Studzienka przy oknie piwnicznym.


Studzienki okienne to często niezbędny element domu z piwnicą. Nie wolno z nich zrezygnować, gdy dolna krawędź okien znajduje się poniżej poziomu terenu. Jej zadaniem jest przede wszystkim ograniczenie przestrzeni przed zagłębionym oknem. Jej wielkość zależy od powierzchni okna (części, która znajduje się poniżej powierzchni terenu). Jeśli okno jest prawie całkowicie zagłębione, należy się kierować zasadą, że powierzchnia dna studzienki powinna być zbliżona do powierzchni okna. Oczywiście nie bez znaczenia jest jej kształt. Najczęściej robi się studzienki prostokątne – dłuższy bok jest równoległy do ściany budynku i zazwyczaj ma długość równą 1,5 szerokości okna. Krótsze boki mają nie więcej niż 1 m. Dno znajduje się około 20 cm pod dolną krawędzią okna i zawsze musi w nim być zrobiony odpływ, aby w studzience nie gromadziły się woda deszczowa i roztapiający się śnieg. Najłatwiej poradzić sobie z wodą, gdy dom stoi na gruncie przepuszczalnym. Wystarczy wtedy pod dnem studzienki – w miejscu, gdzie będzie kratka ściekowa – wstawić mniej więcej 1-metrowy odcinek perforowanej rury (na przykład drenarskiej). Najlepiej obsypać ją żwirem, aby cząsteczki gruntu z czasem nie zapchały perforacji.
Jeśli dom jest posadowiony w gruncie słabo przepuszczalnym, wokół podpiwniczenia zazwyczaj robi się drenaż opaskowy. Wtedy wodę ze studzienki trzeba także odprowadzać do drenażu. 


Nawet jeśli studzienka jest płytka i wąska, bezpieczniej jest ją osłonić, na przykład prętami. W ten sposób ograniczy się możliwość nawiewania do niej zanieczyszczeń (na przykład liści), a także ochroni szybę przed przypadkowym wybiciem.

Jeżeli okno znajduje się poniżej poziomu gruntu, studzienkę można zabezpieczyć prostą kratą albo ramą wypełnioną prętami. Najlepiej osadzić ją tak, aby można ją było uchylać i czyścić wnętrze studzienki.

Do budowy studzienki można wykorzystać prefabrykaty – formy z tworzywa. Mają półokrągły kształt, a dzięki schodkowej budowie ścianek są sztywne, a do wnętrza wpada więcej światła.


Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi