Sposby na wejście i bramy


Furtki i bramy zazwyczaj decydują o wyglądzie i charakterze ogrodzenia. Są też wizytówką właścicieli – mogą sporo powiedzieć o ich guście, poczuciu bezpieczeństwa, a nawet stosunku do ludzi. Szczególną funkcję pełnią furtki. Są to pierwsze drzwi. Bywają ledwie dostrzegalnym zaznaczeniem wejścia, ale i ciężką, nieprzeniknioną dla wzroku klasztorną furtą. Czasami przykuwają uwagę fantazyjną formą, kiedy indziej wtapiają się w ogrodzenie, tak że trudno je znaleźć. Najczęściej stoją w parze z bramą, tworząc z nią jednolitą strefę wejścia
W bieli. Brama z furtką wykonane z ram wypełnionych pionowymi sztachetami zostały uzupełnione półłukowymi elementami wyróżniającymi je w ogrodzeniu. Niewysokie, pomalowane na biało, utrzymane w klimacie amerykańskiego przedmieścia, dają wrażenie ładu, wprowadzają na działkę dobry nastrój i zapraszają do odwiedzin.

Solidne i trwałe. Ogrodzenie sprawia wrażenie płotu nie do pokonania. Proste, nieprzetworzone materiały – nieheblowana tarcica i kamienne ciosy – nadają mu rustykalny charakter. Na wejście naprowadzają wyprofilowane fragmenty muru i wyeksponowany dach.

Masywne. Wsparte na słupach zadaszenie furtki tworzy niemal pawilon wejściowy, który pozwoli spokojnie uporać się z zamkiem w każdych warunkach atmosferycznych. Kształt dachu i materiał są identyczne jak w garażu, który jest dobudowany do domu.

Misterne. Rysunek prętów na bramie i furtce powtarza wzór przęseł. Ich roślinny motyw ładnie komponuje się z zielenią. Masywne, ale postrzegane jako wąskie słupy są solidną oprawą wejścia. Daszek z wygiętej blachy nie tylko osłania furtkę, ale też ją wskazuje.

Z kamieni i drewna. Mur z warstwowo ułożonych piaskowców zachwyca rysunkiem kamieni i dokładnym wykonaniem. Ogarnia furtkę, która jest nieco cofnięta w stronę działki; dzięki temu powstał niewielki wejściowy placyk.

Rustykalne. Proste, a jednocześnie współczesne ogrodzenie wykonano z poziomo ustawionych desek. Brama powtarza ten rysunek, nie zakłócając bezpretensjonalnego i spokojnego porządku. Furtka wślizguje się w ten zrównoważony układ: ta sama wysokość, materiał i żadnych znaków szczególnych poza skrzynką pocztową na słupie i doskonale wyróżniającymi furtkę pionowo umocowanymi deskami.

W kamiennej oprawie. Żart na wejście: poważny, wysoki mur, dostojne płyty ze szlifowanego marmuru, a między nimi drewniane, domowe drzwi. Zabezpieczone przed ochlapywaniem i podsiąkaniem pasem blachy są dosłownie pierwszymi drzwiami do domu.

Z tataraku. Piękna ażurowa furtka „zbudowana” z łodyg rośliny wodnej doskonale wygląda w masywnej, architektonicznie obojętnej oprawie otynkowanego muru. To przykład udanego eksponowania przez kontrast: ciężkie – lekkie, białe – czarne, kubiczne – linearne.

Lekkie. Prosta furtka o konstrukcji metalowej ramy wypełnionej prętami tworzącymi ażurowy motyw doskonale uzupełnia klinkierowe ogrodzenie. Przełamuje dostojeństwo muru, pozwala zajrzeć do frontowej części ogrodu. Takie ogrodzenie sprawdza się w każdej sytuacji; dobrze izoluje wnętrze działki, ale nie przytłacza.

Z łukiem. Kamienny łuk, pomimo tego że jest wykonany z ciężkiego materiału, tworzy nad furtką lekkie zwieńczenie. Akcentuje wejście, które bez obramowania mogłoby zginąć między drewnianymi sztachetami. Kształt łuku powtarzają furtka i uformowane w fale przęsła.

W zamkowym stylu. Dwie kamienne bramy są oprawą bliźniaczych kutych furtek: jedna jest wejściowa, druga prowadzi do pomieszczenia na śmietnik. Pomiędzy nimi – symetryczna, dwuskrzydłowa brama. Materiał i kolorystyka tego wejścia przenoszą nastrój architektury domu, tworząc razem z nią spójną całość.

Nietypowe. Oryginalny mariaż metalu i drewna. Stalowa rama tworzy oparcie dla desek przecinających powierzchnię bramy. Miejsca ich połączeń przypominają ozdobne nitowanie. Pomimo tego że brama jest wykonana z różnych materiałów, tworzy monochromatyczną całość.

Ozdobione kamieniami. Kolejny przykład architektonicznej konsekwencji w zabudowie działki. Odnosi się niemal wrażenie, że dom i ogrodzenie stanowią całość; bryły, faktury i barwy pozostają w symbiozie. Miejsce furtki wyraźnie akcentują zadaszenie i oprawa szerokich słupów z kamieniami jakby wyłaniającymi się z muru.

W surowym stylu. Strefa wejścia została wycofana z linii ogrodzenia – w załomie przy furtce powstała przyjemna, zaciszna i mimo surowej stylistyki przyjazna przestrzeń. Brama odsunięta od furtki zwiększa poczucie bezpieczeństwa przy jednoczesnym wchodzeniu i wjeżdżaniu.

Oplecione pnączem. Ażurowa, zadaszona furtka obrośnięta (w kontrolowany sposób) bluszczem stwarza wrażenie sielskości. Dobrze dobrane proporcje wejścia i domu, muru i zieleni oraz dbałość o detale tworzą przyjemny klimat i z daleka pozytywnie nastrajają

Jak pajęczyna. Furtka tak ażurowa, że niemal niedostrzegalna, jakby utkana z pajęczej nici. Aby przechodzień nie przeszedł obok, nie zauważywszy jej, miejsce wejścia zaakcentowano zmianą nawierzchni. Po raz kolejny widać, jak dobre efekty przynosi umiejętnie wykorzystany kontrast i jakim pięknym tłem potrafi być zieleń.

Gościnne. Dobre wejście to takie, które zaprasza do środka. To na zdjęciu zachęca do odwiedzin nie tylko domu, ale także ogrodu, do którego drzwi znajdują się na osi widokowej, po drugiej stronie budynku. Niska furtka i takie ogrodzenie oraz zadaszone i oświetlone przejście do domu dają gościom jasny przekaz: zapraszamy!
 

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi