Skuteczna instalacja odgromowa


Skończyłem niedawno budowę domu. Jego wysokość nie przekracza 8 m, chciałbym jednak założyć na nim instalację odgromową, ponieważ budynek stoi na otwartej przestrzeni. Jakiego typu instalacja jest najbezpieczniejsza i jaki powinien być przekrój drutu na odgromnik?

Instalacja odgromowa będzie zapewniać właściwą ochronę, jeśli materiał oraz sposób jej wykonania będą zgodne z postanowieniami normy i odpowiednie do wymaganego dla budynku poziomu ochrony. Do zrobienia instalacji odgromowej można wykorzystać różne materiały: stal, miedź, aluminium (w postaci drutu, linki lub taśmy), a także naturalne części składowe budynku, na przykład zbrojenia ścian i fundamentów, metalowe pokrycie dachu itp. Przekroje przewodów oraz inne szczegółowe wymagania (precyzujące na przykład warunki wykorzystania naturalnych części składowych budynku lub przebiegających w pobliżu rurociągów) są podane w nowej normie PN-IEC 61024-1:2001.
Nie radzimy stosować modnych ostatnio odgromników aktywnych. Nie odpowiadają one wymaganiom zawartym w polskich przepisach i mogą ściągać wyładowania atmosferyczne.
Aby zabezpieczenia miały sens, ochrona przed skutkami wyładowań atmosferycznych powinna być kompleksowa i obejmować zarówno wykonanie instalacji zewnętrznej, jak i przeciwprzepięciowej wewnętrznej. Zabezpieczamy się wtedy nie tylko przed bezpośrednim wyładowaniem, ale także przed przepięciami mogącymi wystąpić w instalacji elektrycznej wskutek wyładowań w sąsiedztwie budynku (do 1,5 km).

Poznaj swoją przyszłość

Jedna z najlepszych wróżek w Polsce Wróżka Mira Elżbieta Sobczyk odpowiada na pytania na swoim Facebooku  lub przez e-mail. Problemy ze zdrowiem lub w sprawach "miłosnych" ? A może interesują Cię kwestie finansowe?  Sprawdź swoją przyszłość. Jej odpowiedzi pomogły już tysiącom ludzi w Polsce. Można się z nią skontaktować Jej profil na Facebooku lub http://twojawrozka24.pl
Podobne posty