Na ścianę i w ścianie. Drzwi przesuwne na kilka sposobów


Drzwi przesuwne to dobre rozwiązanie zarówno w małym pomieszczeniu, gdzie liczy się każdy centymetr, jak i w dużym, gdzie skrzydło otwartych drzwi utrudniałoby aranżację wnętrza.
Drzwi przesuwne otwierają się i zamykają, poruszając się wzdłuż linii ściany. Mogą się odsuwać na ścianę i wtedy po otwarciu są widoczne albo chować w specjalnej kasecie i wtedy znikają w ścianie.
Można je zrobić na każdym etapie budowy domu. Sposób montażu zależy od tego, czy ściany już stoją, jak szeroki jest otwór drzwiowy, oraz od tego, ile mamy miejsca na odsunięcie skrzydła drzwi.

Przesuwające się na ścianę

Takie drzwi można zamontować, gdy ściany działowe są już zbudowane, a także podczas remontu domu. Wystarczy, jeśli pozostawimy otwór drzwiowy równy wielkości skrzydła i miejsce na ścianie potrzebne do jego odsunięcia. Skrzydło drzwi przesuwa się na wózkach jezdnych po prowadnicy, którą montuje się na ścianie nad otworem drzwiowym lub do sufitu. Podczas otwierania drzwi pozostają widoczne w jednym pomieszczeniu i pod tym względem niewiele się różnią od drzwi rozwieralnych. Prowadnicę maskuje się listwą wykonaną z tego samego materiału co skrzydło drzwi. Prowadnica jest widoczna w jednym pomieszczeniu, w drugim drzwi wyglądają tak, jakby się chowały w ścianie.
Montowane do ściany lub do sufitu. Drzwi naścienne można zamontować zarówno na ścianie murowanej, jak i gipsowo-kartonowej.
Najmniej problemów stwarza zamontowanie prowadnicy na ścianie murowanej. Niezależnie od tego, czy jest to ściana konstrukcyjna, czy działowa, ściana i nadproże powinny wytrzymać ciężar zawieszonych na nich drzwi, nawet jeśli jest to ciężkie skrzydło szklane.
Ścianę gipsowo-kartonową, aby wytrzymała ciężar zawieszonego na niej skrzydła, należy wzmocnić dodatkowym ceownikiem. Zawieszenie drzwi na ścianie gipsowo-kartonowej należy więc zaplanować na etapie jej wznoszenia.
Jeśli drzwi przesuwne mają mieć wysokość pomieszczenia, prowadnicę montujemy do sufitu (do stropu). Nie może to być sufit podwieszany. Aby ukryć prowadnicę, z obu stron montuje się listwy maskujące. Prowadnicę możemy zamontować bezpośrednio do stropu lub pośrednio – poprzez listwę z drewna iglastego.
Ważne wymiary. Szerokość skrzydła może wynosić od 60 do 150 cm. Zależy ona od szerokości planowanego otworu oraz od uchwytu, jaki zastosujemy do otwierania skrzydła. Jeżeli uchwyt jest umieszczony w płaszczyźnie skrzydła, nie będzie go można całkowicie odsunąć na ścianę, dlatego skrzydło drzwi musi być o blisko 10 cm szersze niż planowany otwór.
Jeśli zastosujemy uchwyt znajdujący się w czole skrzydła, możemy odsunąć całe skrzydło, a wtedy jego szerokość może być równa szerokości planowanego otworu.
Na ścianie, na którą będą się odsuwać drzwi, trzeba pozostawić miejsce równe szerokości skrzydła.
Jak się otwierają? Drzwi naścienne mogą być jednoskrzydłowe, wtedy skrzydło drzwi odsuwa się na jedną stronę ściany. Drzwi dwuskrzydłowe mogą być dwustronne – wtedy każde ze skrzydeł odsuwa się na inną stronę. Gdy chcemy mieć drzwi dwuskrzydłowe, a miejsce na odsunięcie skrzydła mamy jedynie po jednej stronie ściany, możemy zrobić drzwi zasuwane teleskopowo – wtedy jedno skrzydło chowa się za drugim. Trzeba jednak pamiętać, że taki rodzaj drzwi wymaga zamontowania szyny dwutorowej.
Wady i zalety. Wadą drzwi naściennych jest to, że na ścianie, na którą się odsuwają, nie można ustawić żadnych mebli, oraz to, że drzwi zawsze są widoczne. Jest nią również ich słaba izolacyjność akustyczna. Ponieważ takie drzwi odstają kilka milimetrów od płaszczyzny ściany, zawsze będą mniej izolowały od dźwięków niż drzwi montowane w kasecie. Zaletą są najłatwiejszy montaż i najtańsze materiały.

Naścienne, ale ukryte

Gdy ściany działowe są już zbudowane, a chcielibyśmy, aby odsuwające się drzwi były niewidoczne, można przykryć skrzydło drzwi dodatkową ścianką z płyt gipsowo-kartonowych. Odsunięte skrzydło znika wtedy w ścianie. Ścianka osłonowa może kryć same drzwi z prowadnicą, ale wówczas z jednej strony drzwi powstaje uskok o grubości skrzydła i osłaniającej je ścianki (mniej więcej 10 cm). Ścianka może być również zbudowana na całej powierzchni ściany – wtedy tworzy z nią jedną płaszczyznę. Drugie rozwiązanie jest jednak droższe i zabiera więcej miejsca.
Jak to zrobić? Ściankę osłonową możemy dostawić zarówno do ściany murowanej, jak i gipsowo-kartonowej. Buduje się ją jako konstrukcję szkieletową i pokrywa płytami g-k. Profile słupków osadza się na profilu podłogowym i sufitowym w odstępach co 60 cm. Szerokość przerwy między ścianą osłonową a murem powinna wynosić tyle, ile szerokość prowadnicy powiększona o luz potrzebny do zamocowania szczotek uszczelniających. Na krawędzi otworu montuje się mocniejsze profile ościeżnicowe. Na tak przygotowanym ruszcie mocuje się płyty g-k, szpachluje połączenia i wykańcza jak pozostałe ściany w pomieszczeniu. Aby ścianka wraz z przesuwającymi się drzwiami była stabilna, poleca się użycie do jej budowy dwóch warstw płyt g-k.
Co jest niezbędne? Drzwi za ścianką można zrobić przy użyciu tych samych elementów co do drzwi naściennych; wtedy zamontowaną na ścianie prowadnicę i odsuwające się skrzydło drzwi przykrywamy ścianką. Można też skorzystać z systemu do drzwi chowanych w ścianie. Wówczas na istniejącą ścianę nakładamy kasetę, a następnie przykrywamy ją ścianką osłonową. Drugie rozwiązanie jest droższe, ale zapewnia większą stabilność całej konstrukcji i dodatkowe wyciszenie.
Wady i zalety. Efekt estetyczny takiego rozwiązania jest zbliżony do tego, jaki dają drzwi chowane w ścianie – skrzydło drzwi po otwarciu oraz prowadnica są niewidoczne. Zyskujemy też miejsce na zawieszenie obrazów czy ustawienie mebli pod ścianą. Jeśli zastosujemy dwie warstwy płyt g-k, drzwi będą bardziej wyciszały niż drzwi naścienne. Wadą rozwiązania jest widoczny na ścianie uskok, większa strata powierzchni pomieszczenia oraz wyższy w porównaniu z drzwiami naściennymi koszt wykonania.

Przesuwające się w otworze drzwiowym
Jeśli pozostawiliśmy szeroki otwór na drzwi dwuskrzydłowe, możemy wybrać rozwiązanie polegające na tym, że skrzydło drzwi przesuwa się po prowadnicy umieszczonej w otworze. Zasada działania jest ta sama co w wypadku drzwi naściennych, tyle że skrzydło drzwi przesuwa się nie na ścianę, ale na drugie skrzydło również umieszczone w otworze. Podobnie jak drzwi naścienne można je zamontować bez naruszania ścian. Możemy wybrać rozwiązanie z jednym przesuwającym się skrzydłem lub dwoma.
Jak to zrobić? Szynę mocujemy w górnej części otworu, a następnie montujemy do niej skrzydło drzwi, które ma się przesuwać. Drugie skrzydło stałe przymocowujemy z jednej strony otworu równolegle do szyny. W takim rozwiązaniu otwór po rozsunięciu drzwi będzie równy szerokości jednego skrzydła. Gdy zastosujemy uchwyty boczne, światło przejścia będzie więc blisko 10 cm węższe od przesuwającego się skrzydła. Kiedy drzwi są zamknięte, częściowo na siebie zachodzą. Otwór na takie drzwi musi więc mieć szerokość mniej więcej 10 cm mniejszą od szerokości dwóch skrzydeł. Prowadnica montowana w otworze musi mieć długość równą szerokości otworu.
Można też zastosować takie rozwiązanie, w którym oba skrzydła w otworze będą się przesuwały, wymaga to jednak prowadnicy dwutorowej. Wówczas otwór będzie się znajdował raz z jednej, raz z drugiej strony. Jeśli chcemy zamontować drzwi dwuskrzydłowe odsuwające się na dwa nieotwierające się skrzydła, otwór musi być równy szerokości czterech skrzydeł.
Wady i zalety. Dzięki drzwiom przesuwnym umieszczonym w otworze oszczędza się miejsce, które zajmują otwierające się skrzydła drzwi rozwieralnych. Z drugiej strony mimo szerokiego otworu drzwiowego otwór do przejścia będzie równy jedynie szerokości jednego skrzydła. Takie drzwi stosuje się często w kombinacji z różnymi świetlikami – przeszklone nieotwierane skrzydła pełnią funkcję bocznych świetlików. Miejsce nad górną częścią ościeżnicy można również wypełnić szkłem, powstaje wtedy wpuszczające światło górą naświetle. Wadą tego rozwiązania jest także to, że skrzydła drzwi zawsze są widoczne.

W kieszeni w ścianie

Najwygodniejsze są drzwi przesuwne, których skrzydła po otwarciu całkowicie chowają się w ścianie. Wymagają one jednak wczesnych decyzji – najlepiej zaplanować je na etapie projektu lub przynajmniej przed wzniesieniem ścian działowych.
Aby można je było zamontować bez wyburzania ścian, konieczne jest pozostawienie otworu drzwiowego o co najmniej dwukrotnej szerokości planowanego skrzydła. Do montażu takich drzwi służą specjalne systemy. Głównym ich elementem jest kaseta do zamontowania w otworze wyposażona w prowadnicę z wózkami, na których montuje się skrzydło drzwi. Kasetę osłania się płytą gipsowo-kartonową lub tynkiem. Kasety są produkowane w rozmiarach dopasowanych do typowych skrzydeł drzwi i do ścian z różnych materiałów.
System pojedynczy. Tworzy go kaseta mieszcząca pojedyncze skrzydło drzwi. Kasety dostępne są w wymiarach 60, 70, 80, 90 i 100 cm. W zależności od zastosowanych uchwytów otwór na pojedyncze skrzydło drzwi powinien być równy 5-10 cm lub szerszy od dwukrotnej szerokości skrzydła.
System podwójny. Składa się z dwóch kaset, z których każda ma szerokość jednego skrzydła, połączonych górną prowadnicą. Chowają się w nich skrzydła drzwiowe. Prowadnica łącząca skrzydła ma szerokość równą czterokrotnej szerokości skrzydła.
Jest możliwość zastosowania w systemie podwójnym mechanizmu synchronicznego otwierania drzwi (przesuwając jedne drzwi, otwieramy drugie). Otwór na podwójne drzwi przesuwne musi być równy lub około 10 cm szerszy od czterokrotnej szerokości skrzydła.
System zachodzący. Tworzy go jedna kaseta, w którą mogą się chować dwa skrzydła drzwiowe rozsuwające się na dwie strony. Prowadnica przebiega w ścianie i otworach drzwiowych sąsiadujących pomieszczeń. Dzięki niemu można zamknąć dwa sąsiadujące pomieszczenia.
System teleskopowy. Składa się z jednej kasety, do której chowają się dwa zachodzące na siebie skrzydła drzwi. Pozwala na schowanie dwóch skrzydeł drzwiowych w jednej kasecie, gdy miejsce na zabudowę kasety znajduje się tylko z jednej strony. System ten wymaga zastosowania ściany o grubości 17 cm dla drzwi bez szprosów lub ze szprosami, które licują się z płaszczyzną skrzydła, lub 18 cm dla drzwi ze szprosami. W systemie teleskopowym można montować zarówno drzwi pojedyncze, jak i podwójne.
System do drzwi łamanych. Składa się z kasety mniejszej niż szerokość skrzydła. Wówczas tylko część drzwi chowa się w kasecie, zaś pozostała – łamana – otwiera się jak drzwi rozwieralne.
System łukowy. Jest to wykonywana na specjalne zamówienie kaseta obsługująca skrzydło drzwiowe półokrągłe. Do przygotowania kasety niezbędne jest podanie promienia koła i długości cięciwy. Można je zamówić w wersji pojedynczej lub podwójnej.


Uwaga! Trzeba pamiętać o tym, że długość prowadnicy powinna być co najmniej dwa razy większa od szerokości skrzydła drzwiowego.Drzwi naścienne oddzielające aneks sypialny od pokoju dziennego. Przesuwają się po prowadnicy zamocowanej do sufitu, dzięki czemu po zamknięciu zastępują fragment ściany.

Sposobem na zamykanie sąsiadujących ze sobą pomieszczeń są drzwi chowające się w tej samej ścianie w jednej kasecie.

Ponieważ drzwi mają uchwyty montowane w płaszczyźnie skrzydła, po otwarciu nie będą się całkowicie chowały w ścianie. Opaskę wykańczającą ościeżnicę drzwi przesuwnych można zrobić z tego samego materiału co drzwi.
CO JEST NIEZBĘDNE DO SYSTEMU NAŚCIENNEGO

- Skrzydło drzwi przesuwnych naściennych niewiele się różni od skrzydła drzwi rozwieralnych. Możemy zastosować każde skrzydło drzwi bez zawiasów. Na ogół wybiera się skrzydło bezprzylgowe, choć czasami, gdy drzwi są dwuskrzydłowe, poleca się skrzydła przylgowe. Cena skrzydła jest uzależniona od modelu i wykończenia jego powierzchni.
- Wózki (rolki) umożliwiają przesuwanie skrzydła po szynie. Wózek ma dwa lub cztery koła ze stali albo z tworzywa sztucznego. Do jednego skrzydła zwykle stosuje się dwa wózki. Wyposażone dodatkowo w łożyska sprawiają, że drzwi przesuwają się łatwiej. Najlepiej sprawdzają się te z tarmonidu, czyli utwardzonego tworzywa sztucznego, które nie wyciera się w kontakcie z aluminium.
- Prowadnica (szyna) najczęściej jest wykonana ze stopów aluminium albo ze stali, może być jedno- lub dwutorowa. Montuje się ją do ściany bezpośrednio albo przez uchwyty kątowe. Materiał, z którego jest zrobiona prowadnica, dobiera się do ciężaru skrzydła. Wózki z aluminium udźwigną drzwi do 80 kg, z duraluminium nawet do 120 kg. Kształt prowadnicy jest dopasowany do typu wózka.
- Listwy maskujące prowadnicę mają zwykle szerokość kilkunastu centymetrów i długość uzależnioną od szerokości otworu.
- Ościeżnica wykańczająca otwór drzwiowy jest zwykle wykonana z tego samego materiału co skrzydło drzwi. Jej cena uzależniona jest od szerokości i rodzaju pokrycia.
- Opaski wykańczające ościeżnicę są zrobione z tego samego materiału co ościeżnica.
- Uchwyty do przesuwania skrzydła mogą być boczne lub palcowe.
Elementy do montażu drzwi przesuwnych najczęściej kupuje się w komplecie.

Dzięki zamontowaniu uchwytów w czole skrzydła są one zupełnie niewidoczne.

Dwuskrzydłowe szklane drzwi do łazienki pełnią dodatkową funkcję – są tak szerokie, że zastępują ścianę. Odsunięcie jednego ze skrzydeł zamyka przejście w części korytarza.

Przeszklone skrzydło drzwi odsuwa się na drugie takie samo skrzydło umieszczone w szerokim otworze drzwiowym.

Dzięki zamontowaniu uchwytów w czole skrzydła są one zupełnie niewidoczne.


BUDOWA KASETY
Kasety do ścian gipsowo-kartonowych są zbudowane z aluminiowych profili giętych lub ze stali nierdzewnej. Szerokość kasety odpowiada szerokości skrzydła drzwi. Kaseta jest zespolona z ramą, którą montuje się w otworze drzwiowym. Dostępne są kasety, których grubość jest dostosowana do profili konstrukcji ściany gipsowo-kartonowej. Najczęściej są to kasety do ścian o grubości 10 i 12,5 cm – w zależności od użytych konstrukcyjnych profili U75 i U100. Profil U75 odpowiada kasecie na grubość ściany 10 cm, zaś profil U100 – 12,5 cm.
Drzwi przeszklone wymagają zastosowania kasety na grubość ściany 12,5 cm – jeżeli skrzydło ma szprosy na zewnątrz, a jeśli licują się one z powierzchnią – może być kaseta na 10 cm.
Kasety do ścian murowanych są zbudowane z metalowego szkieletu wykonanego z ocynkowanej blachy pokrytej siatką do tynkowania.
Kasety są dostosowane do ścian murowanych o grubości 10 lub 12,5 cm. Można je stosować do ścian działowych i konstrukcyjnych. W ścianach murowanych kasetę montuje się w zostawionym wcześniej otworze.EFEKTY ESTETYCZNE

Drzwi przesuwne wprowadzają zupełnie inny podział przestrzeni niż zwykłe.
- Przede wszystkim mogą być znacznie szersze. W wypadku drzwi rozwieralnych skrzydło szerokości 100 cm zajmuje po otwarciu zbyt dużo miejsca. A jedno skrzydło drzwi przesuwnych może mieć szerokość nawet 150 cm.
- Drzwi na całą wysokość pomieszczenia bez nadproży zdecydowanie zmieniają wnętrze. Otwierając takie drzwi, mamy praktycznie otwartą przestrzeń, na przykład między holem a salonem czy dwiema częściami salonu. Gdy potrzeba, możemy zatrzeć w ten sposób granice między pomieszczeniami.
- Bardzo modne ostatnio szklane drzwi bezramowe stapiają się z wnętrzem. Te ze szkła przezroczystego wydają się nieobecne, wprowadzają jedynie funkcjonalny podział przestrzeni. Te ze szkła matowego, satynowego lub piaskowanego tworzą lekkie dodające światła i przestrzeni przegrody, nie zasłaniają wizualnie sąsiadującego wnętrza – widać przez nie kształt mebli i sprzętów. Takie drzwi intrygują, wprowadzają element tajemniczości.
- Pełne drzwi zamykają i ograniczają przestrzeń – klatkę schodową, spiżarnię, schowek.
- Drzwi szklane w ramie aluminiowej wprowadzają bardziej wyraźny podział przestrzeni, ale dodają wnętrzu lekkości i światła.
- Bardziej tradycyjne drzwi o konstrukcji ramowej – półprzezroczyste w drewnianych ramach – są bardziej reprezentacyjne, podkreślają prestiż pomieszczenia.


DRZWI PRZESUWNE ZE SZKŁA
Stosuje się do nich te same kasety co do innych skrzydeł. Różnica polega na użyciu prowadnicy i innym sposobie zamontowania do niej tafli szkła, ale niektóre firmy posiadają w swojej ofercie systemy, które można zastosować zarówno do tradycyjnych, jak i szklanych skrzydeł. Szklane skrzydło musi być odpowiednio przygotowane: w górnej części ma wyfrezowane dwa otwory w kształcie litery C, do których są przymocowane metalowe klemy utrzymujące wózki. Specjalną śrubą w wózku można regulować położenie drzwi – 2 cm w górę lub w dół.
Pozwala to uniknąć wymiany skrzydła, gdy na przykład podczas remontu wymieniamy posadzkę na nową o innej grubości.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi