Więźba skrojona na miarę.


Więźba gotowa często bywa atrakcyjniejszym rozwiązaniem niż tradycyjna. Gdy dach ma nieskomplikowaną konstrukcję, zużywa się na nią 20-40% mniej drewna, co znacznie obniża jej koszt.
Taka więźba to zarówno prefabrykowane (gotowe) wiązary kratowe, jak i pojedyncze elementy przycięte na wymiar przeznaczone do zmontowania na budowie. Prefabrykowane wiązary stosuje się najczęściej w domach z poddaszem nieużytkowym – stanowią jednocześnie konstrukcję dachu i stropu nad ostatnią kondygnacją. Do domów z poddaszem użytkowym projektuje się trzy typy wiązarów: najprostsze (oparte na murłacie) zastępują parę krokwi połączonych jętką, których szczyt jest wzmocniony ażurową konstrukcją, bardziej skomplikowane, które zastępują także ściankę kolankową, oraz najbardziej rozbudowane – dodatkowo zastępujące strop między niższą kondygnacją a poddaszem.
Jeśli gotowe wiązary muszą mieć znaczne rozmiary – ze względu na wygodę transportu – w fabryce przygotowuje się jedynie pojedyncze elementy, z których na placu budowy zestawia się konstrukcję dachu.

Drewno na wiązaryWięźbę prefabrykowaną najczęściej robi się z drewna drzewa iglastego – świerku lub sosny – o klasie wytrzymałości C27. Drewno powinno mieć wilgotność nie większą niż 22%, dlatego najpierw się je sezonuje, czyli suszy w sposób naturalny, a potem ewentualnie dosusza komorowo lub od razu suszy w suszarni do momentu osiągnięcia pożądanej wilgotności.
Najlepsza jest tarcica czterostronnie strugana z zaokrąglonymi krawędziami. Gładka powierzchnia deski utrudnia dostęp do swojego wnętrza owadom, a także sprawia, że konstrukcja jest mniej podatna na zapalenie się. Przycięte elementy są poddawane impregnacji, która zabezpiecza drewno przed pleśnią, grzybami i ogniem.
Drewno na więźbę zazwyczaj impregnuje się przez zanurzenie w preparacie solnym (na mniej więcej trzy godziny przy temperaturze od 15 do 20°C). Impregnować można też natryskowo lub ciśnieniowo. Metoda ciśnieniowa jest najbardziej efektywna, gwarantuje największe nasycenie drewna preparatem. W ten sposób zabezpiecza się drewno, które ma bezpośredni i częsty kontakt z wilgocią i wodą, na przykład drewno do ogrodów.

Gotowe wiązary
 


W każdym projekcie indywidualnie dobiera się rodzaj wiązarów, grubość elementów, z których będą wykonane, oraz rodzaj łączników, jakimi będą połączone zarówno elementy każdego wiązara, jak i wiązary z murłatami. Wszystkie elementy konstrukcji są bardzo precyzyjnie docinane. Aby zmontować je dokładnie, układa się je w formach na stołach montażowych i tam łączy zgodnie z projektem. Służą do tego płytki kolczaste (wielokolcowe) lub gwoździowe. Wiązary najczęściej składa się z desek o wymiarach 38 x 89 mm i 38 x 140 mm.
Płytki z blachy ocynkowanej mają grubość od 0,8 do 2 mm. Okrągłe lub owalne otwory w płytkach gwoździowych wyznaczają miejsce wbicia gwoździ. Jednak nie w każdy otwór trzeba je wbić. Liczba i położenie gwoździ na każdym połączeniu są ściśle określone w projekcie. Jeśli elementy wiązara są łączone płytkami kolczastymi, projekt określa wielkość i położenie płytki. Znajdujące się na niej fabrycznie wytłoczone kolce wysokości 8-15 mm są odpowiednikiem kilku rzędów gwoździ (na 100 cm² płytki znajduje się około 140 kolców).
Do łączenia elementów położonych w dwóch płaszczyznach służą różnego rodzaju metalowe kątowniki lub tak zwane buty (strzemiona). W łącznikach są otwory na gwoździe


Kiedy warto ją zamówić?Najprostszą i najtańszą do wykonania więźbą jest konstrukcja z prefabrykatów o takich samych wymiarach, dlatego najbardziej się opłaca zamówić gotową więźbę na dach dwuspadowy bez lukarn i wykuszy. Prefabrykacja wiązarów kratowych na bardzo skomplikowany dach z wieloma płaszczyznami i lukarnami będzie o wiele droższa, gdyż mniejsza powtarzalność elementów gotowych zwiększa pracochłonność przygotowania wszystkich prefabrykatów. Wówczas więźba gotowa może być równie kosztowna, a czasem nawet droższa niż tradycyjna. Dlatego warto słuchać doradców technicznych firmy wykonujących wiązary kratowe, którzy po zapoznaniu się z projektem ocenią stopień skomplikowania dachu i podpowiedzą, co się bardziej opłaci – zamówienie prefabrykatów czy zatrudnienie doświadczonego cieśli. Zdarza się, że przy bardzo skomplikowanym dachu firma odmawia wykonania wiązarów kratowych, gdyż przekracza to jej możliwości technologiczne.
Zamówienie więźby gotowej wiąże się zazwyczaj ze zmianą konstrukcji dachu, która znajduje się w dokumentacji projektu. Dlatego każda firma przygotowuje swój projekt, na podstawie którego w fabryce powstanie konstrukcja. Projekt ten stanowi aneks do dokumentacji budowanego domu.

Co jest niezbędne?
Zamawiając więźbę gotową, trzeba dostarczyć producentowi kilka ważnych elementów dokumentacji projektowej. Zaczerpnie z nich podstawowe informacje, które umożliwią przygotowanie optymalnego projektu. Należy przygotować:
- rzut dachu – jest na nim informacja o kształcie i rozpiętości dachu;
- przekrój dachu – z niego odczyta się kąt nachylenia połaci;
- rzut ostatniej kondygnacji – to informacja o budowie i grubości ścian nośnych budynku;
- obliczenia statyczne dla dachu, a jeśli ich nie ma, opis warstw dachu: rodzaj i grubość izolacji termicznej (jeżeli ma być ułożona w połaci dachu), rodzaj pokrycia – na podstawie tych informacji można obliczyć tak zwane obciążenie pasa górnego wiązarów, czyli zaprojektować ich budowę;
- przekroje budynku – są niezbędne zwłaszcza wtedy, gdy dach jest skomplikowany, a murłaty są na różnych wysokościach;
- informacja o lokalizacji domu – od tego zależy określenie strefy klimatycznej, w której znajduje się dom, czyli przyjęcie do obliczeń odpowiednich obciążeń śniegiem i wiatrem.

Realizacja zamówienia


Wstępna wycena więźby gotowej trwa jeden dzień. Jeśli przedstawiona propozycja nam odpowiada, podpisujemy umowę na jej realizację. Dopiero wtedy firma przystępuje do przygotowania projektu wiązarów. Powstaje on nie tylko na podstawie dostarczonych przez nas dokumentów, ale również pomiarów wykonanych na placu budowy przez przedstawiciela firmy. Dzięki takiej wizji lokalnej można zweryfikować zgodność rzeczywistych wymiarów domu z projektem. Jest to bardzo ważne, gdyż zdarzają się nawet kilkunastocentymetrowe odchyłki, a prefabrykowane elementy są przygotowane z dużą precyzją i bardzo istotne jest zamocowanie ich do konstrukcji budynku w miejscu dokładnie wyznaczonym w projekcie. Od podpisania umowy do dostarczenia elementów na plac budowy upływa od dwóch tygodni do półtora miesiąca.

Montaż więźby

Gotowe wiązary montuje ekipa składająca się zazwyczaj z czterech lub pięciu osób. Montażyści dysponują narzędziami i sprzętem niezbędnym do prawidłowego zamocowania więźby. Elementy, z których zestawia się więźbę domu jednorodzinnego, są na tyle lekkie i poręczne, że ekipa bez problemu poradzi sobie z wniesieniem lub wciągnięciem ich na ostatnią kondygnację bez używania ciężkiego sprzętu, na przykład dźwigu. Wiązary kratowe ustawia się kolejno, zaczynając od ściany szczytowej, i mocuje do murłat. Aby zapewnić stabilność konstrukcji, sąsiadujące wiązary łączy się stężeniami – ukośnie nabitymi deskami.
Niektóre elementy więźby robi się na dachu w sposób tradycyjny, bezpośrednio na budowie. Dotyczy to przede wszystkim elementów niepowtarzalnych, szczególnie misternych wolich oczek lub lukarn. Wykonuje je ta sama ekipa w taki sposób, aby konstrukcja więźby była kompletna.
Montaż więźby na domu jednorodzinnym trwa zależnie od wielkości i stopnia skomplikowania dachu od trzech do pięciu dni.

Uwaga na gwarancję!

Nie zawsze trzeba się decydować na kompletną usługę – produkcję wiązarów i montaż. Jeśli ktoś chce sam zamontować więźbę, producent udziela dokładnej instrukcji montażu. Każdy element więźby jest zawsze oznaczony i opisany, co znacznie ułatwia pracę.
Jednak rezygnacja z kompleksowej usługi często ma wpływ na długość okresu gwarancyjnego. Na usługę kompleksową – projekt, wykonanie wiązarów, transport na plac budowy i montaż – dostaje się najczęściej dziesięć lat gwarancji. Jeżeli zamawia się tylko projekt i wykonanie prefabrykatów, gwarancja jest udzielana na rok.

Ile kosztuje więźba gotowa?

Poprosiliśmy firmy zajmujące się projektowaniem i wykonaniem wiązarów kratowych, aby wyceniły, ile będzie kosztowała więźba gotowa do jednego z domów z Kolekcji Muratora – Murator D72 – Sielski. Założyliśmy, że dom znajduje się w I strefie klimatycznej. Na podstawie dostarczonej przez nas dokumentacji projektowej każda z firm przygotowała własny projekt, a czasem nawet kilka rozwiązań, i wyceniła koszty konstrukcji i montażu.
Zadanie było trudne, bo dwuspadowy dach tylko na pierwszy rzut oka wydaje się prosty. Są na nim dodatkowe daszki: nad wejściem, nad tarasem na poddaszu i nad małą lukarną. Dodatkowym elementem jest także zadaszenie nad wykuszem doświetlającym pokój dzienny.
W projekcie gotowym tradycyjna więźba opiera się na murowanej ściance kolankowej. Między parterem a poddaszem jest strop gęstożebrowy, a ściany szczytowe są wymurowane w tej samej technologii co ściany parteru. Firmy, projektując więźbę gotową, zaproponowały następujące rozwiązania:
- wiązary kratowe oparte na murowanej ściance kolankowej;
- wiązary oparte na stropie za pośrednictwem drewnianej ścianki kolankowej;
- wiązary, ścianka kolankowa i ściana szczytowa z drewna oparte na stropie gęstożebrowym;
- oparta na wieńcu spinającym wszystkie ściany konstrukcyjne drewniana konstrukcja zastępująca nie tylko dach i ścianki kolankowe, ale także strop, ściany szczytowe bez zmian – murowane.

NIE TYLKO Z DREWNA

Innym materiałem wykorzystywanym do produkcji gotowej więźby są bardzo lekkie i wytrzymałe belki o przekroju dwuteowym, na przykład belki I-Beam firmy Kronopol. Środnik jest wykonany z płyty OSB 3 grubości 10 mm, a pas górny i dolny z klejonego drewna iglastego o wilgotności 12%. Wszystkie elementy łączy się wodoodpornym klejem. Belki mają wysokość 20-40,6 cm. Na krokwie wykorzystuje się te długości 10,5 i 12 m, na stropy – 4,2; 5,4 i 7,2 m. Zależnie od przeznaczenia drewniane elementy belek mają różne przekroje – na krokwie stosuje się te z pasami 58/38 mm, na stropy – 89/38 mm. Cena belek zależy od ich wielkości: krokwiowe kosztują od 24 do 27 zł/m, a stropowe od 32 do 36 zł/m.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi