Podłoga z wentylacją.
Wentylacja sprawia jednak, że przez podłogę tracone będzie ciepło. Nie wolno więc zapomnieć o izolacji termicznej z wełny mineralnej grubości minimum 12 cm. Legary mają zazwyczaj 12-15 cm wysokości, a więc żeby zwiększyć grubość ocieplenia, trzeba przybić do nich prostopadle legary o wysokości 5 cm i ułożyć między nimi drugą warstwę wełny.
O czym nie wolno zapomnieć
Przede wszystkim o tym, że:
- wszystkie drewniane elementy użyte do montażu konstrukcji podłogi powinny być zaimpregnowane preparatami solnymi. Zabezpieczy się je w ten sposób przed grzybami domowymi, pleśniami, owadami i ogniem;
- legary muszą być dobrze wypoziomowane;
- ściany z bali powinny być zaimpregnowane;
- legary nie mogą leżeć bezpośrednio na klockach betonowych. Powinny je rozdzielać albo plastikowe kliny, albo hydroizolacja (na przykład z dwóch warstw papy bądź folii izolacyjnej);
- legary nie mogą się również bezpośrednio stykać z murowanymi lub betonowymi ścianami. Aby zapobiec korozji biologicznej, w miejscach takich połączeń powinno się wykonać szczelną izolację przeciwwilgociową, na przykład z papy, folii albo bitumicznej masy hydroizolacyjnej.
JAK OBNIŻYĆ PODŁOGĘ
Może się okazać, że tak skonstruowana podłoga wentylowana z powodu swojej grubości za bardzo zmniejszy wysokość pomieszczenia. Aby temu zaradzić, przed zrobieniem podsypki i ustawieniem słupków trzeba wybrać odpowiednią ilość ziemi. Można także wykopać kanały wzdłuż linii przebiegu legarów. Powinny mieć one szerokość około 20 cm. Trzeba je do połowy wypełnić mieszanką piasku i wapna. Na tej podsypce można ustawiać kostki betonowe.