Nowe okno w nowym dachu. Sekrety dobrego wykonania


Montaż okna dachowego to zadanie dla fachowców. Lepiej więc powierzyć je dekarzom, samemu zaś kontrolować poprawność robót. My podpowiemy, na co zwracać szczególną uwagę.
 Do montażu okna dachowego można przystąpić po ułożeniu pokrycia dachowego. Tak robi się najczęściej, zwłaszcza w przypadku dachówek. Dekarze mogą wówczas łatwo odpowiednio wcześniej rozplanować pokrycie. Ważne też, żeby okno zostało zamontowane jak najpóźniej – mniejsze będzie wtedy ryzyko kradzieży. Można również zainstalować okno po ułożeniu folii dachowej oraz łat i kontrłat albo wtedy, gdy konstrukcję dachową pokrywa sztywne poszycie z desek i izolacja z papy lub folii dachowej. W tym przypadku pokrycie układa się dopiero po zamontowaniu okna. Trudniej jest je dobrze rozplanować, ale sam montaż okna jest wygodniejszy. Najkorzystniej jest zamontować okno połaciowe rok albo dwa lata po ułożeniu pokrycia. Po tym czasie więźba całkowicie osiądzie i okna nie będą już narażone na odkształcenia spowodowane ruchem elementów konstrukcji dachowej.

Okno na poziomie

Okno połaciowe, o ile to możliwe, powinno być zamontowane na takiej wysokości, żeby można było wygodnie przez nie wyjrzeć i by wpuszczało do wnętrza dużo światła słonecznego. Poziom 90-120 cm nad podłogą będzie wystarczający.
Aby dało się je łatwo otwierać i zamykać, klamka lub uchwyt po otwarciu okna powinny się znaleźć na wysokości 180-200 cm.

Głębiej lub płycej

Niektóre okna można montować na trzech głębokościach w stosunku do powierzchni dachu: 0 (na tym samym poziomie) oraz –3 i –6 (3 lub 6 cm w głąb dachu). Producenci nazwali te trzy poziomy odpowiednio N, V i J.
Głębokość osadzenia okna zależy od względów architektonicznych oraz od tego, jak jest ułożony materiał termoizolacyjny. Zasada jest taka, że okno powinno być umieszczone jak najbliżej ocieplenia. Najlepiej, by ościeżnica była zagłębiona w warstwie materiału termoizolacyjnego. W sprzedaży są też okna o stałej głębokości montażu.

Do krokwi, łat lub sztywnego poszycia

Większość okien jest przystosowana do montażu na łatach, ale są i takie, których ościeżnice przytwierdza się do krokwi. Te pierwsze mają kątowniki montażowe na górze i na dole ościeżnicy, drugie – z obydwu jej boków.
Coraz popularniejsze stają się okna uniwersalne. Mają one szerokie kątowniki narożne, dzięki którym da się je opierać zarówno na krokwiach, jak i na łatach. Niektóre okna uniwersalne mają tradycyjne kątowniki, które można montować w dowolnym miejscu ościeżnicy.
Do sztywnego poszycia pasują wszystkie rodzaje okien.

 

Pod właściwym kątem

Każdy model okna połaciowego jest przeznaczony do montażu na dachach o określonym spadku. Dopuszczalny zakres nachylenia połaci jest zazwyczaj duży (średnio od 20 do 80°), więc łatwo dobrać okna do typowych dachów. Niemniej przed montażem warto się upewnić, czy okno na pewno będzie pasować do danego dachu.
Jeśli kąt nachylenia połaci dachu jest zbyt mały, trzeba dokupić specjalny kołnierz, który zwiększy go o 10°.

Uwaga! Gdy materiał pokryciowy jest zbyt wysoko wyprofilowany, grzbiety dachówek trzeba ściąć, a fale blachodachówek nieco wyklepać. Robi się tak dlatego, by grzbiety pokrycia nie uszkodziły ołowianego fartucha, który jest zamocowany do dolnej części kołnierza.

Wykończenie

Gdy okno jest już zamontowane, przychodzi pora na ocieplenie i wykończenie wnęki okiennej od strony pomieszczenia. Przede wszystkim dookoła zewnętrznych krawędzi ościeżnicy trzeba umieścić materiał termoizolacyjny, aby  nie tworzył się tam mostek termiczny. Wnękę wykańcza się identycznie jak skosy poddasza, czyli płytami gipsowo-kartonowymi lub gipsowo-włóknowymi zamontowanymi na drewnianym bądź stalowym ruszcie. Producenci okien oferują też specjalne ramy do wykańczania tych wnęk, tak zwane szpalety.

Uwaga! Podczas wykańczania okna od wewnątrz trzeba pamiętać, że górna część wnęki musi być równoległa, a dolna prostopadła do podłogi. Zapewni to dobry dostęp promieni słonecznych na poddasze i umożliwi właściwą cyrkulację ogrzanego powietrza tuż przy oknie. Jest to istotne, bo gdy wnęka ma inny kształt, może dochodzić do skraplania się pary wodnej na szybie.

Odbiór

Zanim zapłacimy fachowcom za zamontowanie okna, sprawdźmy:
- czy znajduje się ono na odpowiedniej wysokości;
- czy jest stabilnie zamocowane;
- czy podczas otwierania skrzydło nie trze o ościeżnicę;
- czy ościeżnica jest dookoła szczelnie wypełniona materiałem termoizolacyjnym;
- czy folia jest dokładnie i szczelnie zamocowana do ościeżnicy.

Między krokwiami
Okna o standardowym wymiarze (szerokość nieprzekraczająca 74 cm) bez trudu mieszczą się między krokwiami dachowymi. Gdy jednak są szersze lub węższe, trzeba dokonać niewielkiej modyfikacji więźby.
Uwaga! Odstęp między ramą okna a krokwiami nie powinien być w sumie większy niż 5-7 cm. Kiedy rozstaw krokwi wynosi 60 cm, okno powinno mieć około 55 cm szerokości.

Czas na kołnierz i uzupełnienie pokrycia
Kołnierz to element wykończeniowy montowany dookoła ościeżnicy od zewnątrz. Dobiera się go do rodzaju pokrycia – inny do pap, gontów bitumicznych, blach płaskich i niskoprofilowanych, a inny do dachówek, blachodachówek lub płyt falistych. Na niektórych kołnierzach także znajdują się litery N, V i J oznaczające głębokość zamocowania ramy okiennej w dachu. Trzeba uważać, by kołnierz i rama były dopasowane do tej samej głębokości. Tak więc jeśli rama jest zamocowana na głębokości V, podczas montażu kołnierza trzeba dopilnować, by on także został zamontowany na poziomie V, zgodnie z oznaczeniem na jego boku.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi