Chudziak pod fundamenty


W jakim celu układa się w wykopie pod ławy fundamentowe warstwę chudego betonu? Chciałbym uniknąć kłopotliwych deskowań i ułożyć beton bezpośrednio w wykopie. Czy jest sens układać chudziak pod mocniejszą betonową ławę? Wydaje mi się, że to wyrzucone pieniądze.

Chudy beton nie tylko stanowi warstwę wyrównawczą na dnie wykopu, lecz także zapobiega odsączaniu mleczka cementowego z dolnej warstwy fundamentu do gruntu. Z warstwy chudziaka można zrezygnować, jeżeli wykop jest wykonywany w gruntach spoistych (glina). Ponieważ grunt ten się nie osypuje, można uformować w nim wykop o pionowych ściankach. Wyłożenie go folią zabezpiecza przed odpływem mleczka cementowego. W takim „korytku” układa się zbrojenie i mieszankę betonową ław fundamentowych, bez konieczności wykonywania deskowania.
Grunty niespoiste, osypujące się, wymuszają ustawienie deskowania ław. Najłatwiej oprzeć je na warstwie chudziaka, który ma zazwyczaj szerokość o 10 cm większą niż ława.


Dodatkowo chudziak umożliwia równomierne ułożenie zbrojenia i jednocześnie zabezpiecza je przed zabrudzeniem ziemią czy korozją. W gruntach piaszczystych jednorodnych warstwę chudego betonu można zastąpić podsypką żwirową.

Poznaj swoją przyszłość

Jedna z najlepszych wróżek w Polsce Wróżka Mira Elżbieta Sobczyk odpowiada na pytania na swoim Facebooku  lub przez e-mail. Problemy ze zdrowiem lub w sprawach "miłosnych" ? A może interesują Cię kwestie finansowe?  Sprawdź swoją przyszłość. Jej odpowiedzi pomogły już tysiącom ludzi w Polsce. Można się z nią skontaktować Jej profil na Facebooku lub http://twojawrozka24.pl
Podobne posty