Ocieplanie na raty
Według instrukcji ITB 334/2002 dotyczącej bezspoinowego systemu ocieplania (BSO) warstwa ocieplenia z wykonaną zbrojoną warstwą kleju nie powinna pozostawać bez wykończenia dłużej niż trzy miesiące. Najważniejsze jest jednak nałożenie tynku w czasie zalecanym dla danego systemu.
Większość producentów zaleca zagruntowanie zbrojonej warstwy kleju odpowiednim środkiem, jeśli ocieplenie nie będzie od razu tynkowane. Mogą to być specjalne tynki podkładowe, które chronią przed powstawaniem wykwitów, wzmacniają podłoże i tworzą warstwę hydrofobową uniemożliwiającą wnikanie wilgoci. Tak zabezpieczone ocieplenie można pozostawić bez tynku na mniej więcej sześć miesięcy, na przykład na zimę, a prace dokończyć wiosną.
Uwaga! Ocieplając dom, powinno się stosować materiały z jednego systemu, dlatego przed rozpoczęciem prac najlepiej dowiedzieć się u producenta systemu, czy i jakiego środka gruntującego użyć.
Na niezagruntowanej warstwie kleju często pojawiają się jasne smugi lub duże jaśniejsze połacie. Są to wykwity solne – konsekwencja działania deszczu. Jeśli po przetarciu kleju dłonią pozostaje na niej pył, trzeba oczyścić elewację, zmywając ją wodą, i sprawdzić stan kleju. Jeżeli nie ma pylenia, rys lub pęknięć, a klej jest zwarty, można elewację zagruntować lub nałożyć na nią odpowiedni podkład tynkarski (zależnie od rodzaju tynku i systemu). Po wyschnięciu podkładu można rozpocząć tynkowanie.
Gdy tynk nakłada się po dłuższej przerwie, trzeba koniecznie starannie sprawdzić stan elewacji i w razie wątpliwości skontaktować się z producentem systemu, który doradzi, w jaki sposób prowadzić dalsze prace.
Zamiast wykonywać prace na raty, można się zdecydować na tańsze rozwiązanie. Na warstwę styropianu nakłada się warstwę kleju o wysokiej odporności na warunki atmosferyczne. Można ją pozostawić jako warstwę ostateczną – bez wykończenia. Jeśli zechce się po kilku latach odświeżyć elewacje, najpierw należy je dokładnie oczyścić i zagruntować. Gdy chce się od razu wykończyć podłoże, maluje się je farbą mineralną, silikatową lub silikonową.
Jeśli po jakimś czasie na malowanej elewacji ma być ułożony tynk cienkowarstwowy, trzeba będzie dokładnie ją oczyścić, usunąć ewentualne złuszczenia i zagruntować. Rodzaj tynku należy dobrać do rodzaju użytej farby. Jeżeli ściany pomalowano farbą mineralną, można ułożyć tynk mineralno-polimerowy lub akrylowy, na farbę silikatową nadaje się jedynie tynk silikatowy, a na farbę silikonową – silikonowy.