Mocowanie rynien i rur spustowych. Sekrety dobrego wykonania


To, czy system orynnowania będzie właściwie odprowadzać wodę i wytrzyma napór śniegu, zależy w dużej mierze od tego, jak zostaną zamocowane rynny i rury spustowe.
Rynny montuje się po ułożeniu pokrycia dachowego. Rury spustowe muszą być zamocowane w tym samym czasie. Nie można tych prac rozdzielać. Przed montażem rur elewacje domu muszą być całkowicie wykończone.

Krzywizna zamierzona

Rynny powinny być zamontowane ze spadkiem w kierunku rury spustowej. Zależy on od długości połaci i przekroju rynny. Wynosi od 5 do 20 mm na jeden metr (od 0,5 do 2%). Przykładowo więc, jeśli połać ma 8 m, różnica poziomów między skrajnymi hakami wyniesie 4 cm.
Gdy połać jest dłuższa niż 12 m, spadek powinien przebiegać w dwóch kierunkach – na lewo i na prawo od środka dachu. Wówczas na obu jego krańcach muszą się znaleźć rury spustowe.

Uwaga! Przed ustaleniem spadku rynien trzeba koniecznie sprawdzić, czy okap trzyma poziom. Jeżeli nie, należy wziąć na to poprawkę.

Rodzaje haków rynnowych
Do mocowania rynien służą specjalne haki, zwane też rynhakami lub rynajzami. Montuje się je do:
- deski okapowej biegnącej przy krawędzi połaci dachowej;
- sztywnego deskowania;
- krokwi lub ostatniej łaty.
W sprzedaży są też haki regulowane. Za pomocą śrub można ustawiać ich ramię w zależności od kąta nachylenia połaci, bez potrzeby zginania metalu. Da się też obniżać lub podwyższać położenie samego haka.
Można kupić również takie haki, które po zamontowaniu nie rzucają się w oczy. Utrzymują one rynnę od góry, a nie od dołu.


KSZTAŁTY, KOLORY, MATERIAŁY

Haki i obejmy są kupowane w komplecie z innymi elementami systemu orynnowania.
Ich kształt jest dopasowany do przekroju rynien i rur. Są więc haki do rynien o przekroju kwadratowym, okrągłym, trapezowym i uchwyty do rur o przekroju okrągłym bądź prostokątnym. Do systemów rynnowych z PCW oraz z blach powlekanych stosuje się haki i obejmy metalowe, powlekane tworzywem sztucznym lub pomalowane na kolor rynien. Do rynien miedzianych używa się haków i obejm z miedzi lub ze stali obłożonej blachą miedzianą. Rynny i rury tytanowo-cynkowe mają elementy mocujące z tego samego materiału co one.
Uwaga! Rozmiary haków i obejm powinny być dobrane do rozmiarów rynien i rur. Niektóre obejmy są regulowane i nadają się do rur o różnej średnicy.

Montaż uchwytów do rur spustowych

Rury spustowe odprowadzające wodę z rynien mocuje się do ścian domu za pośrednictwem obejm. Obejma składa się z obręczy podtrzymującej rurę i łącznika, który trzeba zakotwić w ścianie. Łącznikiem może być śruba dwugwintowa, wkręt, gwóźdź lub zaostrzony trzpień. Obejmy powinno się umieszczać pod każdym kielichem, czyli w miejscach łączenia rur. Przy długich, prostych odcinkach rur obejmy powinny się znajdować co 1,8-2 m.
Inne obejmy są przeznaczone do ścian murowanych, a inne do drewnianych. Te pierwsze mają w komplecie śrubę i plastikowy kołek. Najpierw w murze trzeba wywiercić otwór o takiej samej średnicy jak kołek, następnie umieścić go w otworze i wkręcić śrubę przymocowaną do obejmy. Obejmy do ścian drewnianych nie mają śrub, tylko długie, zaostrzone trzpienie, które wbija się w drewno. Tam, gdzie drewniane elementy są zbyt cienkie, aby zmieścić długi trzpień, stosuje się obejmy mocowane dwoma wkrętami.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi