Studnia z błędami


Mam pytanie, na które – jak dotąd – nikt nie potrafi dać mi pewnej odpowiedzi. Problem polega na tym, że pompa zasysa powietrze. Przez 12 lat wszystko było w porządku, a od trzech lat mimo wymiany wszystkich śrubunków i uszczelnień coraz więcej powietrza idzie z ziemi. Podejrzewam, że dostaje się tam ono przez którąś z muf pod ziemią, więc nie można tego naprawić. Pompa jest podłączona do 1,5-calowej rury, która sięga warstwy wodonośnej na głębokości 19 m. Lustro wody w rurze znajduje się na głębokości 8 m. Czy wykorzystanie istniejącej 1,5-calowej, niezbyt szczelnej rury jako osłony jest możliwe? Zamierzam wpuścić w tę rurę do dna cieńszą i czerpać wodę, która będzie napływała z warstwy wodonośnej. Czy podłączona do cieńszej rury pompa nie wyssie wody za szybko z bądź co bądź niewiele grubszej rury i czy znowu będzie zasysać powietrze, tyle że z samego dołu?
.Za mało informacji, aby móc jednoznacznie odpowiedzieć, jaka jest przyczyna pojawienia się powietrza. Poziom statyczny wody w studni znajduje się na głębokości 8 m, ale nie wiadomo, jaki jest poziom dynamiczny, czyli ten, który ustala się w czasie pompowania. Ponieważ 8 m to dla pompy granica zasysania, a podczas pompowania poziom się obniża, może zachodzić zjawisko kawitacji, czyli takiego obniżenia się ciśnienia w rurze ssącej, któremu towarzyszy wydzielanie się z wody bąbelków powietrza. Jeśli przyczyną problemów jest kawitacja, powietrze powinno się pojawić nie w pierwszych sekundach pompowania, ale dopiero wtedy, gdy poziom wody spadnie na głębokość około 9 m. Jeżeli jednak przyczyną jest nieszczelność, to mało prawdopodobne, aby dało się uratować odwiert, zwłaszcza że studnia została zapewne wykonana bez rury osłonowej, czyli tak zwaną metodą „na zawał”.
Aby sprawdzić, czy przyczyną problemów ze studnią jest, czy nie jest kawitacja, można na próbę podłączyć pompę o znacznie mniejszej wydajności. Poziom dynamiczny wody będzie wyższy, więc może się okazać, że nie będzie kawitacji. Można także spróbować wykorzystać istniejącą 1,5-calową rurę jako osłonę i wpuścić do niej cieńszą rurę, ale trzeba do niej podłączyć pompę o wydajności co najmniej o połowę mniejszej.
Jeśli przyczyną kłopotów nie jest zapchanie filtra, jest szansa na uratowanie odwiertu.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi