Pułap możliwości.


Chociaż zwykle jest mniej widoczny niż ściany i podłogi, sufit pełni istotną funkcję w odbiorze przestrzeni. 
. W wysokich historycznych wnętrzach sufit niemal uginał się pod ciężarem sztukaterii, pysznił się bogatymi malowidłami, zaskakiwał fakturą kasetonów. Dziś najczęściej jest neutralną, jasną płaszczyzną. Nic dziwnego – współczesne wnętrza są zazwyczaj mniejsze i niższe.
Szukając pomysłu na sufit, pamiętajmy o proporcjach wnętrza. Duże wnętrze powinno być również wysokie. 50-metrowego salonu nie należy więc obniżać – nawet optycznie. Z kolei małą łazienkę – by uniknąć wrażenia „studni” – warto obniżyć: pozornie – malując sufit na ciemny kolor, lub realnie – robiąc sufit podwieszany.

Dobrze ukształtowany

Najpopularniejszy jest sufit podwieszany montowany z płyt gipsowo-kartonowych mocowanych do przykręconego do stropu rusztu z profili aluminiowych. Taki sufit to nieoceniona pomoc przy odnawianiu wnętrza; zasłoni stary – nierówny i brzydki, ukryje przewody elektryczne, rurę wentylacyjną lub instalację ogrzewania kominkowego. Nie musi być gładką płaszczyzną. Sufit podwieszany pozwala się dowolnie modelować – można tworzyć obniżenia, podwyższenia, wnęki, podświetlone szczeliny... Jego kształt, zgodnie z zasadą „forma wynika z funkcji”, może służyć podkreśleniu ważnych elementów wnętrza. Zaakcentowanie sufitu nad stołem pomoże stworzyć szczególne, jednoczące domowników miejsce. Obniżenie sufitu nad strefą wejściową zaznaczy specjalny „wprowadzający” charakter tej przestrzeni.

Efekty świetlne

W kreowaniu nastroju wnętrz coraz bardziej popularne jest dyskretne zasłanianie źródeł światła. Sufity podwieszane są często tak ukształtowane, aby światło wydostawało się przez otwory i szczeliny, było rozpraszane lub skupiane na wybranym punkcie, ale tak, żeby nie było wiadomo, co świeci. Podwieszona płyta może być świecącą płaszczyzną oderwaną od ciemniejszych (bo nieoświetlonych) ścian. Efekt odwrotny uzyskamy, gdy „oderwana” od ścian płaszczyzna sufitu będzie ciemna, a z obiegającej pomieszczenie szczeliny będzie się sączyć światło, oświetlając subtelnie zasłony i dekoracje naścienne.

Nie tylko płyta
Sufit podwieszany z gładkich płyt gipsowo-kartonowych to rozwiązanie standardowe. Warto poszukać mniej konwencjonalnych (i nie biurowych) sposobów wykończenia. Jednolity gipsowo-kartonowy sufit mogą zmienić różne materiały zastosowane jako częściowe wypełnienie – ograniczeniem staje się tylko ich ciężar i nasza fantazja.
Matowe szkło. Podświetlone świetnie nadaje się na wypełnienie niedużych wnęk w suficie. Większa płaszczyzna podświetlonego szkła może dawać niemiłe światło.
Szkło z nadrukiem. Stosując podświetlony nadruk na szkle (drukujemy grafikę lub zdjęcie na folii i naklejamy ją na szkło), możemy uzyskać współczesny plafon – klasyczny element wnętrza w nowoczesnym wydaniu.
Płyta ze sklejki. Ciekawie wygląda sklejka perforowana i podświetlona od góry – uzyskamy rodzaj lampy i bardzo atrakcyjny detal. Otwory można zrobić samodzielnie – wystarczy wiertarka i otwornica.
Płyta fornirowana. Można przykleić ją do sufitu klejem montażowym, choć bezpieczniej jest przykręcić ją śrubami do konstrukcji. Dodatkowo podświetlona doda wnętrzu elegancji.
Siatka, włóknina, tapeta... Tanim, niebanalnym, choć odważnym rozwiązaniem jest zamontowanie siatki stalowej w ramie z profili stalowych. Siatka nie jest barierą dla wzroku. Warto na niej położyć warstwę filtrującą (może to być włóknina lub tapeta z włókna szklanego), a całość podświetlić od góry – światło rozproszy się na kolejnych warstwach. Taki element można wkomponować w płaszczyznę sufitu z płyt gipsowo-kartonowych lub – w przypadku małych pomieszczeń – przymocować bezpośrednio do ścian.

Matowe szkło jako element sufitu. Taka współczesna wersja plafonu to atrakcyjny, chociaż dyskretny akcent, który może podkreślić w domu szczególne miejsce.

Specjalnie ukształtowany sufit może być ważnym elementem wnętrza; tu oprócz płyt gipsowo-kartonowych zastosowano ciemną płytę fornirowaną. Sufit jest negatywem kompozycji podłogi.

Detal sufitu. Podświetlenie wnęki kieruje uwagę na materiał, barwę i rysunek forniru

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi