Szczelina w ścianie trójwarstwowej. Ważny detal


Jest niezbędna w ścianie trójwarstwowej ocieplonej wełną mineralną. Przepływające przez nią powietrze umożliwia naturalną wentylację ściany, dzięki czemu wełna przez wiele lat będzie w dobrym stanie.
Szczelinę powietrzną pozostawia się między wełną mineralną a ścianą osłonową po to, by wilgoć, która jest w powietrzu przechodzącym przez ścianę, nie zatrzymywała się w wełnie. Para wodna co prawda swobodnie przenika między jej włóknami, ale musi mieć możliwość wydostania się na zewnątrz. Jeśli wełna zostanie zamknięta między dwiema warstwami muru, które stawiają większy opór parze wodnej, właśnie w niej zacznie się gromadzić wilgoć, co wpłynie na pogorszenie jej właściwości termoizolacyjnych. Choć jest hydrofobizowana (czyli nasączona środkami chroniącymi przed zawilgoceniem), to jednak lepiej unikać takiej sytuacji.
Oddzielając wełnę od warstwy konstrukcyjnej, umożliwiamy gromadzenie się pary w szczelinie. Nie może ona być zbyt wąska, aby powietrze mogło w niej krążyć, ani zbyt szeroka, by nie doszło do wychładzania ściany.
Aby para mogła się wydostać, szczelina musi być wentylowana. Dlatego niezbędne są otwory w dolnej i górnej strefie warstwy elewacyjnej, jak również nad otworami okiennymi i drzwiowymi. Zapewniają one swobodny wlot i wylot powietrza oraz odprowadzenie wilgoci na zewnątrz. Ściana trójwarstwowa ocieplona wełną

W takiej ścianie warto zastosować gotowe puszki wentylacyjne. Mają one wymiary główki cegły, dzięki czemu imitują spoinę między nimi. Należy je umieścić w ścianie osłonowej już w trakcie murowania. Ich budowa pozwala na swobodny przepływ powietrza, a jednocześnie uniemożliwia wnikanie deszczu i śniegu do szczeliny. Można też nie wypełniać spoin zaprawą, ale wtedy od strony szczeliny lepiej osłonić je siatką (w trakcie murowania).

Warstwę osłonową ściany trójwarstwowej można też wymurować z materiałów, które wymagają tynkowania. W tym wypadku powietrze napływa do szczeliny przez otwory w kapinosie.
Bardzo ważne jest, aby podczas tynkowania nie zatkać ich zaprawą. Gdy ściana jest murowana z cegieł, nie wypełnia się spoin zaprawą, a jeśli z elementów większych niż cegła (na przykład z bloczków z betonu komórkowego), wycina się w nich otwory wentylacyjne.
W obu przypadkach otwory od strony lica ściany zasłania się siatką zbrojącą. W ścianie tynkowanej bardzo rzadko natomiast stosuje się puszki. W trakcie murowania umieszcza się je w taki sposób, aby nieco wystawały poza powierzchnię ściany. Pozwoli to na ich zlicowanie z warstwą tynku.Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi