Żywopłot pod drzewami


Chciałabym osłonić się od strony sąsiada strzyżonym żywopłotem. Problem w tym, że tam, gdzie chcę go posadzić, rosną wysokie akacje, jest więc dosyć ciemno. Z jakich krzewów najlepiej zrobić przesłonę w takim miejscu?

Niewiele jest krzewów, które nie tylko rosną w miejscach zacienionych, ale też dobrze znoszą cięcie. Najlepiej sprawdzają się w takiej sytuacji cisy, graby i ligustry, a także bukszpan, jednak trzeba się liczyć z tym, że otrzymany z niego żywopłot będzie miał nie więcej niż około metra wysokości. Wszystkie wymienione gatunki rosną dość wolno, ale można z nich formować wąskie żywopłoty, co jest zaletą zwłaszcza na małych działkach.
Cis i bukszpan są zimozielone, co jest szczególnie przydatne, gdy mają pełnić funkcję całorocznej osłony. Natomiast na ligustrze i grabie zaschnięte liście często pozostają na zimę, tworząc częściowy parawan.
Godne polecenia są też: klon polny, porzeczka alpejska, irga błyszcząca i dereń biały. Na zacienione żywopłoty wybierajmy raczej odmiany o ciemnych liściach, bo te o kolorowych najlepiej wybarwiają się w słońcu. Należy pamiętać, że gatunki liściaste tnie się kilka razy w roku; pierwszy raz wiosną zaraz po posadzeniu lub – jeżeli krzewy zostały posadzone jesienią – wiosną w nowym sezonie. Iglakom i bukszpanowi pozwalamy się rozrastać przez kilka sezonów, potem tniemy raz wiosną, przed rozwojem młodych pędów, i raz w lecie

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Niemcy. Własny dom w Unii

Jak zrobić .Czapka kominowa.