Sposoby na niepękającą posadzkę.


Sąsiedzi skarżą się na pękające posadzki garażowe. Zanim zaczną się prace w moim garażu, chciałbym wiedzieć, jak można wzmocnić posadzkę i w jakich miejscach należy zrobić dylatacje, aby na podłodze nie pojawiły się pęknięcia?
. Prawidłowe wykonanie dylatacji zależy od kształtu i wielkości posadzki. Gdy powierzchnia garażu ma kształt prostokąta i jest mniejsza niż 30 m², wystarczy zrobić dylatacje obwodowe – wokół ścian. Jednak już przy 30 m² zalecam wykonanie dodatkowej dylatacji przez środek pomieszczenia.
Jeżeli kształt podłogi garażu nie jest tak prosty – posadzka nie jest czworobokiem, ale ma bardziej skomplikowany kształt – oprócz dylatacji obwodowych należy jeszcze zrobić dylatacje na przedłużeniu zewnętrznych ścian. Jeśli któraś z wydzielonych takimi dylatacjami płaszczyzn będzie miała więcej niż 30 m², trzeba przeciąć ją przez środek dodatkową dylatacją.
Jednak samo wykonanie dylatacji nie gwarantuje jeszcze, że podłoga w garażu nie popęka.
Ważne jest też, by posadzka została zrobiona z odpowiedniej zaprawy – nie może to być zaprawa cementowo-wapienna, ale cementowa, w której są zachowane proporcje cementu do piasku 1:3.
Poza tym posadzka w garażu powinna zostać wzmocniona metalową siatką z drutu grubości 3 mm o oczkach 10 x 10 mm. Wzmocnieniem mogą być też cięte włókna szklane długości 3 cm, które miesza się z zaprawą.

Uwaga! Jeżeli w garażu ma być położony gres lub terakota, należy pamiętać, by do przyklejenia płytek użyć słabszego lub takiego samego kleju jak do przyklejenia siatki.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi