Zrobić daszek nad drzwiami


Tę niewielką, acz niezwykle przydatną ozdobę domu, łatwo jest zrobić samodzielnie. Przedstawiamy więc trzy propozycje daszków o różnym stopniu trudności.
O tym, jak potrzebny jest daszek, wie każdy, kto choć raz przemókł, stojąc w strugach deszczu i szukając klucza do drzwi. Najłatwiej jest zrobić daszek o prostej konstrukcji drewnianej i pokryć go tym samym materiałem co dach. Gdy budynek obfituje w dekoracyjne elementy metalowe, wówczas lepszy będzie daszek o konstrukcji ze stali lub z kutego żelaza. Jeśli mamy zbyt mało czasu na majsterkowanie lub cenimy sobie prostsze formy, możemy kupić gotowy w supermarkecie i zamontować go w niespełna godzinę. Gotowe zadaszenia kosztują od 500 do 3096 zł. Są sprzedawane w komplecie, który zawiera wszystkie potrzebne elementy oraz łączniki niezbędne, by przytwierdzić daszek do ściany. Do zestawu jest dołączana szczegółowa instrukcja montażu.

Duże i ciężkie daszki wymagają podparcia słupami.

Pokrycie można zrobić z przezroczystych płyt poliwęglanowych lub akrylowych

Daszek dwuspadowy

Jego budowa jest stosunkowo prosta, ale pracochłonna. Do krycia najlepiej użyć tego samego materiału, którym wykończono dach. Często wystarczają do tego resztki blachy, niewykorzystane blachodachówki lub dachówki, więc nie trzeba nic dokupować. W przypadku daszku dwuspadowego, aby nieco zaoszczędzić, można zrezygnować z wyposażania go w rynny.
Konstrukcja daszku powinna być zamocowana do ściany nośnej budynku. Jej poszczególne elementy trzeba zabezpieczyć przed wilgocią i słońcem. W tym celu można je polakierować lub pomalować farbą do drewna, lakierobejcą albo impregnatem dekoracyjnym.

Drewniana konstrukcja.

Sposób zamocowania konstrukcji daszku do ściany trójwarstwowej lub dwuwarstwowej.

Daszek jednospadowy

Jego konstrukcja jest prosta, więc poprawny montaż nie powinien sprawić dużych trudności. Daszek tego rodzaju jest też tańszy, gdyż wymaga mniejszej ilości materiałów. Zasady wykańczania są podobne jak przy daszku dwuspadowym.Uwaga! Montaż daszku jednospadowego do ścian dwu- i trójwarstwowych przeprowadza się w sposób podobny jak na rysunku 2. Zarówno podpory, jak i krokwie powinny być zamocowane do warstwy konstrukcyjnej ścian. Belka, która podpiera krokwie w ścianie trójwarstwowej, może być przykręcona do warstwy elewacyjnej, a w ścianie dwuwarstwowej do warstwy nośnej, ale za pośrednictwem zaimpregnowanych drewnianych klocków umieszczonych w otworach powstałych w trakcie ocieplania lub wyciętych w ociepleniu (jeden klocek na jeden łącznik).

Daszek ze sklepowej półki

Daszki takie są lekkie, więc nic nie stoi na przeszkodzie, by mocować je bezpośrednio do warstwy elewacyjnej ścian trójwarstwowych. Pewien kłopot pojawia się przy ścianach dwuwarstwowych. Trzeba tu bowiem pozostawić lub wyciąć trzy kwadratowe otwory w tynku i ociepleniu, umieścić w nich drewniane, zaimpregnowane klocki i poprzez nie przykręcić daszek. Dzięki temu będzie on wisiał stabilnie, nie uszkadzając ocieplenia i elewacji pod naporem śniegu lub wiatru.

Dodaj napis

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi