Łazienka - moda na wygodę


Życie w dzisiejszym dynamicznym świecie stało się bardzo szybkie. Wracamy do domu, aby odpocząć i zająć się sobą. Dlatego współczesna łazienka powinna być tak zaprojektowana, aby sprzyjać relaksowi.

Spędzamy w łazience więcej czasu niż kiedyś, więc jej komfort funkcjonalny i atmosfera stały się bardzo ważne. Moda stara się nadążać za tymi potrzebami. To wygoda jest najbardziej trendy

Jasna, ciepła, z widokiem

Zacznijmy od pomieszczenia, które przeznaczamy na łazienkę. Minęły czasy, kiedy łazienka była „pomieszczeniem pomocniczym” bez okna, a jeśli już, to z małym, żeby nie wiało. Dzisiaj dzięki lepszej technice okiennej możemy pomarzyć o dużym oknie, a nawet o wyjściu z łazienki na taras, balkon lub wprost do ogrodu... Widok powinien być piękny, ale samo okno usytuowane dyskretnie, abyśmy nie musieli go zasłaniać. Jeżeli jednak w naszym domu nie jest to możliwe, nie przejmujmy się, gdyż czekają nas inne przyjemności.
Aby móc się należycie odprężyć, musimy mieć zapewnione odpowiednie ogrzewanie w łazience. Współczesne grzejniki dostępne w każdym kształcie i kolorze nie muszą szpecić, ciekawie wyeksponowane mogą służyć jako wieszak, suszarka lub lustro. Polecam dodatkową elektryczną grzałkę, aby uniezależnić się od sezonu grzewczego.


Ściany i podłoga modnej łazienki, która ma sprzyjać odprężeniu, stanowią spokojne tło, nie dominują. Najlepiej, gdy są wykończone tym samym materiałem. Dzięki temu pomieszczenie wydaje się większe. Nic tak nie powiększa pomieszczenia jak wielkie lustro. Nawet jeżeli nie czujemy się najpiękniejsi, zachęcam. Mobilizuje do dbania o siebie, a z efektu, jaki daje duża płaszczyzna lustra, szkoda rezygnować. Polecam takie miejsce na lustro, aby odbijało okno i piękny widok. Powstaje wtedy wrażenie podwójnego przeszklenia.
Jeśli chcemy mieć modną łazienkę, nie powinniśmy do jej wykończenia stosować kafelków o standardowych wymiarach (20 x 20, 30 x 30, 20 x 40 cm). Tak długo były w powszechnym użyciu, że się opatrzyły. Lepiej szukać pośród bardzo malutkich, nawet 2 x 2 cm, ewentualnie 10 x 10 cm, lub bardzo dużych formatów. Można zestawić ciekawie duże z małymi, ale na dużych płaszczyznach.
Na przykład jeden format na wyróżniającej się ścianie wraz z podłogą, drugi na pozostałych ścianach (podobnie można różnicować płaszczyzny kolorem albo fakturą). Najmodniejsze kafle projektowane są tak, aby móc je położyć na styk, czyli bez fugi.
Dobra wiadomość dla znudzonych kafelkami – pojawiły się bardzo ciekawe wodoodporne powłoki epoksydowe i betonowe. Możemy pokryć nimi ściany i podłogę, wykończyć kabinę prysznicową albo wnękę­ o każdym zwariowanym kształcie. Jest to mój ulubiony materiał, gdyż daje pełną swobodę kształtów, pozwala uniknąć podziałów i fug oraz stosować bogatą gamę kolorystyczną. Daje idealne, neutralne tło dla ceramiki, szkła, stali i drewna. Generalnie im mniej podziałów i spokojniej na ścianach i podłodze, tym jesteśmy bliżej trendów.
Wrażenie luksusu da nam okładzina z kamienia naturalnego. Przestrzegam przed zbyt bogatym wzorem kamienia czy kafla, gdyż znacznie pomniejszy on pomieszczenie. Wolę jasny, spokojny odcień, jaki daje trawertyn, niż ostry rysunek niektórych marmurów. Poza tym, jeżeli zdecydowaliśmy się na kamień, zastosujmy jak największe formaty. Wykorzystajmy jego możliwości, a nie używajmy go jak płytek ceramicznych.

Dyskretnie ozdobiona

Mówiliśmy, że ściany i podłogi łazienki powinny stanowić spokojne tło. Nie znaczy to jednak, że nie wolno nam zastosować ornamentu w postaci specjalnie projektowanych kafli, reliefu na ścianie, bogato usłojonego drewna czy kamienia. Jeśli jednak ma być modnie, zapomnijmy o fryzach czy bordiurach. Ozdobny efekt może dać na przykład kontrastowe zestawienie materiałów, ciekawe połączenie różnych płaszczyzn.
Nietypowe użycie materiału, pomysłowe zastosowanie jakiegoś elementu, który nieoczekiwanie staje się ozdobą – to jest modny sposób na dekorację.
Nie mówiliśmy jeszcze o jednym niezwykle efektownym materiale w łazience. Drewnie. Odpowiednio zabezpieczone przed zmianami wilgotności i użyte tak, aby nie było bezpośrednio narażone na działanie wody, dodaje łazience elegancji i ciepła.
Najlepsze są gatunki egzotyczne, pochodzące z wilgotnego klimatu. Polecam tek. Jego ciemny odcień pięknie kontrastuje z modnymi szarościami i beżami.
W modnej łazience dekoracyjną rolę odgrywa także światło. Oprócz oświetlenia ogólnego i dobrego światła nad lustrem poszukajmy chociaż jednego miejsca na małe szaleństwo. Bardzo efektowne są wszelkie pod­świetlenia wnęk, szczelin, szafek. Można zastosować specjalne oświetlenie skierowane na obrazy lub rzeźby. Do łazienki jako miejsca wypoczynku i relaksu ma wstęp sztuka.
Armatura w nowoczesnej łazience jest jak biżuteria. Radzę nie spieszyć się z wyborem i pozastanawiać trochę przed kupnem – będziemy mieli przyjemność z dotykania codziennie pięknych przedmiotów. Wpółczesna łazienka lubi armaturę raczej prostą, zbudowaną z podstawowych form geometrycznych – jak walec, kula, sześcian.

Wygodnie wyposażona

To, co zdarzyło się z kabiną prysznicową w ostatnim czasie, jest niewiarygodne. Czasami jest to maszyna o wnętrzu rakiety kosmicznej, ale częściej po prostu znika. Woda płynie jak potok lub rozpryskuje się delikatnie jak deszcz z nietypowych ujść umieszczonych w ścianie. Natrysk wydziela się dyskretną ścianką szklaną, tak aby nie pomniejszać przestrzeni całej łazienki. Brodzik, jeżeli nie zastąpiła go szczelina odpływu w podłodze, jest zlicowany z podłogą, ledwo dostrzegalny.
Wanna nie uległa takim przeobrażeniom jak kabina prysznicowa. Do tego stopnia, że trudno znaleźć inną niż biała. Wielki jest natomiast wybór kształtów i rozmiarów. Ja bardzo lubię te, które mają wlew i odpływ wody pośrodku. W dużych łazienkach możemy postawić wannę na środku, aby była dostępna ze wszystkich stron. Wchodzi się do niej jak do prywatnej sadzawki.
Miska ustępowa i bidet to najczęściej komplet o takiej samej stylistyce. Tutaj moda nie zmieniła zasad funkcjonowania, więc możemy odetchnąć i skupić się na umywalce. Jeżeli tylko w łazience jest miejsce, proponuję dwie umywalki i duży blat. Najmodniejsze rozwiązanie to umywalki nastawiane na blaty. Mają zwykle kształty oparte na najprostszej geometrii – raczej koło niż tradycyjna­ elipsa oraz zawsze aktualny prostokąt. Umywalka z takich materiałów, jak corian, pleksi, stal, jest tylko zagłębieniem w płaszczyźnie blatu. Bardzo praktyczne i w duchu modnego minimalizmu – minimum elementów kształtujących wnętrze, które daje spokój i równowagę oraz zapewnia maksimum wygody.
Pamiętajmy, że współczesna łazienka to nie tylko piękne miejsce do odpoczynku. Potrzebne będą w niej przemyślane miejsca do przechowywania kosmetyków i innych akcesoriów, aby nadmiar butelek i pojemników zniknął nam z oczu. Ponieważ mieszczą się na półce o głębokości nie większej niż 20 cm, szafkę daje się zwykle ukryć za lustrami, we wnęce nad ścianką instalacyjną lub w innych zakamarkach. Ostatecznie producenci umywalek też proponują całkiem ciekawe rozwiązania i gotowe meble. Potrzeba prostoty i wygody jest jak zawsze nadrzędna.
Współczesne trendy projektowe łazienek starają się łamać nasze przyzwyczajenia, ale każdy znajdzie coś dla siebie. Modne ubranie niekoniecznie musi być niewygodne i ekstrawaganckie. Tajemnica modnej łazienki to wygodny funkcjonalizm i prostota sprzyjająca wyciszeniu. Powodzenia i miłego odpoczynku.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Niemcy. Własny dom w Unii

Jak zrobić .Czapka kominowa.