Pokój na poddaszu


Wiele osób lubi specyficzny klimat poddasza i chętnie wybiera domy, w których jest ono zaplanowane. Przed zakupem projektu warto jednak sprawdzić, czy będzie można korzystać z niego bez problemów. Podpowiadamy, na co należy zwrócić szczególną uwagę.


Zazwyczaj na poddaszu użytkowym są sytuowane sypialnie. To dość wygodne rozwiązanie ze względu na możliwość czytelnego podziału funkcji domu. Parter stanowi strefę dzienną służącą rodzinnemu spędzaniu czasu i podejmowaniu gości, natomiast poddasze – strefę wyłącznie prywatną, co zdecydowanie sprzyja wypoczynkowi. Aby sypialnie na poddaszu dobrze spełniały swoją funkcję, muszą być odpowiednio duże, wysokie, jasne i wolne od takich elementów konstrukcji dachu, które utrudniają ich zagospodarowanie.

Wielkość i wysokość pokoi
Chcąc poznać faktyczną wielkość pokoju na poddaszu, musimy się przyjrzeć nie tylko jego rzutom w katalogu, które pokazują zazwyczaj wielkość pomieszczeń liczoną po podłodze, ale też sprawdzić, gdzie przebiega linia 1,9 m (czyli gdzie się zaczyna część pomieszczenia o wysokości poniżej 1,9 m). Dowiemy się tego z rzutu technicznego lub z przekroju budynku (są one dostępne w pracowni projektującej dom i w biurach pośredniczących w sprzedaży projektów). Informacja ta pokaże nam dokładnie, która i jak duża część pokoju jest pełnowartościowa, czyli taka, że możemy tam swobodnie przyjąć pozycję wyprostowaną i ustawić wyższe meble. Znając porównanie powierzchni po podłodze z powierzchnią wysokości ponad 1,9 m, możemy sobie łatwiej wyobrazić, ile miejsca znajduje się pod skosami dachu. Oglądając przekrój czy rzut techniczny, warto też zwrócić uwagę, w którym miejscu poddasza wypada wysokość 1,4 m, ponieważ można tam wygodnie usiąść, tyle też potrzeba, aby bez uderzania głową o skos pochylić się do niżej położonych szafek czy półek. Przy aranżowaniu pokoju dużo zależy także od wysokości ścianki kolankowej i spadku dachu. Wyższa (minimum 75 cm) umożliwia postawienie przy niej na przykład szafki lub biurka. Przy niższej jest to niemożliwe, ponieważ nie byłoby do nich wygodnego dostępu. W takim przypadku warto przemyśleć zbudowanie przedścianki oddzielającej najniższe fragmenty poddasza, których i tak nie sposób wykorzystać (a trzeba by było je wykończyć i ogrzewać).

Światło na poddaszu
W pokojach na poddaszu spotyka się trzy rodzaje okien – w ścianach szczytowych, w połaciach dachu lub w lukarnach. Informację, z którym z nich mamy do czynienia, znajdziemy na rzucie poddasza. Okna w ścianach szczytowych (oznaczone tak samo jak okna na parterze) pojawiają się w domach z dwuspadowymi dachami. Mogą mieć różne kształty, ale zawsze bardzo dobrze doświetlają pomieszczenia. Okna dachowe (oznaczone przerywaną linią) również dają bardzo dużo światła, ale w ich przypadku bardzo istotne jest odpowiednie położenie. Koniecznie trzeba sprawdzić, na jakim poziomie znajduje się dolna krawędź okna. Położone zbyt nisko da mniej światła, a zbyt wysoko – ograniczy możliwość wyglądania. Należy też pamiętać, że długość okna musi być dostosowana do kąta nachylenia połaci – im jest on mniejszy, tym dłuższe powinno być okno (o wysokościach okna dachowego w pisaliśmy w „Muratorze” 7/08). Lukarny (oznaczone tak samo jak okna na parterze, na wysuniętych przed pozostałe fragmentach ścian) dają zasadniczo najmniej światła, ale jest to uzależnione przede wszystkim od ich wielkości oraz od wysokości, na jakiej jest położony dach. Bardzo ważna jest też szerokość lukarny – to od niej zależy, jak będziemy mogli ją wykorzystać (czy na przykład możliwe będzie ustawienie w niej łóżka lub biurka).

Elementy konstrukcji dachu
Niezwykle istotne jest zbadanie, gdzie są umieszczone elementy konstrukcji dachu – czy są ukryte w ścianach, czy nie. Można się tego dowiedzieć z rzutu poddasza lub z rzutu więźby dachowej, który dostarczy nam nawet bardziej szczegółowych informacji. Źle rozmieszczone słupy mogą spowodować, że pokój będzie nieustawny, i utrudnić jego funkcjonalne zagospodarowanie. Najważniejsze jest zwrócenie uwagi na to, czy słupy nie znajdują się na środku pomieszczenia, w świetle drzwi (w niewielkiej odległości od nich), na wprost okien, a także w narożnikach. Jeśli słupy są wyeksponowane, warto też sprawdzić (na rzucie więźby oraz na przekrojach), czy występują przy nich miecze – skośne elementy podtrzymujące poziome belki – ponieważ zmniejszają one miejscowo wysokość pomieszczenia.

Ile skosów

Najtrudniej jest sobie zazwyczaj wyobrazić, jak będą wyglądały skosy w pomieszczeniu. Dużo może nam o nich powiedzieć kształt dachu – jeśli jest on dwuspadowy, to układ skosów we wnętrzu jest prosty, inaczej jest z dachami wielospadowymi – skosy mogą tworzyć niezbyt przyjemną kombinację. A trzeba pamiętać, że skomplikowane kształty sufitu mogą przytłaczać wielością form, nie mówiąc już o trudnościach w wykończeniu. Jeśli się tego obawiamy, przy zabudowie poddasza płytami gipsowo-kartonowymi należy upraszczać powierzchnie, wyrównywać je zgodnie z głównymi płaszczyznami, zabudowywać nieużytkowe zakamarki. Pomaga to wprowadzić do pomieszczeń ład, porządek i harmonię.
 

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Niemcy. Własny dom w Unii

Jak zrobić .Czapka kominowa.