Wiosna i róże


Czym wiosną trzeba opryskać albo podlać róże, żeby później nie było na nich mszyc i żeby na liściach nie pojawiał się biały nalot? Jak postępować, by latem ładnie kwitły? 
Niestety, nie ma preparatów, które skutecznie zapobiegałyby pojawianiu się mszyc i powstawaniu na liściach róż białego nalotu (jest on oznaką choroby grzybowej – mączniaka prawdziwego). Dlatego co jakiś czas trzeba oglądać krzewy i sprawdzać, czy na liściach i pędach nie pojawiły się niepokojące zmiany. Dopiero wtedy, w razie konieczności, trzeba zastosować odpowiedni preparat.
Mszyc można się pozbyć, opryskując krzewy Pirimorem 500 WG (w stężeniu 1%). W małych ogrodach najwygodniejszy w użyciu jest sprzedawany w niewielkich pojemnikach roztwór Pirimoru w postaci gotowego do użycia aerozolu. Przeciwko mączniakowi prawdziwemu wykonuje się opryski, stosując na przykład: Bravo SC, Dithane 75 WG, Euparen 50 WP albo Nimrod 250 EC. Wszystkie te preparaty należy rozcieńczyć do stężenia 2%. Opryski trzeba powtórzyć kilkakrotnie w ciągu sezonu w odstępach dwutygodniowych. Do ogrodów przydomowych godne polecenia są „eko-logiczne” preparaty otrzymywane z naturalnych produktów, na przykład: Bio Blat (z soi), Bioczos (z czosnku) lub Biosept (z grejpfruta). Nie szkodzą one środowisku, niszczą różne choroby i polepszają kondycję roślin. Należy je stosować zgodnie z zaleceniami umieszczonymi na opakowaniu. W pewnym stopniu mączniakowi można zapobiegać, wygrabia-jąc i paląc jesienią opadłe liście róż, które bywają źródłem infekcji. W trakcie podlewania warto zwracać uwagę na to, by nie moczyć ich pędów, bo wilgoć sprzyja rozwojowi choroby. Trzeba też pamiętać o tym, że nie wszystkie odmiany róż są równie podatne na tę chorobę (kupując je, warto o to zapytać). Zwykle bardziej odporne są tak zwane róże parkowe.
Wygląd krzewów latem zależy od tego, jakie zabiegi wykonamy wiosną. Przede wszystkim róże należy przyciąć – mniej lub bardziej, zależnie od tego, do jakiej grupy należą.
Róże wielo- i wielkokwiatowe przycina się nisko przy ziemi, pozostawiając cztery-pięć pąków. Różom szczepionym na pniu przycina się wszystkie pędy do długości 20 cm, a pnącym i parkowym wycina się pędy chore, uschnięte i stare. Krzewy trzeba nawieźć. Bardzo dobry jest kompost, który rozkłada się wokół roślin warstwą nie mniej-szą niż 2-centymetrową. Warto je też zasilić nawozami mineralnymi – najlepiej mieszanką przeznaczoną specjalnie dla tych krzewów.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi