Sufit na wieszakach


Najważniejszym elementem sufitu podwieszanego w poziomie jętek jest jego stabilna konstrukcja, czyli ruszt. Dobrze wykonany wpływa nie tylko na estetykę sufitu, ale też na przebieg dalszych prac wykończeniowych na poddaszu.

Więźba dachowa najczęściej ma konstrukcję krokwiowo-jętkową. Profile rusztu najłatwiej więc przymocować za pomocą wieszaków do poziomych jętek lub kleszczy. Jednak te drewniane elementy więźby dachowej pracują i oddziałują na sufit, powodując jego uginanie, co może spowodować pękanie powierzchni okładziny. Ponieważ obudowa skosów poddasza będzie połączona z sufitem, na niej również będą widoczne ewentualne błędy. Aby uniknąć przykrych niespodzianek, wystarczy się stosować  do czterech podstawowych zasad.

Przykręcić ruszt
Profile sufitowe CD, wykonane z gładkiej lub karbowanej (sztywniejszej) blachy stalowej, układa się w ruszt pojedynczy lub podwójny – krzyżowy. W konstrukcji pojedynczej profile są ułożone prostopadle do jętek. W krzyżowej układa się je w dwóch poziomach – najpierw profile równoległe do jętek, a następnie prostopadłe. W obu przypadkach profile, które są zbyt krótkie, sztukuje się specjalnymi łącznikami, a nie dokręca jeden obok drugiego, tworząc słabe połączenie. Ruszt mocuje się za pomocą uchwytów wieszakowych lub łączników typu ES. Na wieszakach profile osadza się przez wciskanie, a do uchwytów ES przykręca się je za pomocą pchełek – krótkich wkrętów. Wieszaki rozmieszcza się co 40-50 cm – im planowane obciążenie sufitu jest większe, tym gęściej. Mała liczba wieszaków spowoduje zbytnie uginanie profili, a w rezultacie pękanie powierzchni sufitu. Ważnym elementem rusztu są jego obrzeża – połączenie sufitu ze ścianą lub skosem poddasza. Tam najczęściej pojawiają się rysy.
Wieszaki nie podtrzymują skrajnych krawędzi rusztu, więc profile trzeba podeprzeć inaczej. Przy ścianie wymagany jest poślizg, więc mocuje się tam listwę, na której profile tylko się opierają, zachowując możliwość przesuwu. Z kolei styk sufitu ze skosem o dużej powierzchni wymaga sztywnego zamocowania, bo płyty na skosie mają tendencję do zsuwania się w dół pod wpływem własnego ciężaru. Zbyt luźne połączenie obu płaszczyzn spowodowałoby rozrywanie styku między nimi. Jest to istotne zwłaszcza w przypadku więźby dachowej o znacznych rozmiarach – wtedy profile sufitu i skosu dodatkowo łączy się co 2 m paskami blachy.
Po zamontowaniu rusztu należy sprawdzić i ewentualnie skorygować jego wypoziomowanie.

Odciąć ucieczkę ciepła
Sufit w poziomie jętek najczęściej oddziela ogrzewaną część poddasza od nieogrzewanej, dlatego ważne jest jego prawidłowe ocieplenie. W zależności od wybranej konstrukcji rusztu izolację układa się przed przykręceniem profili lub po nim. Jeżeli do zamocowania wykorzystuje się łączniki ES, to najpierw trzeba ułożyć ocieplenie, a dopiero potem przykręcać konstrukcję rusztu. Jeżeli natomiast korzysta się z wieszaków, to wełnę układa się po zamontowaniu konstrukcji. Profile pełnią wówczas funkcję podtrzymującą. W obu przypadkach nie można zapomnieć o warstwie paroizolacji między ociepleniem a okładziną z płyt.
Uwaga! Jeżeli na jętkach ma być ułożone deskowanie, a płyty przykręca się od spodu bezpośrednio do jętek, bez użycia wieszaków, to zmniejsza się przestrzeń przeznaczoną na ocieplenie.

Ułożyć się z płytami
Płyty układa się dłuższą krawędzią prostopadle do profili (a więc równolegle do jętek). Takie rozwiązanie zapewnia więcej punktów mocowania na dłuższej krawędzi płyty, co zmniejsza jej ugięcie. Krawędzie płyt powinny być względem siebie przesunięte – układa się je mijankowo. Ewentualne pęknięcie ma wtedy długość jednej spoiny i kończy się po dojściu do kolejnej płyty, nie biegnąc przez całą długość sufitu. Nie poleca się przykręcania płyt bezpośrednio do jętek – głównie dlatego, że stwarza to większe ryzyko pęknięć pod wpływem ruchów więźby. Aby je zmniejszyć, trzeba stosować grubsze płyty albo układać je w dwóch warstwach w taki sposób, aby spoiny w każdej z nich się ze sobą nie pokrywały. Taka okładzina ma jednak znacznie większy ciężar.
Skutecznym sposobem na uniknięcie pęknięć sufitu jest sztuczne wywołanie naprężeń. Polega to na tym, że w miejscach szczególnie narażonych na pękanie – na przykład styk ze skosem – nie przykręca się sąsiadujących krawędzi płyt, umożliwiając ich niezależne uginanie się. Takie luźne styki wypełnia się później masą akrylową, uzyskując trwałe i elastyczne połączenia.

Zasłonić i nie ciążyć
Ostatnim etapem prac jest wykończenie sufitu. Styki między płytami szpachluje się masą gipsową i zatapia w niej siatkę z włókna szklanego. Połączenia sufitu ze skosami poddasza, z zewnętrzną ścianą szytową lub ze ścianami wewnętrznymi na poddaszu wymagają bardziej elastycznych materiałów – na przykład akrylowych.
Aby starannie wykończonego sufitu nie zniszczyć podczas eksploatacji pomieszczeń, nie wolno go zbytnio obciążać. Długie lub duże elementy, jak karnisze albo szyny oświetleniowe, mocuje się tak, aby ich ciężar był równomiernie rozłożony na kilka profili podtrzymujących, co nie zagraża stabilności konstrukcji rusztu. Ryzyko pojawia się podczas obciążania sufitu w sposób punktowy – na przykład przez powieszenie na haku donicy z kwiatem czy żyrandola. Umieszczenie haka w niewłaściwym miejscu, jego nieodpowiedni rodzaj albo zbyt duży ciężar wieszanego przedmiotu mogą doprowadzić do nadmiernych ugięć i pęknięć, a w skrajnym przypadku nawet do zarwania sufitu.

Mieć na to haka
Do zawieszania przedmiotów na płytach sufitów podwieszanych służą kołki uchylne z hakiem. Ruchomą część wsuwa się w wywiercony otwór, a następnie wkręca w nią hak – takie połączenie zabezpiecza uchwyt kołka przed wyrwaniem. Dopuszczalne obciążenie zależy od rozstawu profili podtrzymujących płytę – jeżeli odstępy wynoszą 40 cm, to na haku można zawiesić przedmiot ważący nie więcej niż 15 kg. Cięższe elementy powinny być przymocowane długimi kotwami do jętek.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Niemcy. Własny dom w Unii

Jak zrobić .Czapka kominowa.