Lukarna z rynną czy bez niej?


Czy potrzebne jest orynnowanie lukarny?

Nie zawsze. To zależy od dachu oraz kształtu i wielkości lukarny. Ważne jest, aby wiedzieć, gdzie i jak z połaci dachu lukarny będzie spływać woda oraz z jak dużej powierzchni będzie ona zbierana.
Orynnowanie lukarny oznacza nie tylko nieco większy koszt budowy, ale i dodanie elementów, które mogą zostać uszkodzone (zwłaszcza zimą) przez zsuwający się po połaci śnieg czy lód. Czasem jednak jest to niezbędne.
Jeśli grozi nam, że woda będzie spływać po nieodpornej na zamakanie powierzchni, rozpryskiwać się na ściany facjat, lukarn, kominów, odbita od dachu, tarasu czy jakiejkolwiek innej przeszkody, to lepiej zaopatrzyć krawędź lukarny w rynny.
Zwykle należy je montować w przypadku, gdy na lukarnę spływa woda z dużej powierzchni połaci albo kiedy jej dach jest duży (powyżej 5 m²).
Prawie zawsze trzeba montować orynnowanie na lukarnach pulpitowych. Zbierają one wodę nie tylko ze swej powierzchni, ale i z połaci powyżej, i kierują ją na dach wprost pod oknem albo chodnik czy trawnik przed budynkiem. Gdyby nie było rynny, w czasie ulewnego deszczu przez okno w takiej lukarnie widzielibyśmy tylko ścianę wody. Woda zawsze spływałaby w to samo miejsce, tworząc zagłębienie w trawniku lub rozpryskując się na przechodniów przed wejściem do domu.
W lukarnach z połaciami o spadkach skierowanych na boki to, czy należy zrobić orynnowanie, zależy przede wszystkim od ukształtowania powierzchni, na którą będzie spływać woda. Można się obejść bez rynien, jeśli dach lukarny ma szerokie okapy, a spadek dachu domu zapewnia swobodny spływ wody i zsuwanie się śniegu. Zagrożone zamakaniem ściany lukarny można też zabezpieczyć, pokrywając je solidnie blachą lub tym samym materiałem pokryciowym co dach.
Jeśli jednak woda będzie uderzać z dużą siłą w jedno miejsce lub opryskiwać otynkowaną ścianę lukarny, to orynnowanie powinno być wykonane.

Szerokie połacie dwuspadowego dachu lukarny są wystarczającą osłoną jej frontowej ściany.

Orynnowanie większej lukarny jest dodatkowym zabezpieczeniem i wcale nie musi szpecić

Lukarna w kształcie wolego oczka. Woda spływa z jej miękko ukształtowanego grzbietu na boki do łukowych koszy. Na pewno nie potrzeba tu rynny.

Często stosowanym sposobem zabezpieczenia pionowych ścian lukarny jest pokrycie ich materiałem pokrycia dachowego lub blachą.

Można zostawić małą lukarnę z dwuspadowym dachem bez rynien – trzeba tylko pamiętać o wyprowadzeniu obróbki blacharskiej na jej ściany. Tu wydaje się ona nieco za niska.Warto pamiętać, że woda odpryskująca od dachu na ścianę jest zawsze brudna i powoduje brzydkie zacieki.

Uwaga ta strona utrzymuje się dzięki reklamą . Każdy kliknięcie w nie daje mi parę groszy. Nie bądź sknera .Z góry dzięki

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi