Antena - przejście przez dach.


Montując na dachu antenę, należy przede wszystkim pamiętać, by elementy przebijające na wylot połać dachową zostały właściwie uszczelnione – tak aby nie dochodziło do przeciekania wody do wnętrza domu. Do prawidłowego wykonania przejścia anteny przez dach wykorzystuje się systemowe nasadki antenowe z tworzywa sztucznego mocowane na wyprofilowanych kołnierzach dostosowanych do rodzaju pokrycia. Blachodachówkę przewierca się w wybranym miejscu, a otwór przykrywa aluminiowym kołnierzem. Kołnierz ten musi być wyprofilowany zgodnie z załamaniami pokrycia, wsunięty pod najbliższy od góry zakład warstw blachy i dodatkowo umocowany wkrętami. Dopiero do niego mocuje się nasadkę antenową. Przy pokryciach płaskich (blachy płaskie, gonty bitumiczne) również używa się kołnierzy, ale powinny one być umieszczone pod warstwą wierzchniego krycia, aby uniemożliwić dopływ wody do wnętrza. Jeżeli dach został już położony, można zastosować „ratunkowe” kołnierze naposzyciowe, ale wymagają one dodatkowego uszczelnienia silikonem dekarskim. Materiał ten może po pewnym czasie ulec rozszczelnieniu (na przykład podczas upałów lub obfitych opadów i mrozu), dlatego trzeba kontrolować jego stan. W przypadku pokryć dachówkowych funkcję kołnierza spełniają specjalne dachówki przelotowe z odpowiednio ukształtowanym wypustem zakończonym otworem.
Chociaż teoretycznie każdy element umocowany do istniejącego pokrycia daje się uszczelnić, to ogólna zasada jest taka, że przejście anteny przez dach uwzględnia się już na etapie jego wykonywania. Później jest to kłopotliwe, gdyż trzeba przewiercać wszystkie warstwy połaci, często łącznie z ociepleniem, co powoduje przerwanie ciągłości izolacji i zakłóca przebieg szczeliny wentylacyjnej.
Większość akcesoriów dostępna jest w kilku kolorach dostosowanych do podstawowej barwy pokrycia. Ceny kompletów przelotowych – czyli kołnierza lub dachówki + nasadki – to średnio 80-150 zł.

Prawidłowo wykonane przejście anteny przez dach


Krok po kroku


Nacięcie folii.

Zabezpieczenie miejsca przebicia.

Dodatkowa ochrona przed wodą.

Kołnierze do pokryć płaskich

Przejście przez dach pokryty blachodachówką – kołnierz jest mocowany obustronnie wkrętami do pokrycia.

Przelot do gontów podposzyciowy – układany podczas krycia dachu.

Przelot do gontów naposzyciowy – awaryjny, mocowany w przypadku wykonywania przejścia anteny przez już wykończony dach.


Dachówki przelotowe
Dachówka cementowa z nasadką – w celu zmniejszenia średnicy otworu zaciska się stalowy uchwyt i zamyka ewentualne szczeliny silikonem dekarskim.

Zamiast dachówki tradycyjnej można zamontować plastikową o tych samych wymiarach.

Dachówka cementowa z nasadką odpowiednią do różnych średnic wspornika antenowego.

Dachówka ceramiczna – nasadkę przycina się tak, żeby stworzyć jak najciaśniejsze przejście wspornika.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi