Linia średniego napięcia, szkodliwość


Przez środek mojej działki przebiega linia średniego napięcia 15 kV. Czy wybudowanie w jej pobliżu domu może mieć jakieś negatywne konsekwencje dla zdrowia mieszkańców i pracy urządzeń elektrycznych?
Wpływ pola elektrycznego może być odczuwany tylko w określonym przepisami obszarze, czyli w odległości 4 m od skrajnych linii. Wszystkie urządzenia i odbiorniki znajdujące się w większej odległości powinny pracować bez zakłóceń. Wyjątkiem mogą być radioodbiornik lub telewizor odbierające sygnał przez zwykłą antenę pokojową – są one bardzo podatne na wszelkie zakłócenia, nie tylko te emitowane przez przewody elektryczne. Nie powinno być natomiast kłopotów z odbiorem programów przez antenę satelitarną.
Nie ma też dowodów na to, że pole elektryczne emitowane przez linię średniego napięcia ma negatywny wpływ na zdrowie człowieka.
Z listu nie wynika wprawdzie, jak duża jest działka, ale wydaje mi się, że linia elektryczna przechodząca dokładnie przez jej środek może być powodem poważnych kłopotów z jej zagospodarowaniem (chyba że działka ma być podzielona na dwie mniejsze właśnie wzdłuż przewodów). Trzeba pamiętać o tym, że zakład energetyczny z pewnością będzie żądał udostępnienia działki ekipie naprawczej w przypadku awarii. Może się też domagać umożliwienia wjazdu na posesję specjalistycznym pojazdem. O to, jakie są warunki takiego udostępniania działki, trzeba się dowiedzieć we właściwym zakładzie energetycznym przed zagospodarowaniem działki, a najlepiej przed jej zakupem.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi