Wentylacja w garderobie.


Jaka powinna być wentylacja w garderobie? Czy na sposób wentylowania ma wpływ to, że znajduje się w niej okno i że jest ogrzewana?
. Zadaniem każdego systemu wentylacji jest wymiana powietrza w budynku.
W domu wszystkie pomieszczenia należy wentylować. Każde z nich trochę inaczej, jednak zasada jest zawsze ta sama – do wentylowanego pomieszczenia trzeba doprowadzić odpowiednią ilość powietrza zewnętrznego, zapewnić jego właściwy przepływ przez pomieszczenie i umożliwić odprowadzenie powietrza zanieczyszczonego przez kanały wywiewne wentylacji.
Garderoba – tak jak pozostałe pomieszczenia – powinna mieć zapewnioną odpowiednią wymianę powietrza.

Z oknem

Jeśli w garderobie jest okno, powietrze zewnętrzne teoretycznie mogłoby do niej dopływać przez nieszczelności w stolarce. Teoretycznie, ponieważ produkowane obecnie okna są szczelne. Najlepiej więc będzie zamontować w profilu okiennym lub w ścianie specjalny nawiewnik, przez który powietrze będzie się dostawało do wnętrza.
Powietrze, które napłynie do garderoby przez nawiewnik, będzie się przemieszczać w kierunku najbliższej kratki wentylacyjnej podłączonej do kanału wywiewnego. Takie kanały powinny się znajdować w kuchni, łazience i WC. Drzwi do pomieszczeń, w których są kanały wywiewne, nie mogą być szczelne. Aby powietrze mogło swobodnie przepływać nawet wtedy, gdy będą zamknięte, powinny być podcięte u dołu, tak by między ich dolną krawędzią a podłogą powstała szczelina (w drzwiach między pokojami – o wysokości 1 cm, w drzwiach do kuchni i łazienki – 2,5 cm). Zamiast podcięcia w dolnej części drzwi można zrobić otwory, a w nich osadzić specjalne tuleje. Jak widać, wentylacja garderoby z oknem nie różni się od wentylacji pokoju.

Bez okna

Gdy w garderobie nie ma okna, koncepcja wentylacji jest odmienna od opisanej. W takiej garderobie projektant budynku powinien koniecznie przewidzieć osobny kanał wywiewny. Podczas aranżowania wnętrza nie wolno zasłaniać wlotu powietrza do kanału ani utrudniać przepływu powietrza w jego kierunku.
Ruch powietrza wentylującego garderobę, w której nie ma okna, powinien się odbywać w odwrotnym kierunku niż w garderobie z oknem.
Powietrze powinno napływać pośrednio, a więc przez sąsiednie pomieszczenia. W praktyce oznacza to przepływ powietrza od okien w pokojach w kierunku kratek wywiewnych, a więc także w kierunku garderoby. Do pokoi powietrze należy doprowadzić przez nawiewniki, chyba że okna są stare i bardzo nieszczelne. Wtedy prawdopodobnie będą wpuszczać do wnętrza wystarczającą ilość powietrza, a nawet więcej.
Nie wolno zapomnieć o pozostawieniu nieszczelności w drzwiach do garderoby i pomiędzy pokojami, tak jak we wcześniej opisanym przypadku.
Jeśli w garderobie bez okna nie będzie kanału wywiewnego, powietrze nie będzie cyrkulować. Strumień powietrza wentylacyjnego przepływający od okien w pokojach do kratek wywiewnych w łazience, kuchni i toalecie będzie ją omijał, przez co będą się w niej gromadziły zanieczyszczenia. W niewentylowanej garderobie nie tylko będzie nieprzyjemny zapach, ale może także wzrosnąć zawartość wilgoci w powietrzu. Jeżeli przy tym temperatura będzie niższa niż w pozostałych pomieszczeniach (w garderobie zwykle nie montuje się grzejnika), wilgoć może się wykraplać, stwarzając dogodne warunki do rozwoju grzybów i pleśni.

Mechaniczna

Wszystkie powyższe uwagi dotyczą wentylacji naturalnej (grawitacyjnej). W domu z wentylacją mechaniczną w garderobie powinien się znaleźć osobny kanał wywiewny. Powietrze powinno zaś do niej dopływać z sąsiednich pokoi, gdzie znajdują się nawiewniki (w przypadku wentylacji mechanicznej wywiewnej) lub kanały nawiewne (w przypadku wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej). Projektant przygotowuje bilans powietrza nawiewanego i usuwanego. 

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi