Tuje brązowieją od strony ulicyKilka lat temu, żeby osłonić się od dość ruchliwej drogi, posadziłem szpaler dużych tuj. Ubiegłej wiosny od strony siatki, czyli od drogi, tuje zbrązowiały i w lecie miały już suche gałęzie. Co się mogło stać, czy to dzieło jakiegoś szkodnika?

Żywotniki (łacińska nazwa thuja) są wrażliwe na działanie roztworu soli, jaki powstaje po posypaniu zaśnieżonej drogi chlorkiem sodu (sól kuchenna) lub wapnia (bywa stosowany przez firmy odśnieżające ulice). Miniona zima była dość śnieżna i posadzone wzdłuż ogrodzenia rośliny padły prawdopodobnie ofiarą skutków odśnieżania prowadzonego przez służby miejskie. Gałęzie uschły zapewne do wysokości, na jaką rośliny zalewane były słoną breją rozchlapywaną przez przejeżdżające samochody. Teraz nie pozostaje nic innego, jak usunąć oszpecone i chorujące żywotniki, a w ich miejsce posadzić żywopłot z roślin lepiej znoszących kontakt z solą (choćby z wytrzymałego na zasolenie ligustru).

Poznaj swoją przyszłość

Jedna z najlepszych wróżek w Polsce Wróżka Mira Elżbieta Sobczyk odpowiada na pytania na swoim Facebooku  lub przez e-mail. Problemy ze zdrowiem lub w sprawach "miłosnych" ? A może interesują Cię kwestie finansowe?  Sprawdź swoją przyszłość. Jej odpowiedzi pomogły już tysiącom ludzi w Polsce. Można się z nią skontaktować Jej profil na Facebooku lub http://twojawrozka24.pl
Podobne posty