Ruchome szklane ściany.


To luksusowy i efektowny sposób dzielenia wnętrz. Nadaje im lekkości i przestronności. Szklane ściany dyskretnie zamykają, przepuszczając naturalne światło.
 W tym domu łazienka jest częścią apartamentu rodziców. Oddzielają ją od sypialni szklane drzwi. Właściwie są to fragmenty ścian, które przesuwając się niemal bezszelestnie, łączą oba pomieszczenia. Jak uzyskano taki efekt?
Przede wszystkim tafle szkła są duże, mają wymiary 125 x 225 cm oraz 115,5 x 225 cm. Wyglądają lekko, dzięki temu, że nie mają ram. Na podłodze nie ma też żadnych prowadnic. Dlatego możemy podziwiać nieskazitelne połączenie dwóch posadzek – drewna w sypialni i kamienia w łazience. Sprawia to wrażenie, jakby szklane tafle nic nie ważyły, a ich przesuwanie odbywało się bez żadnego wysiłku.

Szklana kurtyna

Ściany są z hartowanego szkła o grubości 10 mm. Takie szkło ma swoję cenę – 1 m² szyby tej grubości kosztuje 400 zł netto.
Tafle w specjalnym okuciu-uchwycie mocowane są do górnej szyny prowadzącej. Ich stabilność gwarantuje dolna, niemal niewidoczna obejma. Cały ciężar szkła utrzymują górne prowadnice. Musiały być odpowiednio długie, by można było odsłonić cały projektowany otwór. Trzeba też było przewidzieć miejsce, na które po rozsunięciu wędrują szklane skrzydła. Z jednej strony drzwi, otwierając łazienkę, przesuwają się na odpowiednio duży fragment pełnej ściany. Z drugiej – przesunięta tafla szkła, otwierając łazienkę, zamyka przylegające do niej pomieszczenie sauny. Patrząc od strony sypialni, wygląda to tak, jakby znikała w ścianie.
Efekt szklanej ściany wynika też stąd, że przesuwne skrzydła sięgają aż do sufitu, który w miejscu ich zamocowania jest obniżony. Jego wysokość wyznaczył podciąg znajdujący się nad fragmentem sypialni i nad jednym ze skrzydeł. Sufit z drugiej strony obniżono więc do tego samego poziomu, chociaż nie było to konieczne ze względów konstrukcyjnych.


Szyba grubości 10 mm zawieszona jest na wózkach w górnej prowadnicy.

Zamocowana w podłodze metalowa obejma w dyskretny sposób stabilizuje drzwi w pionie. Szklane skrzydła przesuwają się nie po podłodze, lecz nad nią.

Specjalny system

Do realizacji projektu szklanych ścian inwestorzy wybrali firmę, która zajmuje się sprowadzaniem okuć i montażem całych systemów szklanych drzwi dzielących przestrzeń. W skład kompletu wchodzą standardowe elementy: prowadnica górna – aluminiowa szyna prowadząca o wymiarach 35 x 40 mm, komplet okuć, dwie klemy, wózki, śruby najazdowe, odbój mocowania, dolna obejma stabilizująca i usztywniająca szybę oraz uchwyt drzwi.
Szklane skrzydła zawiesza się na wózkach umieszczonych w prowadnicach. Wózki z łożyskiem igiełkowym i kółkami na teflonowym trzpieniu przesuwają się lekko i cicho. Systemy okuć są dostosowane do wymiarów i ciężaru drzwi. W tym wypadku szerokość drzwi nie mogła przekroczyć 140 cm, wysokość 360 cm, a waga ściany 25-35 kg/m².Uwaga ta strona utrzymuje się dzięki reklamą . Każdy kliknięcie w nie daje mi parę groszy. Nie bądź sknera .Z góry dzięki

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi