Budynek gospodarczy na małej działce
Budynek gospodarczy można wybudować na podstawie zgłoszenia staroście (lub prezydentowi miasta na prawach powiatu), bez konieczności uzyskania pozwolenia na budowę, jednak pod pewnymi warunkami zawartymi w art. 29 ust. 1 pkt 2 ustawy Prawo budowlane. Zgodnie z tym przepisem pozwolenia na budowę nie wymaga budowa wolno stojących parterowych budynków gospodarczych, wiat i altan oraz przydomowych oranżerii (ogrodów zimowych) o powierzchni zabudowy do 25 m², przy czym łączna liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500 m² powierzchni działki.
Przed wejściem w życie ostatniej nowelizacji ustawy, to jest przed 26 września 2005 r., przepis ten mówił, że pozwolenia na budowę nie wymaga budowa wolno stojących budynków gospodarczych, wiat i altan o powierzchni zabudowy do 10 m², przy czym łączna liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać jednego na każde 500 m² powierzchni działki, a powierzchnia działki nie może być mniejsza niż 500 m².
Nowe brzmienie art. 29 ust. 1 pkt 2 nie jest jednoznacznie sprecyzowane w odniesieniu do wymogu określonej minimalnej powierzchni działki, a tym samym może budzić wątpliwości interpretacyjne. Należy przyjąć, że działanie ustawodawcy, polegające na rezygnacji z tego ograniczenia poprzez wykreślenie w wyniku wrześniowej nowelizacji fragmentu o treści „a powierzchnia działki nie może być mniejsza niż 500 m²”, jest celowe i ma uprościć proces inwestycyjny poprzez rozszerzenie wykazu robót budowlanych zwolnionych z konieczności uzyskania pozwolenia na budowę. Oznacza to, że na podstawie zgłoszenia na każdej działce o powierzchni nieprzekraczającej 500 m² można wybudować nie więcej niż dwa obiekty wymienione w tym przepisie. Zamierzenie inwestycyjne polegające na budowie więcej niż dwóch takich obiektów na działce o powierzchni do 500 m², czyli wykraczające poza te ograniczenia, będzie wymagać uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę.
Jeśli więc działka ma 450 m² powierzchni, budowa wolno stojącego parterowego budynku gospodarczego o powierzchni zabudowy do 25 m² nie wymaga uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę – wystarczy zgłoszenie. Art. 29 ust. 1 pkt 2 dopuszcza możliwość budowy na działce o takiej powierzchni maksymalnie dwóch takich obiektów na podstawie zgłoszenia.
Podstawa prawna: ustawa z 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (t.j. Dz.U. z 2003 r. nr 207, poz. 2016 z późn. zm.)