Murowane ogrodzenia


Powinny nie tylko oddzielać działkę od sąsiadów i od drogi, ale też dobrze komponować się z otoczeniem i pasować do elewacji domu. Szczególnie duże możliwości wykończenia dają murowane.
 Ogrodzenie murowane może być pełne i przypominać wyglądem ścianę. Takie ogrodzenie, zwłaszcza jeśli jest wysokie, może sprawiać wrażenie zbyt masywnego. Dlatego – szczególnie na małych działkach – warto wstawić między murowane słupki drewniane lub metalowe przęsła, które dodadzą mu lekkości. Niezależnie od tego, na który wariant ogrodzenia się zdecydujemy, część murowaną możemy wybudować lub wykończyć na kilka sposobów.

Z cegieł, pustaków, bloczków lub betonu


Ogrodzenie można wymurować ze zwykłej cegły ceramicznej, bloczków silikatowych lub bloczków z betonu komórkowego albo z pustaków, a następnie lico wykończyć tynkiem, płytkami lub okładziną, dopasowując ich wygląd do elewacji budynku i elementów architektury ogrodowej. Mury powinny być posadowione na fundamencie sięgającym poniżej poziomu przemarzania gruntu (80-120 cm). Jeżeli muruje się jedynie słupki i podmurówkę (cokół), a przęsła robi z lekkiego materiału (na przykład z drewna lub elementów kutych), fundament na gruncie przepuszczalnym, piaszczystym może mieć 60 cm, a na zwięzłym, gliniastym lub ilastym – 100 cm. Fundament powinien wystawać 10-15 cm ponad powierzchnię gruntu. Między nim a częścią murowaną trzeba położyć izolację poziomą (na przykład z dwóch warstw papy na lepiku albo folii), która zapobiegnie podsiąkaniu wody z gruntu. Co mniej więcej 10 m należy zrobić dylatację, czyli pionową szczelinę dzielącą fundament i przęsło na odrębne fragmenty. Zapobiegnie ona pękaniu ogrodzenia. Szczyt cokołu, słupków i muru należy przykryć daszkiem, który zabezpieczy je przed wodą opadową.
Cokół i słupki można też zrobić z betonu klasy B15. Jest to rozwiązanie dość tanie, ale pracochłonne – ze względu na dużą ilość deskowania i konieczność zbrojenia. Ogrodzenie takie jest trwałe i można je wykończyć na wiele sposobów, podobnie jak to ze zwykłej cegły ceramicznej.

Z cegły klinkierowej lub licowej

 


Bardzo efektownym sposobem na ogrodzenie jest wymurowanie go z cegły klinkierowej lub licowej. Są one bardzo trwałe, odporne na wpływ warunków atmosferycznych, nie trzeba ich impregnować. Zaletą takiego ogrodzenia jest to, że nie wymaga dodatkowego wykończenia. Kolorystyka cegieł jest bardzo bogata: od bieli, przez odcienie szarości, czerwieni, brązu, aż po ciemny grafit. Cegły najlepiej układać na zaprawie do klinkieru na niepełną spoinę, a następnie spoiny wypełniać zaprawą do fugowania klinkieru. Można też zastosować specjalną zaprawę do jednoczesnego murowania i fugowania, jest ona jednak droższa i murując, trzeba od razu zwracać uwagę na estetyczne wykańczanie fug. 
Z bloczków silikatowych

Tańszym sposobem jest wymurowanie ogrodzenia z cegły lub bloczków silikatowych. Mur silikatowy buduje się tak samo jak ceramiczny, używając tradycyjnej zaprawy, na przykład cementowo-wapiennej, lub robiąc cienkie spoiny z zaprawy cienkowarstwowej. Można go wykończyć tynkiem lub okładziną albo tylko pokryć specjalnym bezbarwnym impregnatem do silikatów, który chroni przed rozwojem glonów i zwiększa odporność na zabrudzenia. Do niedawna silikaty były tylko białe, obecnie ich kolorystyka jest dość bogata. Możemy kupić cegły zielone, niebieskie lub żółte.
Poprawnie wykonany mur z cegieł wapienno-piaskowych może wyglądać równie ładnie jak mur z klinkieru.


Ogrodzenie murowane
Ogrodzenie z cegły klinkierowej lub licowej nie musi być niczym zabezpieczane.
Jeśli zostało wymurowane z innego materiału, musi być otynkowane lub wykończone, na przykład płytkami lub okładziną.


Ile kosztuje 1 m² pełnego ogrodzenia...
- z cegły klinkierowej 450-600 zł
- z cegły licowej 200-800 zł
- z cegły zwykłej 100-110 zł
- z bloczków silikatowych 80-90 zł

...a ile jego wykończenie?

- tynk pokryty farbą silikonową 9-20 zł
- płytki klinkierowe 40-130 zł
- płytki silikatowe 20-45 zł
- okładzina kamienna 80-200 zł
- okładzina betonowa (sztuczny kamień) 60-100 zł

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi