Podłoga z wentylacją.


Odziedziczyłem stary dom z bali drewnianych. Niestety, podłogi nadają się do całkowitej wymiany. Są ułożone na legarach, które spoczywają bezpośrednio na ziemi. Chciałbym je zrobić na nowo, w podobny sposób. Jak powinna wyglądać prawidłowa konstrukcja takiej podłogi?
.W domach z bali często układano drewnianą podłogę na gruncie. Niejednokrotnie dotrwała ona w dobrym stanie do dziś. Często jednak podłogi takie wymagają gruntownej konserwacji lub wręcz wymiany. Dobrym rozwiązaniem jest wówczas zbudowanie nowej podłogi wentylowanej na konstrukcji z legarów. Wentylacja przestrzeni podpodłogowej sprawi, że drewno będzie w naturalny sposób osuszane. Zminimalizuje się dzięki temu ryzyko jego zagrzybienia.
Wentylacja sprawia jednak, że przez podłogę tracone będzie ciepło. Nie wolno więc zapomnieć o izolacji termicznej z wełny mineralnej grubości minimum 12 cm. Legary mają zazwyczaj 12-15 cm wysokości, a więc żeby zwiększyć grubość ocieplenia, trzeba przybić do nich prostopadle legary o wysokości 5 cm i ułożyć  między nimi drugą warstwę wełny.

O czym nie wolno zapomnieć

Przede wszystkim o tym, że:
- wszystkie drewniane elementy użyte do montażu konstrukcji podłogi powinny być zaimpregnowane preparatami solnymi. Zabezpieczy się je w ten sposób przed grzybami domowymi, pleśniami, owadami i ogniem;
- legary muszą być dobrze wypoziomowane;
- ściany z bali powinny być zaimpregnowane;
- legary nie mogą leżeć bezpośrednio na klockach betonowych. Powinny je rozdzielać albo plastikowe kliny, albo hydroizolacja (na przykład z dwóch warstw papy bądź folii izolacyjnej);
- legary nie mogą się również bezpośrednio stykać z murowanymi lub betonowymi ścianami. Aby zapobiec korozji biologicznej, w miejscach takich połączeń powinno się wykonać szczelną izolację przeciwwilgociową, na przykład z papy, folii albo bitumicznej masy hydroizolacyjnej.

JAK OBNIŻYĆ PODŁOGĘ

Może się okazać, że tak skonstruowana podłoga wentylowana z powodu swojej grubości za bardzo zmniejszy wysokość pomieszczenia. Aby temu zaradzić, przed zrobieniem podsypki i ustawieniem słupków trzeba wybrać odpowiednią ilość ziemi. Można także wykopać kanały wzdłuż linii przebiegu legarów. Powinny mieć one szerokość około 20 cm. Trzeba je do połowy wypełnić mieszanką piasku i wapna. Na tej podsypce można ustawiać kostki betonowe.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi