Olejowana podłoga. To jest modne


Moda na olejowane podłogi wiąże się z rozpowszechnieniem zdrowego stylu życia. Świadomie wybieramy naturalne materiały do wykończenia wnętrz domu. Coraz więcej osób chce czuć pod stopami prawdziwe drewno, a nie sztuczną taflę lakieru.
 Takie zabezpieczenie drewna jest nie tylko ekologiczne, to także sposób na piękną podłogę. Olej zmniejsza połysk, uwypukla natomiast strukturę i usłojenie powierzchni oraz wydobywa kolor drewna. Dlatego bardzo dobre efekty uzyskuje się, pokrywając nim rodzime gatunki (takie jak dąb czy jesion) tradycyjnie stosowane do parkietów.

Podłoga na zamówienie

Uzyskanie takiego efektu, jaki możemy podziwiać na zdjęciu, wymaga jednak dużej pracy i starannego wykonania.
To podłoga z dębowych desek zamówionych w tartaku. Deski są długie (4-6 m) i szerokie (20-25 cm). Nie mają jednakowego wymiaru. Różnice wielkości elementów oraz dwa kierunki układania powodują, że podłoga wygląda niestandardowo, trochę jak w starych domach. Deski były przybite do ślepej podłogi na legarach (to stara, sprawdzona technologia).
Po przybiciu podłoga została na wszelki wypadek wzmocniona (co drugą deskę przykręcono do legara śrubami), bo właściwości rozkurczowe szerokich desek są większe niż parkietu. Wszystkie te prace wymagały zatrudnienia doświadczonego parkieciarza.

Satynowa powierzchnia

Podłoga jest wykończona białym olejem zawierającym pigment w odcieniu bieli cynkowej. Deski wyglądają pięknie, jakby były pokryte białym welonem. To zasługa doświadczonego wykonawcy. Cała praca była wykonywana ręcznie.
Ponieważ barwienie bezlitośnie odkrywa wszelkie nierówności, wiele czasu trzeba było poświęcić na przygotowanie podłogi i szlifowanie każdej krawędzi. Potem każda deska była po kolei ręcznie nacierana bejcą olejową za pomocą szmatki – to wykonawca decydował o ilości i intensywności pigmentu. Następnie podłogę pozostawiono do wyschnięcia. Po trzech dniach przystąpiono do polerowania.
Wykonawca polerował podłogę wełną stalową, gdzieniegdzie przecierając biały pigment. Jednocześnie impregnował ją kolejnymi warstwami oleju. Oleje naturalne pogłębiły kolor podłoża i wyeksponowały biel. Nie wszystkie fragmenty powierzchni przyjmują olej równomiernie, jego nadmiar trzeba więc było wytrzeć.
Podłoga ze zdjęcia była już odnawiana. Zrobiono to po trzech latach. Najpierw umyto ją specjalnym zmywaczem do olejowanych podłóg. Później nałożono olej pielęgnacyjny z białym pigmentem, tym razem mechanicznie. Ten zabieg tylko odświeżył jej oryginalny, wypracowany wygląd.
Ta podłoga z wiekiem będzie nabierać szlachetnego i bogatszego wyrazu.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi