Balustrady o stalowym szkielecie


O urodzie domu często przesądzają detale. Przyciągają wzrok przechodniów tak samo jak oryginalna bryła domu i jego efektowne wykończenie. Jeśli więc zdecydowaliśmy się na niebanalny projekt i wyłożyliśmy niemałą sumę na to, by był zrealizowany ze smakiem, nie powinniśmy zaniedbywać szczegółów. Dom zbudowany z pomysłem nie może mieć balustrad z supermarketu. Nie zawsze też znajdziemy odpowiedni wzór w ofercie wytwórni tego typu elementów.
Korzystając zaś z ogólnie dostępnych, w miarę tanich materiałów, możemy zrobić balustradę o naprawdę interesującym wyglądzie. Niech zaprezentowane przez nas pomysły posłużą jako inspiracja.

Profile i kształtowniki

Metalowe balustrady najtaniej i najwygodniej będzie wykonać ze stalowych ceowników i kątowników. Polecamy też profile o zamkniętym przekroju – kwadratowym bądź okrągłym. Ważne, by były one zabezpieczone antykorozyjnie.
Wszystkie elementy przed zmontowaniem powinniśmy pomalować farbą do metalu.

Uwaga! Nie wolno zapominać o tym, że zabezpieczenie antykorozyjne jest tylko powierzchniowe. Wszystkie miejsca przecięcia i otwory wykonane w kształtownikach lub profilach trzeba zabezpieczyć antykorozyjnym preparatem bądź farbą.

Z pomocą ślusarza


Jeśli mamy odpowiednie narzędzia i trochę doświadczenia w pracy z metalem, możemy nawet całą balustradę zrobić samodzielnie.
Potrzebna nam będzie szlifierka kątowa do cięcia stalowych profili, wiertarka z wiertłami do metalu oraz zestawem otwornic (zębatych pierścieni do wycinania otworów w metalu), komplet kluczy zwykłych i nasadowych, solidne imadło, pilniki i pędzle lub pistolet natryskowy do pomalowania elementów. Gdy mamy obawy, że nie podołamy takiemu wyzwaniu, zlećmy część robót ślusarzowi. Dotnie on elementy, zespawa je ze sobą i nawierci otwory na śruby. Będzie jednak do tego potrzebował dokładnie przygotowanego projektu – nie wystarczy odręczny rysunek na karteczce z notatnika.
Nie da się ukryć, że elementy przygotowane w zakładzie ślusarskim będą dokładniejsze i solidniejsze. Ponieważ wiele części zostanie przyspawanych, ograniczy się liczbę śrub, które ani nie są wygodne do przykręcania, ani nie poprawiają ogólnego wyglądu balustrad. Zapłacimy więcej, ale zaoszczędzimy sobie kłopotów.

Mocowanie słupków do betonowej płyty
Montowanie słupków do ocieplonej płyty balkonu lub tarasu.

Montaż słupka o przekroju okrągłym do nieocieplonej płyty balkonowej.


Prosty sposób zamocowania słupka balustrady do nieocieplonej płyty balkonowej.


Pomysły na wypełnienie

Wypełnienie z poziomych ceowników i pionowych płaskowników lub prętów. Pręty i płaskowniki muszą być dospawane do ceowników. Powinny być rozmieszczone co 10-12 cm.

Wypełnienie ze sztywnej siatki stalowej ocynkowanej o oczkach 5 x 10 lub 5 x 12 cm. Można użyć siatki ogrodzeniowej. Docina się ją samodzielnie. W narożnikach siatka jest łączona na styk.

Wypełnienie z blachy perforowanej. Blachę kupuje się w sklepach z artykułami metalowymi, firmach sprzedających artykuły metalowe lub zamawia się w zakładzie ślusarskim. Arkusze mogą być łączone w narożnikach na styk lub zginane.

Wypełnienie ze szkła klejonego. Szkło może być transparentne lub matowe, kolorowe albo bezbarwne. Kupuje się je w zakładach szklarskich lub specjalnych sklepach. Tafle zostają przycięte na żądany wymiar. Warto zlecić wykonanie w nich otworów montażowych. Zamiast szkła można użyć grubego pleksiglasu. Nie jest on jednak tak odporny na zarysowanie jak szkło.

Mocowanie poręczy

Dwa przykładowe sposoby przymocowania poręczy do słupków balustrady.
Sposób zamocowania poręczy do ściany domu (robi się tak, by poprawić sztywność konstrukcji balustrady).

Z CZEGO SIĘ SKŁADA BALUSTRADA

- Słupki – stanowią trzon konstrukcji balustrady. Do nich przytwierdza się poręcze i materiał wypełniający. Słupki powinny być przymocowane do bocznych krawędzi betonowej płyty balkonu lub tarasu. Nie powinno się ich montować od góry tak, żeby przebijały posadzkę. Słupki mogą być zrobione z ceowników, kątowników lub profili o zamkniętym przekroju. Ich wysokość powinna wynosić co najmniej 130 cm. Rozstaw między słupkami zależy od rodzaju materiału wypełniającego. Najczęściej jednak wynosi 40-60 cm. Słupki powinny być odsunięte od narożników balkonu bądź tarasu o mniej więcej 30 cm.
- Poręcz – jest montowana do słupków balustrady bezpośrednio lub poprzez wsporniki. Wykonuje się ją z ceowników albo profili o przekroju zamkniętym. Do jej zrobienia można też użyć drewna. Szerokość poręczy powinna być tak dobrana, by łatwo można było uchwycić ją dłonią. Szersza niż 8 cm będzie niewygodna. Jeśli słupek balustrady jest odsunięty od ściany domu na więcej niż 30 cm, poręcz powinna zostać do niej zakotwiona.
- Wypełnienie – musi być ładne, by zdobiło balkon, i bezpieczne, by chroniło przed przypadkowym wypadnięciem. Materiały do jego wykonania mogą być różne. Ich wybór zależy od naszego gustu i tego, jaką kwotę przeznaczymy na ten cel. Przy montażu wypełnienia ważne jest, by nie stykało się ono ze ścianą domu.

Mocowanie materiałów wypełniających

Sposób zamontowania wypełnienia z siatki lub blachy.

Mocowanie wypełnienia ze szkła klejonego.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi