Projektowanie od kuchni


Oto dwie kuchnie – estetycznie tradycyjna, stylizowana na wiejską i salonowa, zupełnie otwarta na wnętrze domu. Obie przytulne i funkcjonalne. Warto prześledzić, jak wygląda droga od ich zaprojektowania do realizacji.
 Kiedy widzimy projekt kuchni na papierze, często nie potrafimy sobie wyobrazić, jak będzie wyglądała, gdy zapełnią ją wszystkie niezbędne szafki i sprzęty. Dlatego ważny jest profesjonalny projekt. Zawiera wiele szczegółów, z których przeciętny inwestor nie musi zdawać sobie sprawy. Istotne są: rozmieszczenie i wielkość AGD, ergonomiczne i funkcjonalne odległości między nimi, wygoda ich użytkowania, oświetlenie, kolory, a także dostosowanie do charakteru domu, stylu wnętrza i indywidualnych upodobań inwestorów. W kuchni urządzonej zgodnie z oczekiwaniami domowników wszyscy chętnie przebywają.


Zamknięta kuchnia z jadalnią

Założenia. Wymarzona kuchnia miała być duża i wygodna – z pojemnym kredensem oraz wygodnym stołem, przy którym zmieści się kilka osób. Oszklony wykusz z widokiem na ogród może pełnić funkcję jadalni, stanowi też bezpośrednie wyjście do ogrodu. Ta kuchnia w założeniu miała być obszerna, pogodna i słoneczna. Nie żałowano jej miejsca. Aby była „ciepła”, podłogę i ściany wyłożono płytkami w pomarańczowym odcieniu.
Projekt. 22 m² to zbyt duża powierzchnia jak na przytulną kuchnię dla czterech osób (w domu jest jeszcze spiżarnia, która przejęła część funkcji kuchni). Dlatego projektantka zdecydowała się na takie zabiegi aranżacyjne, które pozwoliły zmniejszyć wnętrze, uczynić je bardziej kameralnym. Duża powierzchnia sprzyjała zabudowie bardziej oryginalnej niż rząd ustawionych w szeregu szafek. Zdecydowano się na meble zabudowane w ścianie, stylizowane na starą murowaną kuchnię z duszą. Zastosowaną tu zabudowę projektantka określa jako murkową, bo przypomina stare murowane kuchnie naszych prababek. Polega ona na tym, że do istniejących ścian montuje się korpusy szafek, potem ustawia sprzęty kuchenne i obudowuje się je ściankami z różnego rodzaju płyt gipsowych, wiórowych, OSB i ze sklejki giętej. Konstrukcję wykańcza się strukturalną masą malarską i wodoodporną zmywalną farbą akrylową lub płytkami ceramicznymi, a nawet cegłą licową. Kuchnię zaaranżowano, grupując elementy, które przejęły funkcje stref tradycyjnej zabudowy kuchennej: pieca, zlewu, spiżarni, kredensu.
Pod imponującym, 230-centymetrowym okapem zrobiono „piec”. We wnętrzu wyglądającego jak stary, ulepiony z gliny okapu znajduje się nowoczesny wentylator na miarę XXI wieku. Z sentymentu do starej, rustykalnej kuchni powstały łukowate wnęki i zakamarki – pod płytą kuchenną duża wnęka na garnki, na górze płytkie nisze na przyprawy i drobiazgi.
Również okno wkomponowano w „murki” i obudowano je płytami.
We fragment podwieszonego sufitu nad oknem wmontowano halogeny. Przestrzeń pod oknem to znakomite, dobrze oświetlone miejsce do przygotowywania posiłków, dlatego umieszczono tam ergonomiczny zlewozmywak z konglomeratu. Ponieważ w kuchni jest zmywarka, zlewozmywak ma tylko jedną dużą komorę. Mniejsza służy do mycia produktów i razem z ociekaczem pełni funkcję blatu do mokrych prac.
Aby zapełnić ścianę obok kredensu, zaprojektowano panel z wieszakami. Wygląda bardzo ładnie i jest bardzo przydatny. Dzięki niemu klucze i ściereczki są zawsze pod ręką.
Do pomarańczowych ścian i podłogi dobrano fronty szafek z olchy barwionej na ciepły rudobrązowy kolor.
Efekt. Kuchnia stała się, tak jak chcieli inwestorzy, przytulna, ciepła i kameralna. Przestrzeń została opanowana.
Dokonane przez projektantkę zabiegi służą nie tylko urodzie kuchni, ale też jej funkcjonalności. I chociaż zabudowa murkowa przypomina starą wiejską kuchnię, jest bardzo nowoczesna.


Strefę pieca tworzą płyta kuchenna i piekarnik, uzupełniają ją wnęka, szafka cargo na przyprawy, głęboka szafka pod piekarnikiem oraz szuflada. Szeroki blat wokół kuchenki zrobiono z odpornych na wysoką temperaturę płytek ceramicznych. Dzięki ukrytym w okapie halogenom ta część kuchni jest bardzo dobrze oświetlona.

Nawiązujący do tradycyjnej kuchni kredens został specjalnie zaprojektowany na życzenie pani domu. Stanowi wykończenie wnętrza kuchni. Zainstalowane w nim halogeny dają światło, które wyeksponowało piękne witraże nawiązujące kolorystycznie do zdobiącej wnętrze lampy Tiffany’ego.

Szeroki parapet umożliwia ciekawe zaaranżowanie przestrzeni przy oknie, to wygodne miejsce na kwiaty i ogródek ziołowy. Ponieważ blat umieszczono na tej samej wysokości co parapet, tworzą razem wygodne miejsce do mokrych prac kuchennych. Duże okno dobrze oświetla przestrzeń roboczą. Blat kuchenny w tej strefie to wysokiej jakości laminat, jego brzegi wykończono drewnianą olchową listwą w kolorze frontów szafek.

Spiżarnia to po prostu wbudowana w konstrukcję murkową obszerna lodówko-zamrażarka. Obok niej, w rogu kuchni, „ukryto” otwarte półki. Są przeznaczone na rzeczy do odstawienia lub wyniesienia, takie jak: puste butelki, słoje z przetworami, zgrzewki z wodą i sokami. Półki schowane za „spiżarnię” są mało widoczne, a równocześnie bardzo praktyczne.


Otwarta kuchnia w salonie

Założenia. Kuchnia została włączona w przestrzeń domu. Gospodarze chcieli, aby także tu toczyło się życie rodzinne i towarzyskie. Poza tym założenia dotyczyły kolorystyki i materiałów, które miały być utrzymane w konwencji naturalnej (drewno, kamień, płótno, wiklina, surowa wełna i ceramika). Meble kuchenne i wyposażenie miały być do nich dopasowane, ich zadaniem było uzupełniać je. Należało też zachować równowagę między jasnymi płaszczyznami ścian, lamp, dywanu, a ciemnym drewnem szafek i podłóg, które razem miały tworzyć całość kolorystyczną.
Projekt. Ponieważ na kuchnię nie przeznaczono zbyt wiele miejsca, projektantka zaplanowała szeregowo zabudowane szafki z półwyspem, który ma pełnić funkcję stołu. Postanowiła też dobudować 65-centymetrową ściankę i w ten sposób przedłużyć fragment ściany, na której jest okap. Dzięki temu można było zmieścić wszystkie niezbędne elementy zabudowy kuchennej wraz z półwyspem i przesłonić kuchnię, aby nie była widoczna z kanapy w salonie.
W ciemnej kuchni bardzo ważne było funkcjonalne rozwiązanie oświetlenia. Ogólne ukryto w suficie podwieszanym, boczne umieszczono pod szafkami. Nad półwyspem zawieszono dekoracyjne lampy. W projekcie ściana ze zlewozmywakiem miała być zamknięta oknem lub luksferami.
Aby dało się powiesić szafki, zachowano wąski pas luksferów tuż przy suficie, także dzięki nim kuchnia zyskała trochę dodatkowego światła. Ponieważ w kuchni zmywa się okazjonalnie, zlew można było umieścić tyłem do światła.
Dla inwestorów ważne było też posiadanie w kuchni choćby namiastki stołu – miejsca codziennych posiłków. Tę funkcję pełni szeroki półwysep z blatem szerokości 85 cm (standard to 60 cm). Można przy nim wygodnie usiąść na wysokim stołku (pod blatem mieszczą się nogi), a jego szerokość pozwala na swobodne zjedzenie posiłku.
Do zabudowy wykorzystano włoskie meble rustykalne z drewnianymi frontami szafek. To włoska olcha wybarwiona na ciemny kolor, z bogatą fakturą, którą ożywiają słoje i warkocze drewna. Ich dopełnieniem są blaty z jasnego, dobrego jakościowo laminatu. Zlew z konglomeratu został dobrany kolorystycznie do blatu. W tej kuchni nie ma miejsca na przypadek, dopracowano każdy detal. Nawet drzwi do pokoju zostały wybarwione tak jak fronty szafek.
Światła nad półwyspem oprawiono w zamówione u stolarza drewniane osłonki wybarwione na kolor mebli kuchennych. Utrzymana w tej samej tonacji podłoga to wysokiej jakości panele pokryte laminatem.
Efekt. Dzięki tej realizacji widać, że kuchnia otwarta na salon nie musi być duża, ważne, aby tworzyła spójną całość z resztą wnętrza. Prostota i nowoczesność przemyślane i dopracowane, a ponadto wzbogacone szlachetnymi materiałami mogą stworzyć efektowną kuchnię. 


Dekoracyjne płytki nad zlewozmywakiem z wizerunkiem jaskiniowych wojowników korespondują z pamiątkami z dalekich wojaży. Zastosowanie ceramicznych dekorów w oszczędny sposób sprawia, że przestrzeń między szafkami jest uporządkowana.

Z powodów kompozycyjnych i użytkowych narożna szafka została zaplanowana jako wyższa. Gospodarze przeznaczyli ją na przedmioty rzadko używane.

Dzięki zastosowaniu szafek modułowych udało się bardzo dobrze wykorzystać przestrzeń. Fronty szafek są wyższe od standardowych. Blaty umieszczono na wysokości 91 cm, co sprawia, że można przyjąć wygodną pozycję podczas wykonywania prac kuchennych.

Dekoracje wnętrza to pamiątki z podróży, na przykład egzotyczne rzeźby ze szlachetnego drewna. Stały się źródłem kolorystycznej i materiałowej inspiracji kuchni. Miało być tam jak najwięcej elementów naturalnych i w barwach ziemi.

Umieszczony na granicy kuchni i salonu szeroki półwysep łączy i równocześnie rozdziela wnętrze. Tworzy łagodne przejście między pomieszczeniami. W szafkach otwierających się na salon można przechowywać obrusy i nakrycia stołowe. Zainstalowane nad półwyspem światła mają dekoracyjny, salonowy charakter, pozwalają półwyspowi wyjść z cienia. Ścianę wykończono cegłą klinkierową, wpisując ją w estetykę naturalnych materiałów użytych we wnętrzu

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi