Woda z rynny.


Czy rynnę lukarny trzeba zaopatrzyć w rurę spustową? Czy taka rura szpeci?

Trzeba zadbać, aby woda z rynny spływała bez przeszkód. Jeśli nie zrobimy wylewu z rynny na lukarnie, lecz skierujemy wodę do tyłu, w miejscu spadania wody na dach mogą się tworzyć zawirowania grożące przenikaniem jej pod pokrycie. Pamiętajmy, że w przypadku pokrycia z dachówek woda pod ciśnieniem może się przedostawać także do góry przez szczeliny w pokryciu. Miejsce zderzenia wody spływającej z rynny lukarny i wody w koszu między połacią lukarny a dachem trzeba bardzo starannie wykonać.
Bezpieczniej kontrolować wylew wody z rynny, czyli zrobić rury spustowe lub rzygacze. Rury spustowe mogą mieć małą średnicę (8-10 cm) i nie są bardzo widoczne. Jednak nawet te cienkie umieszczone od frontu są znaczącym elementem i trzeba się z nim liczyć, projektując elewację. Ważny jest dobór koloru orynnowania do koloru podbitki lub pokrycia dachu.
Rzygacze umieszczone blisko połaci (czyli z tyłu lukarny, po bokach) najmniej szpecą. Trzeba pamiętać o tym, by były one skierowane wzdłuż spadku połaci, na którą ma być sprowadzana woda. Orynnowanie lukarny nie powinno jej szpecić. Dach najeżony lukarnami (każda z oddzielną rynną i rurą spustową) może wyglądać karykaturalnie. Dobry architekt uwzględnia to w koncepcji domu. 

Dwie rury spustowe odprowadzają wodę z rynien lukarny z dachem dwuspadowym. Mogą być cienkie i dobrane kolorem do barwy podbitki i ścian.

Rzygacz umieszczony z tyłu lukarny będzie mało widoczny, a zarazem pozwoli bezpiecznie skierować strumień wody z rynny wzdłuż dolnej połaci dachu.

                                                                   Bez rury spustowej

ŹLE. Od rynny do kosza jest zbyt blisko, by nie nastąpiło zderzenie strumieni wody spływającej z lukarny i z dachu. Woda spadająca z rynny lukarny z dużą siłą będzie uderzać o bok gąsiora – może po jakimś czasie wypłukać uszczelnienie dachu

DOBRZE. Tu starannie wyprofilowano fragment obróbki w miejscu zderzenia wody z rynny lukarny i wody w koszu dachu. Nawet przy dużym deszczu woda spłynie łagodnie, nie zagrażając pokryciu.
Uwaga ta strona utrzymuje się tylko dzięki reklamą . Każdy kliknięcie w nie daje mi parę groszy. Nie bądź sknera .

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi