Tarasy i balkony bez przecieków. Izolacja


Jeśli chcemy uniknąć przykrych niespodzianek, skorzystajmy z rozwiązań systemowych. Maty i membrany z tworzywa zapewniają dodatkową ochronę właściwej warstwie wodoszczelnej, a do tego umożliwiają odprowadzenie wody z ich powierzchni.

Najważniejszym elementem tarasu czy balkonu, który chroni go przed przeciekami, jest hydroizolacja. Choć nie jest ona wierzchnią warstwą tarasu, wiele rozwiązań systemowych przewiduje, że to właśnie do niej może dotrzeć woda – deszcz bądź topniejący śnieg. Dlatego powierzchnia, na której się ją układa, powinna mieć odpowiedni spadek. Swobodny spływ wody zapewnia już 1,5-procentowy spadek uformowany bezpośrednio na powierzchni płyty tarasu czy balkonu. Jeśli płyta nie ma spadku, koniecznie trzeba na niej uformować warstwę spadkową. Przy zewnętrznej krawędzi – czyli w najcieńszym miejscu – musi ona mieć przynajmniej 3,5-4 cm grubości. Stanowią ją dwie warstwy papy – obecnie stosuje się nowoczesne papy termozgrzewalne. Arkusze papy układa się wzdłuż spadku, łącząc je na co najmniej 10-centymetrowy zakład. Podczas układania spodnią stronę papy podgrzewa się palnikiem na gaz propan-butan, dzięki czemu przywiera ona do podłoża. Bardzo istotne jest odpowiednie wywinięcie papy na ścianę, do której przylega płyta tarasu. To jedno z newralgicznych miejsc, w którym może powstać przeciek.

Systemowe maty i membrany

W rozwiązaniach systemowych hydroizolacja z papy termozgrzewalnej jest osłaniana tłoczoną matą lub membraną z polietylenu. Ta warstwa ma dwa podstawowe zadania. Przede wszystkim stanowi warstwę poślizgową między hydroizolacją a wyżej położonymi warstwami, które ją dociążają. Umożliwia im też niezależną pracę podczas odkształceń termicznych. Dzięki tłoczeniom mata pozwala na odprowadzenie przesączającej się wody – pod wpływem siły grawitacji wypływa ona siecią kanalików na zewnątrz.
Maty i membrany układa się luźno, bez przytwierdzania do podłoża, łącząc kolejne pasy na kilkucentymetrowy zakład. W niektórych systemach zaleca się stosowanie dodatkowo drugiej maty. Jej zadaniem jest uszczelnienie nawierzchni (układa się ją bezpośrednio pod nawierzchnią) i umożliwienie wydostania się pary wodnej z podkładu. Taką matę łączy się klejem z podłożem elastycznym. Kolejne pasy układa się na styk, a na połączenie nakleja się taśmę uszczelniającą.


Mata Schlüter-TROBA ma tłoczenia, które tworzą sieć kanalików. Woda dostaje się do nich przez regularnie rozmieszczone nacięcia.

Membrana Tefond Plus ma tłoczenia w postaci ściętych zamkniętych stożków. Dzięki temu podczas łączenia sąsiednich pasów membrany na zakład tworzą zatrzaski. Dodatkowo na brzegach znajdują się dwa paski kleju bitumicznego, który uszczelnia połączenie.

Mata Schlüter-DITRA ma strukturę przypominającą wafel – tworzą ją regularne kwadratowe tłoczenia.

Mata Schlüter-TROBA-PLUS jest zbudowana z dwóch materiałów: tłoczonej folii polietylenowej i włókniny, która jest trwale połączona z tłoczeniami. Układa się ją włókniną do góry z kilkucentymetrowym zakładem. W miejscach połączeń trzeba oddzielić włókninę od tłoczeń, aby można było zazębić sąsiedni pas membrany.

Nawierzchnia

Tej ostatniej warstwie tarasu przypisuje się najczęściej jedynie znaczenie estetyczne. Pełni ona jednak znacznie istotniejszą funkcję – chroni wszystkie znajdujące się niżej warstwy przed uszkodzeniami mechanicznymi (ścieraniem i ewentualnym przebiciem) i bezpośrednim działaniem promieni słonecznych.
Dość popularnym rozwiązaniem są płyty chodnikowe grubości 4 cm układane luźno z niewielkim odstępem. Przez niewypełnione spoiny woda spływa pod nawierzchnię i dzięki membranie systemowej wypływa na zewnątrz. Taka nawierzchnia jest układana na warstwie żwiru, który umożliwia filtrację wody lub opiera się na podstawkach z zaprawy ustawianych bezpośrednio na macie.

Warstwy tarasu

Decydując się na ocieplenie płyty tarasu, trzeba ułożyć pod ociepleniem paroizolację. Rozwiązanie to stosuje się zazwyczaj nad powierzchniami, nawet jeśli nie są ogrzewane. Paroizolacja zabezpiecza izolację termiczną przed wilgocią z pomieszczenia
.Uwaga ta strona utrzymuje się dzięki reklamą . Każdy kliknięcie w nie daje mi parę groszy. Nie bądź sknera .

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi