Okno – ozdoba elewacji. Inspiracje


pozbawionych ozdobnych detali domach o wyglądzie elewacji decydują okna. Liczy się wszystko – ich kształt, wielkość, proporcje, rozmieszczenie. Wpływają na to, jaki wydaje się dom: skromny czy luksusowy, przyjazny czy wyniosły, gościnny czy zamknięty.


Okna i styl. Być może, wybierając styl domu, powinno się zacząć od okien. Nie są neutralne, ich wygląd mówi bardzo wiele, a w architekturze tak jak w innych dziedzinach liczy się spójność wypowiedzi. Ten dom wygląda klasycznie i elegancko między innymi dlatego, że wszystkie okna są takie same, dostosowane do charakteru całości.

Trzymać pion. Wysokie pionowe okna służą oświetleniu dwukondygnacyjnego wnętrza. Podobno tradycyjny kształt prostokąta ma swe źródło w postaci wyprostowanego człowieka. Być może dlatego, mimo dużej wysokości, takie okna nie tracą przyjaznego, „ludzkiego” charakteru.

Na poziomie. Okna poziome, panoramiczne, umieszczone nisko wywołują wrażenie, jakby cały dom wygodnie się rozłożył na ziemi. Zapowiadają spokojne, relaksujące wnętrze.

Za szkłem. Okna zniknęły. Cała ściana domu jest przeszklona – zbudowana jako stalowy szkielet wypełniony szybami. Może się ciągnąć aż po dach. Podział na kondygnacje nie stanowi problemu. Właściwe okna (te, które można otworzyć) są częścią przezroczystej ściany. Efekt zapiera dech, i o to chodziło.

Miejsce okna. Układ okien powinien być logicznie dostosowany do bryły. Kłopotliwym miejscem jest zwykle trójkątna ściana szczytowa. Na zdjęciu umieszczone w niej okna są zwyczajne, ale wystarczyło, że środkowe jest większe niż dwa boczne, a powstała uporządkowana całość. Wysoko umieszczone, widoczne z daleka stanowią dodatkowe oświetlenie frontu.

Okno – przeszklona ściana. Duże przeszklenia, neutralne szklane powierzchnie prawie bez podziałów zmieniły wygląd współczesnych domów. Na miejscu okna-detalu, szczególnego elementu elewacji, pojawiło się okno jako przeszklony fragment ściany.

W centrum uwagi. Duże przeszklenia służą często zaznaczeniu najważniejszego miejsca domu. Tutaj okna wypełniają wejściowy dwukondygnacyjny ryzalit, podkreślając oś symetrii i wejście do domu.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi