Trzymaj poziom, czyli gotowe masy samopoziomujące


Zamierzasz położyć posadzkę, a podłoże na stropie nie jest równe? Aby podłoga się nie wypaczała, odklejała czy pękała, trzeba je wyrównać. Najłatwiej to zrobić, stosując gotowe masy samopoziomujące. Podpowiadamy, jak wybrać masę do pomieszczeń.

Gotowe masy samopoziomujące (zwane też zaprawami, wylewkami, podkładami) są alternatywą dla tradycyjnych gęstych zapraw wymagających ręcznego wyrównywania i zacierania. Bezpośrednio na nich układa się posadzki, czyli wierzchnie warstwy drewniane, ceramiczne, kamienne oraz korkowe, i różnego rodzaju wykładziny.
Przed przystąpieniem do wylewania masy samopoziomującej warto zagruntować podłoże emulsją dodatkowo ułatwiającą rozpływanie się masy i zwiększającą jej przyczepność.
Wybór odpowiedniej zaprawy zależy od kilku czynników.

Stopień nierówności podłoża

Aby go określić, należy odnaleźć w danym pomieszczeniu najwyżej i najniżej położony punkt podłoża.
Chcąc ustalić grubość wylewki, powinno się pamiętać o tym, że najcieńsza jej warstwa – wypadająca w najwyżej położonym punkcie podłoża – nie może być mniejsza od minimalnej zalecanej przez producenta. Grubość warstwy sprawdza się, przykładając do podłogi długą łatę. Tam, gdzie prześwit między łatą a podłogą jest największy, wylewka będzie najgrubsza. Do wysokości prześwitu trzeba dodać minimalną grubość zaprawy i sprawdzić, czy nie przekracza grubości dopuszczalnej. Grubość przyszłej wylewki można również ustalić, zaznaczając ją na ścianach poziomą linią.
Masy samopoziomujące nie służą do wyrównywania dużych ubytków i napraw podłogi.
Do tego celu stosuje się zaprawy wyrównujące i korygujące. Wstępne wyrównanie nimi podłoża pozwoli ograniczyć zużycie masy.

Rodzaj pomieszczenia

Są dwa podstawowe rodzaje mas samopoziomujących:
- cementowe;
- gipsowe, zwane anhydrytowymi.
Gdy robimy wylewkę, mamy do wyboru dwa rozwiązania:
- wszędzie zastosować zaprawę cementową;
- podzielić pomieszczenia na:
    – suche (pokoje, korytarze),
    – wilgotne (łazienki, kuchnie, sauny, pralnie).
Masy cementowe można stosować we wszystkich pomieszczeniach. Możliwe jest zrobienie z nich cienkiej wylewki, najczęściej 2-30-milimetrowej, choć zdarzają się też wylewki, których maksymalna grubość może wynosić 50 mm. Dzięki temu, że są cienkie, krótszy jest czas, po jakim można na nich stawać i układać posadzki. Są droższe od gipsowych.
Masy gipsowe stosuje się głównie w pomieszczeniach suchych. To produkty, z których można zrobić grubsze (20-100-milimetrowe) wylewki. Jednocześnie dłużej przesychają. Nie zaleca się stosowania ich w pomieszczeniach mokrych, gdyż pod wpływem wilgoci mogą mięknąć i zwiększać swoją objętość.
Jeśli zdecydujemy się zastosować dwa rodzaje mas do różnych pomieszczeń, należy zawsze pamiętać o zdylatowaniu (oddzieleniu) różnych podkładów w miejscu ich połączenia, ponieważ gipsowe bardziej niż cementowe rozszerzają się pod wpływem zmiany temperatury i wilgotności. Na ich połączeniu umieszcza się wówczas taśmę dylatacyjną.

Typ podłoża
Kolejnym krokiem jest decyzja o wyborze odpowiedniej zaprawy ze względu na rodzaj podłoża.
Na wytrzymałe, niepopękane podłoże cementowe można zastosować uniwersalną zaprawę samopoziomującą. W przypadku podłoży cementowych, częściowo spękanych czy pylących, warto jednak zasięgnąć porady specjalisty. Pomoże on nam ocenić stopień popękania podłoża i podpowie, czy można bezpośrednio na nim położyć wylewkę polecaną do tego typu powierzchni, czy lepiej którąś z zapraw do wzmocnienia starych, słabych podłoży. Być może będzie ono wymagało wzmocnienia siatką lub całkowitego odizolowania starego podłoża od nowych warstw, na przykład folią polietylenową lub z PCW.
Masy samopoziomujące, zwane też renowacyjnymi, można również wylewać na już istniejące posadzki z terakoty lub drewna. Wymagane jest w tym przypadku użycie zapraw zalecanych do poszczególnych typów powierzchni. Wszystkie charakteryzują się zwiększoną przyczepnością do podłoża.
W przypadku ogrzewania podłogowego konieczne jest zastosowanie specjalnych zapraw o zwiększonej elastyczności. Ten wymóg jest związany z występowaniem w wylewce dużych naprężeń będących wynikiem różnicy temperatury podczas pracy instalacji grzewczej. By zwiększyć elastyczność wylewek cementowych, producenci dodają do nich specjalne włókna. Nie wymagają tego zaprawy gipsowe, które cechuje wystarczająca elastyczność. Muszą mieć jednak większą w stosunku do cementowych minimalną grubość, to jest około 5 cm. Cementowe mają na ogół 2,5-3 cm grubości. Rodzaj posadzki

Zazwyczaj masy samopoziomujące można stosować pod różne typy posadzek, ale na rynku są także masy przeznaczone tylko pod posadzki drewniane, na przykład Uzin NC 174. Charakteryzują się one dużą elastycznością i wytrzymałością (nie mogą ulec rozwarstwieniu), zwłaszcza na działanie sił powstających w wyniku rozszerzania czy kurczenia się parkietu pod wpływem zmiany wilgotności.

Układanie masy

Zawsze należy się dokładnie zapoznać z danymi technicznymi produktu. Karta produktu wymienia zastosowanie, właściwości, sposób użycia masy, a nawet metody przygotowywania podłoża. Trzeba postępować zgodnie z zaleceniami producenta dotyczącymi grubości warstwy i czasu schnięcia. Czas, po upływie którego można po nich chodzić, wynosi w jednym przypadku dwie-trzy godziny, a w innym nawet dwa-trzy dni. Masy, które szybciej twardnieją, szybciej też wysychają. Jest to ważna właściwość, zwłaszcza gdy zależy nam na szybkim przystąpieniu do kolejnych prac związanych z układaniem posadzki.

Zalety
- pozwalają uzyskać gładką powierzchnię;
- można zniwelować nierówności podłoża od kilku do kilkunastu milimetrów;
- łatwo je układać – zawsze mają konsystencję ciekłą;
- mają wysokie parametry.

Wady

- nie można za ich pomocą formować spadków (ważne tam, gdzie są wpusty podłogowe);
- przy dużych nierównościach i powierzchniach to spory wydatek.

Jak układać masę samopoziomującą

Przed rozpoczęciem prac należy dokładnie obliczyć łączną grubość wszystkich warstw podłogi. Powinna ona być tak dobrana, by na styku różnych posadzek, na przykład terakoty i parkietu, nie powstawały progi.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi