Zadymiane mieszkanie


Mam dom z poddaszem użytkowym przy granicy z sąsiadem. Z dwóch pokoi drzwi balkonowe wychodzą na taras, który kończy się równo z budynkiem sąsiada. Od czoła tego budynku, w odległości 2 m od granicy działki i tarasu, jest komin. Od posadzki na tarasie do szczytu komina jest około 3 m. Budynek sąsiada jest opalany miałem. Myślę, że komin jest za nisko nad dachem – około 0,5 m. Dym zamiast iść do góry, zaraz po wyjściu z komina opada. Jest go pełno na tarasie i przez drzwi balkonowe dostaje się prosto do domu, a zanieczyszczenia z komina opadają na taras. Czy są jakieś przepisy regulujące ogólne zasady eksploatacji i budowy kominów z pozycji właściciela oraz sąsiada? Jakie mam możliwości i jakie kroki mam poczynić, aby moje mieszkanie nie było zadymiane?
.Trudno powiedzieć, czy komin dobudowany do domu sąsiada jest za niski. Wysokość komina jest zależna od jego usytuowania na połaci dachu, nachylenia tej połaci oraz materiału, jakim dach jest pokryty (palny, niepalny).
Do oceny sytuacji byłby potrzebny przynajmniej rysunek pokazujący położenie komina.
Minimalna wymagana wysokość komina powinna być taka jak na rys. 1-3.
Zawiewanie spalin w kierunku tarasu może być spowodowane jego niewielką odległością od domu sąsiada i niekorzystnym usytuowaniem w kierunku, z którego najczęściej wieje wiatr (w naszej strefie klimatycznej najczęściej wieje z zachodu).
Z listu wynika także, że komin (ściana domu, do której jest dostawiony) znajduje się zbyt blisko granicy działki (tylko 2 m).
Zgodnie z przepisami ślepa ściana (czyli bez okna) nie może stać bliżej granicy działki niż 3 m.
Jeśli jednak taki stan istnieje już od dłuższego czasu i zmniejszenie odległości nastąpiło za zgodą ówczesnego właściciela posesji, nie ma podstaw do kwestionowania usytuowania komina.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi