Panele na parkiecie


W jednym z pomieszczeń mojego domu, jest ułożony parkiet. Klepki są stare i brzydkie, a ja nie chcę ich odnawiać. Pomyślałem, że położę panele podłogowe, bez usuwania istniejącej posadzki. Jak powinienem się do tego zabrać?
Stary parkiet lub mozaika mogą być podłożem pod posadzkę z paneli, ale pod jednym warunkiem – ich powierzchnia musi być w miarę równa. Po ułożeniu na parkiecie dwumetrowej łaty szczeliny między nią a powierzchnią posadzki nie powinny być większe niż 3 mm. Jeśli panele ułoży się na bardziej nierównym podłożu, w trakcie eksploatacji mogą szybko ulec zniszczeniu.

Drobne naprawy

Niewielkie nierówności można wygładzić szlifierką oscylacyjną. Cyklinowanie całej posadzki nie jest w tym przypadku opłacalne, bo szybciej i taniej byłoby ją usunąć.
Odspajające się klepki, należy podkleić. Gdy jednak parkiet klawiszuje w wielu miejscach, trzeba go zerwać.

Na odpowiednim podkładzie
Między starą posadzką drewnianą a panelami musi się znaleźć warstwa podkładowa zapewniająca odpowiednią izolacyjność akustyczną i wyrównująca nieco podłoże. Najlepsze będą tu płyty z włókna drzewnego lub mata korkowa. Jeśli klepki parkietu są ułożone jednokierunkowo (w tak zwaną cegiełkę), płyty lub mata powinny być rozmieszczone po skosie w stosunku do nich. Panele układa się wówczas prostopadle do układu klepek. Nie ma to znaczenia, jeżeli na podłodze jest mozaika lub parkiet ułożony w kwadraty lub w jodełkę.

Bez folii
Na starej posadzce drewnianej nie powinno się układać żadnego materiału hydroizolacyjnego. Drewno jest bowiem suche i z jego strony nie zagraża panelom zawilgocenie. Ułożenie folii mogłoby się się skończyć zapleśnieniem starego parkietu.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi