Podmokły ogród


Na części mojej działki jest obniżenie z podmokłym terenem. Wiosną w czasie roztopów stoi tam woda i rosną kaczeńce oraz jakieś ładnie kwitnące rośliny. Później sielanka się kończy, bo rozrastają się pokrzywy i inne chwasty. Koszę je, ale szybko odrastają. Jak się pozbyć zielska i jakie rośliny posadzić, żeby zarosły całą powierzchnię i nie trzeba było jej pielić? 

Uporczywych chwastów, między innymi pokrzyw, można się pozbyć, opryskując je herbicydami (na przykład: Starane, Chwastox lub Bofic). Działają one na wybrane grupy roślin. Nie niszczą traw (czyli roślin jednoliściennych), trzeba się jednak liczyć z tym, że mogą spowodować zasychanie roślin ozdobnych porastających podmokły teren. Na trudne do wyplenienia chwasty wieloletnie skuteczny jest Roundup. Preparat ten niszczy jednak wszystkie rośliny. Dlatego najlepiej dawkować go tak zwanym mazaczem (malując nim powierzchnię liści rośliny, której chcemy się pozbyć). Jeśli jednak zachwaszczony teren jest duży, lepiej zrobić oprysk, a po zaschnięciu wszystkich roślin przekopać ziemię i założyć ogród od nowa. Rozwojowi chwastów zapobiega częste koszenie – rośliny nie mają kiedy zakwitnąć i wydać nasion.
Podmokły teren można częściowo osuszyć poprzez założenie w najniżej położonym miejscu studzienki chłonnej (dołu wypełnionego kamieniami i żwirem różnych frakcji). Najlepszym jednak rozwiązaniem jest posadzenie roślin ozdobnych, które lubią podmokłe środowisko. Obrzeża terenu można obsadzić wyższymi roślinami będącymi konkurencją dla wszędobylskich pokrzyw. Doskonałe będą języczki, krwawnica pospolita, parzydło leśne, paprocie oraz wiązówki. Miejscami można posadzić kępy funkii, kosaćców, liliowców, pełników, rutewek, tawułek, zawilców i pełnokwiatowych odmian jaskra.
Na większej powierzchni najlepiej sprawdzą się rośliny zadarniające i tworzące rozłożyste kępy, które rozrastając się, będą zabierały przestrzeń chwastom. Mogą to być: bodziszek łąkowy, epimedium wielkokwiatowe, jasnota plamista, miodunka, przytulia wonna, przywrotnik ostroklapowy lub tarczownica japońska.

Poznaj swoją przyszłość

Jedna z najlepszych wróżek w Polsce Wróżka Mira Elżbieta Sobczyk odpowiada na pytania na swoim Facebooku  lub przez e-mail. Problemy ze zdrowiem lub w sprawach "miłosnych" ? A może interesują Cię kwestie finansowe?  Sprawdź swoją przyszłość. Jej odpowiedzi pomogły już tysiącom ludzi w Polsce. Można się z nią skontaktować Jej profil na Facebooku lub http://twojawrozka24.pl
Podobne posty