Płyty g-k na ścianie murowanej


Ponieważ ściany działowe w naszym domu nie były zbyt równe, zdecydowaliśmy się na wykończenie ich od wewnątrz suchym tynkiem. Płyty gipsowo-kartonowe pozwoliły osiągnąć gładką powierzchnię, a dzięki przyklejeniu ich do murów na placki gipsowe różnej grubości udało się usunąć wszystkie nierówności. Jedynym mankamentem tego rozwiązania, którego nie wzięliśmy wcześniej pod uwagę, są w wielu miejscach puste przestrzenie między ścianą a okładziną. Jak zatem powiesić szafki czy ciężki zegar wiszący, aby nie spadły razem z fragmentem płyty?
Kołki do zawieszenia szafki powinny być zamocowane w murze. Dlatego dobierając ich długość, trzeba uwzględnić to, że na przejście kołka przez płytę gipsowo-kartonową i warstwę kleju potrzeba dodatkowo około 2 cm. Z uwagi na większy wysięg takiego mocowania warto zwiększyć średnicę haka o jeden rozmiar w stosunku do wymagań producenta szafek. Jeżeli natomiast płyty gipsowo-kartonowe są odsunięte od ściany o 2-3 cm, aby nie używać bardzo masywnych haków, stosuje się mocowanie pośrednie – na przykład przykręconą do ściany, dobrze wysuszoną, oheblowaną deskę.
Wieszając szafki na przyściennej listwie montażowej, trzeba ją silnie docisnąć do płyty g-k. Będzie to możliwe jedynie wtedy, gdy przestrzeń pomiędzy płytą i murem będzie wypełniona ciągłą warstwą kleju gipsowego. Listwę można też przykręcić do elementu pośredniego – tak jak w przypadku mocowania przedstawionego na rysunku.


Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi