Oczko wodne przed zimą.


Czy trzeba jakoś szczególnie postępować z oczkiem wodnym przed zimą? Lepiej usunąć zaschnięte pędy roślin czy je zostawić?
 .Oczko wodne trzeba zacząć przygotowywać do zimowania już jesienią, zanim nadejdą przymrozki.
Czyścimy. Powierzchnię lustra wody oczyszczamy z liści, a dno stawu ze szczątków roślin i zwierząt. Możemy też wypompować część zanieczyszczonej wody i muł z dna stawu, używając pompy szlamówki, a następnie uzupełnić świeżą wodą.
Jeżeli w naszym oczku wodnym żyją drobne zwierzęta, pozostawmy dla nich warstwę mułu i liści, w których przezimują. Pamiętajmy jednak, że w procesie gnicia resztek roślinnych zużywany jest tlen potrzebny rybom. Zimą, gdy woda skuta jest lodem, może go brakować. Dlatego jeśli w stawie żyją ryby, późną jesienią (przed nadejściem mrozu) należy położyć na tafli wody na przykład styropianowy pływak albo specjalną grzałkę, które nie dopuszczą do całkowitego zamarznięcia wody.
Przenosimy rośliny do pomieszczenia. Postępujemy tak z gatunkami nieodpornymi na niską temperaturę. Wyławiamy z wody rośliny pływające: hiacynty wodne, pistie, salwinie. Wszystkie mogą zimować w akwarium napełnionym wodą, a hiacynty i pistie można też posadzić w pojemniku wypełnionym mieszaniną piasku i gliny (podłoże powinno być zalane wodą i stale utrzymywane w takim stanie). Pomieszczenie, w którym będą zimować te rośliny, musi być jasne i ciepłe (około 18°C).
Niektóre odmiany grzybieni (szczególnie karłowe) nie tolerują niskiej temperatury. Także te rośliny powinny zimować w pojemnikach z wodą, ale należy je ustawić w chłodnych pomieszczeniach, w których temperatura wynosi około 8°C.
Przygotowujemy rośliny zimujące w oczku wodnym. Czyścimy je z obumarłych części, a pędy zdrowe skracamy (ale możliwie jak najpóźniej, bo póki liście są zielone, trwa proces fotosyntezy). Część roślin tworzących szuwary warto zostawić, ponieważ zaschnięte i ośnieżone dodadzą uroku zimowemu ogrodowi. Poza tym zapewnią schronienie drobnym zwierzętom związanym ze środowiskiem wodnym.
Grzybienie białe zwane liliami wodnymi sadzone na głębokości co najmniej 100 cm przezimują bezpiecznie, a posadzone w koszach i rosnące w płytszej wodzie przenosimy tam, gdzie woda jest najgłębsza.
Dbamy o ryby. Jesienią stopniowo ograniczamy ilość wsypywanego im pokarmu, a gdy temperatura wody spada poniżej 10°C, zaprzestajemy karmienia. W takiej temperaturze ryby zapadają w odrętwienie i przestają żerować. Niezjedzony pokarm pozostanie na dnie, gnijąc i zanieczyszczając wodę. Jeśli staw jest głęboki (powyżej 100 cm) ryby dobrze w nim przezimują, jeżeli płytszy – lepiej nie ryzykować i przenieść te zwierzęta do pomieszczenia, w którym temperatura nie spada poniżej 0°C. Należy przygotować dla nich duże akwarium, wannę lub inny pojemnik.
Koniecznie trzeba zainstalować urządzenie napowietrzające (na przykład pompę do akwarium). Warto też przykryć zbiornik siatką, aby ryby nie mogły z niego wyskakiwać.
Pamiętajmy, że ryby nie żerują w temperaturze poniżej 10°C – jeżeli w pomieszczeniu będzie cieplej, należy je dokarmiać.

Warto wiedzieć

Sitowie, trzcinę, pałkę wodną i inne rośliny o sztywnych pędach tworzące szuwary warto na zimę pozostawić w zbiorniku, ponieważ woda zamarza wokół nich wolniej, dzięki czemu ułatwiona jest wymiana gazowa.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi