Zamiast płytek w kuchni. Sposobem nad-zwyczajnym
Ścianą nad blatem kuchennym trzeba się zająć szczególnie troskliwie – jest to jedno z miejsc najbardziej narażonych na zabrudzenia. Musimy ją zabezpieczyć, ale ten obowiązek może być pretekstem do stworzenia czegoś wyjątkowego.
Glazura to materiał odporny zarówno na wilgoć, jak i wysoką temperaturę, a więc niezmiernie praktyczny w kuchni. Przez wiele lat była królową polskich ścian w łazienkach i kuchniach. Ostatnio typowe kafle – 20 x 20 cm – są wypierane przez mniej opatrzone mniejsze płytki o wymiarach 10 x 10 cm lub wręcz przez drobną mozaikę ceramiczną bądź szklaną. Jednak niezależnie od formatu płytki wciąż pozostają płytkami. Wybredni, poszukujący niestandardowych rozwiązań inwestorzy marzą o wyzwoleniu się spod ich dyktatury. Czym możemy zastąpić glazurę, nie rezygnując przy tym z praktycznych właściwości tego materiału? Zamocowanie nad blatem szkła w zależności od jego rodzaju da różny efekt. Szkło bezbarwne ukaże fakturę ściany za nim (mogą to być na przykład surowe cegły, które bez zabezpieczenia nie będą funkcjonalnym sąsiedztwem dla smażonego kotleta...), matowe będzie neutralnym wykończeniem, lakierowane lub barwne da gładką płaszczyznę koloru, a szkło z nadrukiem sitodrukowym będzie pełnić funkcję obrazu. Zawsze należy pamiętać o uszczelnieniu przestrzeni między szkłem a ścianą, by uniknąć trudnego do usunięcia zabrudzenia i kurzu. Materiałem uszczelniającym może być silikon lub elastyczne podkładki (uszczelki), które dopasowują się na krawędziach do nierówności materiałów i wypełniają powstałe szczeliny. Tańszą niż szklana przezroczystą przesłoną ściany może być płyta z pleksi.
Ciekawym sposobem wyeksponowania ściany jest potraktowanie jej jak obrazu, na który lubimy patrzeć.
Wydrukowaną grafikę można nakleić na płytę pilśniową, następnie listwami z PCW w kształcie zamkniętej litery U (aby krawędzie były szczególnie chronione) przymocować do niej pleksi grubości 3 mm. Całość trzeba przykręcić do ściany i połączyć listwą z blatem. Pleksi można bez problemu czyścić z zabrudzeń miękką szmatką, by uniknąć zarysowań. Nie jest to, niestety, materiał odporny termicznie, więc strefę nad samą kuchenką warto dodatkowo zabezpieczyć taflą szkła zamocowaną do kuchenki (na przykład w formie otwieranej klapy).

Sklejka wodoodporna


Materiałem, który po odpowiednim zabezpieczeniu nadaje się zarówno na blat, jak i ścianę nad nim, jest sklejka wodoodporna. Ma piękny rysunek słojów (sklejka z drewna iglastego ma bardziej wyraziste słoje niż ta z liściastego), który uwidoczni się po pomalowaniu lakierem. Na płycie okrywającej ścianę można zastosować wyjątkowo odporny na ścieranie i inne zagrożenia twardy lakier podłogowy. Uwaga: nie jest on odpowiedni na blat, bo nie powinny się z nim bezpośrednio stykać produkty żywnościowe. Sklejkę można przed polakierowaniem zabejcować, zmieniając jej kolor z naturalnego na dowolnie wybrany. Jeżeli materiał płaszczyzny poziomej (na blacie) jest taki sam jak pionowej (na ścianie), warto zachować między nimi ciągłość. Po dokładnym ich dopasowaniu szczelina na łączeniu powinna być minimalna, można ją też dodatkowo zabezpieczyć małą ilością bezbarwnego silikonu. Sklejka to materiał prosty i bezpretensjonalny, co zazwyczaj jest zaletą, lecz są wnętrza, w których byłaby ona niezręcznym cytatem. We wnętrzach eleganckich i stylowych warto ją zastąpić płytą fornirowaną zabezpieczoną lakierem. Niektóre rodzaje fornirów są dostępne już na gotowych płytach pilśniowych, inne (zwłaszcza egzotyczne) trzeba oddać do stolarza, by wykończył nimi płytę wedle naszego życzenia.

A może lustro?
Rozwiązaniem nietypowym, lecz pasującym do każdego niemal rodzaju wnętrza jest lustro. Naklejone na płytę pilśniową, a następnie przymocowane do ściany, nie tylko zabezpieczy ją przed trwałymi zabrudzeniami, lecz również optycznie powiększy przestrzeń pomieszczenia. Należy pamiętać o tym, by użyte lustro było wodoodporne (tylna warstwa odpowiedzialna za jego odbijające właściwości).

Rzut oka na wnętrzeZanim wybierzemy materiał, pomyślmy, jaką rolę ma odgrywać to miejsce we wnętrzu. Ściana nad blatem kuchennym może być wyróżniającym się, autonomicznym elementem i „błyszczeć” w kuchni. Może też „skromnie stać z boku” pokryta gładkim, monochromatycznym materiałem, na przykład takim samym jak blat.
Wyróżnienie ściany jest rozwiązaniem bezpieczniejszym, kiedy kuchnia jest osobnym pomieszczeniem. Jeśli łączymy ją z salonem, musimy zdecydować, czy zależy nam na wyeksponowaniu strefy kuchennej, czy wręcz przeciwnie, ma ona być tylko tłem dla pokoju.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi