracji ścian zewnętrznych

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi