Nadbudowa – czy się opłaca?
Zawsze przed podjęciem decyzji o rozbudowie należy dokonać fachowej oceny konstrukcji domu. Jeżeli ekspertyza konstruktora potwierdzi, że nadbudowa domu jest technicznie możliwa, to ze względu na solidne fundamenty i piwnice jest to na ogół bardziej opłacalne niż rozbiórka domu i budowa nowego na tej samej działce. Wbrew pozorom nie zdarza się często, by fundamenty (zwłaszcza zbrojone ławy betonowe) były ograniczeniem dla nadbudowy. W wielu domach na skutek „utwardzenia” pod wieloletnim stałym naciskiem grunt nośny pod ławami jest w stanie przenieść większe obciążenia, niż założono w pierwotnym projekcie.
Jeśli jednak ekspertyza wykaże konieczność wzmocnienia fundamentów lub rozbiórki stropu, radzę się poważnie zastanowić nad sensem inwestycji.
Nadbudowa może być nieopłacalna także wtedy, gdy na czas trwania kapitalnego remontu właściciele muszą się wyprowadzić i przez wiele miesięcy wynajmować mieszkanie zastępcze. Jeżeli dom jest w zadowalającym stanie, warto tak opracować projekt i dobrać taką technologię realizacji, aby nie trzeba było opuszczać domu na cały okres budowy.