Sprawdź, czy się zmieści


Podobno dom, którego projekt wybraliśmy, jest zbyt duży, aby stanąć na naszej działce.

Przepisy precyzyjnie określają najmniejszą odległość ścian budynku od granic działki (dla ściany bez okien wynosi 3 m, dla ściany z oknami – 4 m). Łatwo wyliczyć, jaką długość i szerokość musi mieć działka, aby dało się na niej zbudować wybrany dom.
Przeglądając katalogi z projektami, zwracajmy uwagę na wymiary zewnętrzne domu. Do każdego dodajmy 8 m – po 4 m z każdej strony – i porównajmy z wymiarami działki. Trzeba uważać na domy z szerokimi okapami. Jeśli są one szersze niż 80 cm, odległość od ściany do granicy działki musi być o tyle samo większa. Podobnie jest z balkonami, werandami, schodami, galeriami i pochylniami – jeżeli „wystają” o więcej niż 1,3 m, odległość domu od granicy musi odpowiednio wzrosnąć. Gdy balkon ma 1,8 m szerokości, do przepisowych 4 m trzeba dodać 50 cm. Zasada minimalnej odległości okna od granicy odnosi się także do okien połaciowych i lukarn – muszą być oddalone od granicy działki przynajmniej o 4 m.
Zwykle w prezentacjach projektów można znaleźć informację o minimalnych wymiarach działki. W katalogu projektów Muratora są to rysunki, które można wyciąć i dopasować do planu działki w skali 1:500. Mapy geodezyjne do celów projektowych są zwykle w skali 1:500 albo 1:1000. Jeśli nasza to 1:1000, będziemy musieli zmniejszyć skalę mapy albo skalę rysunku (może nam w tym pomóc architekt).
Zawsze trzeba sprawdzić w gminie, czy istnieje miejscowy plan zagospodarowania terenu i czy w jakiś sposób nie ogranicza on możliwości usytuowania domu na działce. Jeżeli nie ma planu zagospodarowania, warto od razu wystąpić o warunki zabudowy. Należy się z nimi zapoznać jeszcze przed zakupem projektu, żeby potem uniknąć niespodzianek – na przykład konieczności zwężenia domu o metr.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi