Ciepłe i eleganckie - grzejniki dekoracyjne do wodnych instalacji centralnego ogrzewania.


Grzejniki dekoracyjne (ozdobne) na dobre zagościły w polskich domach, zarówno nowo budowanych, jak i remontowanych. Przyzwyczailiśmy się już do ich obecności w łazienkach, w miejscu instalowanych dawniej tradycyjnych grzejników członowych. Teraz coraz częściej można je spotkać także w innych pomieszczeniach, zwykle wtedy, gdy pod oknem nie ma miejsca na grzejnik.


Nie dość, że prezentują się ładniej od „zwykłych” – płytowych lub członowych – mogą (oprócz ogrzewania pomieszczeń) pełnić także inne dodatkowe funkcje. Najczęściej używane są jako suszarki do ręczników lub drobnych części garderoby. Mogą mieć w tym celu przymocowane specjalne poręcze lub dodatkowe rurki pozwalające na wygodne zawieszenie wilgotnych drobiazgów. Niektóre są wyposażone w uchwyty umożliwiające im pełnienie funkcji wieszaków, mogą też mieć wbudowane lustra, półki lub na przykład stojak na parasole. Nic więc dziwnego, że dobrymi miejscami na taki grzejnik są i łazienka, i przedpokój, a zdarza się, że także najbardziej reprezentacyjne pomieszczenie w domu – pokój dzienny. Do grupy grzejników dekoracyjnych (ozdobnych) zaliczają się grzejniki rurkowe, panelowe i grzejniki z konglomeratów.

Nie tylko na ścianie


Grzejniki dekoracyjne najczęściej wiesza się na ścianie w taki sposób, że ich płaszczyzna i ściana są do siebie równoległe, ale możliwe są też inne sposoby montażu. Grzejnik może być przymocowany prostopadle do ściany lub też mieć przeguby umożliwiające ustawienie go pod różnym kątem w stosunku do niej. Są produkowane również modele przeznaczone do mocowania do podłoża. Za pomocą takiego grzejnika można stworzyć rodzaj ażurowej ścianki, na przykład dzielącej pomieszczenie na strefy o różnym przeznaczeniu.
Uchwyty mocujące są sprzedawane w komplecie z grzejnikiem. Zwykle umożliwiają regulację głębokości zawieszenia oraz wypoziomowanie.
Jeśli grzejnik ma być zainstalowany w starej instalacji, w miejscu żeliwnego, najlepiej wybrać model z podłączeniem bocznym o rozstawie takim, jak w grzejnikach członowych, czyli 50 cm.

Najpopularniejsze – drabinkowe

Największą grupę wśród grzejników ozdobnych stanowią grzejniki drabinkowe (łazienkowe). Zbudowane z dwóch kolektorów pionowych o przekroju najczęściej okrągłym (owalnym) lub kwadratowym, połączonych kolektorami poziomymi wyglądem często naprawdę przypominają drabinę. Kolektory poziome mogą mieć, podobnie jak pionowe, dowolny przekrój. Przeważnie są okrągłe, często mają też postać płaskich paneli o różnej szerokości, ustawionych pionowo lub ukośnie. Sposób ich ukształtowania (mogą być proste albo wygięte w łuk, literę U, literę Z, owal, pętlę etc.) decyduje o wyglądzie grzejnika i – często – miejscu jego montażu.
Dodatkowym elementem dekoracyjnym stanowiącym jednocześnie osłonę elementów mocujących grzejnika może być płaski, umieszczony z tyłu ekran.
Grzejniki zwykle robi się ze stali, rzadziej z miedzi, zabezpiecza antykorozyjnie (na przykład poprzez piaskowanie i fosforanowanie i/lub malowanie warstwą lakieru podkładowego metodą kataforezy; dodatkowe warstwy zwiększają odporność grzejnika na korozję i wydłużają jego żywotność) i pokrywa warstwą lakieru, który tworzy na ich powierzchni idealnie gładką i przede wszystkim odporną na wilgoć powłokę. Ze szczególną starannością są wykonane także połączenia poszczególnych elementów. Grzejniki płytowe nie są tak odporne na wilgoć, jak drabinkowe, dlatego większość producentów właśnie te ostatnie zaleca instalować w łazienkach.

Sposób zasilania

Grzejniki drabinkowe podłącza się do instalacji centralnego ogrzewania podobnie jak płytowe lub członowe. Układ powinien być zamknięty (zabezpieczony przeponowym naczyniem wzbiorczym) i szczelny. Ciśnienie robocze nie należy przekraczać 0,6 MPa, a temperatura 95°C. Grzejnika nie powinno się po napełnieniu opróżniać z wody bez powodu (jedynie w razie awarii), ponieważ każde napełnianie instalacji świeżą wodą, a więc zawierającą rozpuszczony tlen, przyspiesza korozję.
Pionowe przewody grzejników wodnych drabinkowych są zakończone czterema króćcami przyłączeniowymi. Dwa z nich są przeznaczone do połączenia z instalacją c.o., w trzeci wkręca się odpowietrznik, w czwarty – zaślepkę. Aby efektywność grzejnika była możliwie największa, przewody zasilający i powrotny nie powinny być podłączone do tego samego kolektora. Podłączenie do dwóch dolnych króćców zmniejszy moc grzejnika o mniej więcej 10% w stosunku do wartości katalogowej.
Do podłączenia można użyć zaworu przyłączeniowego lancowego (z rurką nurnikową). Wtedy przewody zasilający i powrotny mogą być wyprowadzone ze ściany za grzejnikiem jeden obok drugiego. W niektórych grzejnikach przyłącze znajduje się w środku dolnej poziomej rurki.
Grzejniki drabinkowe mogą mieć fabrycznie zamontowany zawór termostatyczny i wówczas wystarczy dokupić do niego głowicę. Większość grzejników nie ma jednak takiego zaworu, więc jeśli chce się regulować ilość ciepła oddawanego przez nie do pomieszczenia, zawór trzeba dokupić i wkręcić w jeden z czterech króćców grzejnika.

Na chłodną wiosnę i wczesną jesień

Instalacja centralnego ogrzewania pracuje tylko przez pewną część roku zwaną sezonem grzewczym. Do większości grzejników drabinkowych można dokupić grzałkę elektryczną, która zamontowana w jednym z dwóch dolnych króćców przyłączeniowych umożliwia jego pracę także wtedy, gdy kocioł nie ogrzewa wody w instalacji centralnego ogrzewania. Warunkiem uruchomienia grzałki jest obecność wody w grzejniku. Grzejnika nie można także całkowicie odciąć od instalacji, aby woda zwiększająca swą objętość pod wpływem podwyższonej temperatury nie uszkodziła żadnego z elementów instalacji. Jednocześnie jednak dobrze jest zapobiec krążeniu wody w instalacji. W grzejniku zasilanym od dołu wystarczy w tym celu zakręcić zawór termostatyczny na zasilaniu, a w zasilanym od góry – na przewodzie powrotnym trzeba zainstalować zawór odcinający i zamknąć go, zanim włączy się grzałkę.
Grzałki nie wolno podłączać do grzejnika, jeśli jest on zamontowany w I lub II strefie ochronnej w łazience (PN-IEC 60364-7-701: 1999), to znaczy w odległości mniejszej niż 60 cm od obrysu wanny i brodzika (na przykład bezpośrednio nad wanną), ponieważ nie mogą się tam znajdować żadne urządzenia elektryczne. Gniazdo do podłączenia wtyczki grzałki elektrycznej musi mieć uziemienie. Trzeba zwrócić na to uwagę zwłaszcza w domach budowanych kilka, kilkanaście i więcej lat temu, kiedy nie było – tak jak dziś w nowych instalacjach elektrycznych – obowiązku montowania wyłącznie gniazd z bolcem.
Producenci grzejników łazienkowych zwykle oferują grzałki jako dodatkowe wyposażenie do swoich grzejników. Nie zawsze grzejnik i grzałka muszą pochodzić od tego samego producenta, ale dokupując grzałkę osobno, zawsze trzeba sprawdzić, czy będzie pasowała do grzejnika.
Moc grzałki powinna być o 20-30% mniejsza od mocy grzejnika dla parametrów 90/70/20°C. Najlepiej sprawdzić to w katalogach producenta.

Jaka moc?

Zgodnie z przepisami i logiką temperatura w łazience powinna być nieco wyższa niż w pomieszczeniach mieszkalnych. Przyjmuje się, że zainstalowane w niej źródła ciepła (grzejniki, instalacja ogrzewania podłogowego etc.) muszą zapewnić temperaturę +24°C przy temperaturze obliczeniowej zewnętrznej (od -16 do -24°C w zależności od regionu kraju). Grzejniki drabinkowe oddają ciepło do otoczenia głównie przez promieniowanie.
Efektywność wymiany ciepła jest jednak nieco gorsza niż w przypadku innych rodzajów grzejników.
Aby łazienka była dobrze ogrzana, przy doborze grzejnika najlepiej posłużyć się obliczeniami strat ciepła zrobionymi przez projektanta instalacji c.o. Jeśli buduje się nowy dom, takie obliczenia powinny być jednym z elementów jego projektu. Inaczej jest w przypadku remontu instalacji i wymiany grzejników. Wtedy zwykle nie ma dostępu do tego rodzaju obliczeń i grzejnik dobiera się w przybliżony sposób, na podstawie szacunkowego zapotrzebowania na ciepło. Przyjmuje się wówczas, że wynosi ono 100-130 W/m² powierzchni łazienki i około 80 W/m² kuchni. Takie wskaźniki nie uwzględniają jednak wysokości pomieszczenia, jego usytuowania w budynku (w środku lub przy ścianach szczytowych), wielkości okna etc. Czasem – a szkoda – w podobny sposób postępuje się również wtedy, gdy obliczenia są.
Aby podczas eksploatacji nie okazało się, że moc grzejnika jest niewystarczająca, zwłaszcza że wymiana ciepła może zostać zakłócona przez powieszony na nim ręcznik lub suszącą się garderobę, dobrze jest powiększyć ją o 20-25%. Odpowiednią do obliczonej mocy wielkość grzejnika dobiera się z katalogu producenta. Zwykle nie ma problemu z dopasowaniem wymiarów do miejsca przeznaczonego na grzejnik, ponieważ producenci starają się, by każdy z modeli był dostępny co najmniej w kilku różnych rozmiarach.

Uwaga! W katalogach producentów moc grzejników jest podawana dla określonej temperatury zasilania, powrotu i temperatury w pomieszczeniu. Jeśli parametry instalacji, do której jest przeznaczony grzejnik, są inne, trzeba zastosować odpowiednie (również dostępne w katalogach producentów) współczynniki korekcyjne zwiększające (lub zmniejszające) obliczoną moc grzejnika. W przeciwnym razie ilość ciepła oddawanego przez grzejnik do pomieszczenia nie będzie zgodna z naszymi oczekiwaniami.

Grzejniki drabinkowe mają małą pojemność wodną, a więc i niewielką bezwładność, dzięki czemu z łatwością można za pomocą zaworów termostatycznych regulować ich wydajność zgodnie ze zmieniającymi się (wraz z temperaturą zewnętrzną lub na przykład dodatkowymi niespodziewanymi zyskami ciepła) potrzebami cieplnymi pomieszczenia.

Kupujemy

Ceny grzejników dekoracyjnych są bardzo różne. Decydują o nich materiał, sposób wykończenia, moc, wyposażenie dodatkowe czy wreszcie design, nierzadko będący dziełem liczących się projektantów.
Grzejniki drabinkowe są standardowo malowane na biało. Nie znaczy to jednak, że nie można kupić modelu dopasowanego kolorystycznie do wystroju wnętrza. Większość firm oferuje możliwość polakierowania grzejnika na kolor wybrany z palety kilkunastu lub nawet kilkudziesięciu. Taka usługa jest zwykle dodatkowo płatna i wymaga oczekiwania na realizację. Mimo to nie warto przemalowywać grzejnika na własną rękę. Nie dość, że pogarsza się w ten sposób jakość wymiany ciepła (grzejnik gorzej przekazuje ciepło do otoczenia; niektórzy producenci twierdzą, że wydajność grzejnika pokrytego jedną dodatkową warstwą farby spada nawet o 30%), to tak wykonana powłoka jest nietrwała.
Niezwykle efektowne, choć także słabiej emitujące ciepło w porównaniu z białymi, są grzejniki pokryte warstwą chromu. Decydując się na taki model, trzeba zwiększyć jego moc w stosunku do obliczonej o mniej więcej 50%.
Za większość elementów dodatkowych, takich jak półki, wieszaki czy lustra – jeśli nie są na trwałe połączone z grzejnikiem – trzeba także dopłacić do podstawowej ceny grzejnika.
Producenci udzielają zwykle co najmniej 5-letniej gwarancji na grzejniki dekoracyjne. Na niektóre modele gwarancja jest dłuższa, nawet 10-letnia. Czasem jednak wydłużony okres gwarancji dotyczy tylko szczelności, krótszy – wykończenia powierzchni grzejnika.

Podłączenie grzejników drabinkowych do instalacji centralnego ogrzewania

Przewód zasilający do jednego kolektora, powrotny do drugiego.

Podłączenie za pomocą zaworu lancowego.

Przyłącze na środku dolnej poziomej rurki


Grzałka w wodnym grzejniku

Grzałkę wkręca się bezpośrednio w króciec przyłączeniowy grzejnika. Większość grzejników drabinkowych ma króćce przyłączeniowe o średnicy 1/2”.


eśli grzejnik jest podłączony krzyżowo (przewód zasilający do jednego kolektora od góry, powrotny – do drugiego od dołu), po usunięciu korka zaślepiającego i opróżnieniu grzejnika z wody grzałkę wkręca się w kolektor.

Przed zamontowaniem grzałki w grzejniku podłączonym od dołu w kolektorze trzeba zamontować trójnik, do którego od dołu zostanie wkręcona grzałka, a z boku przewód powrotny instalacji c.o.

Grzejnik w łazience
Grzejniki drabinkowe w łazienkach tradycyjnie już oprócz ogrzewania pełnią funkcję wieszaków na ręczniki.

Pionowe (zazwyczaj) kolektory grzejników drabinkowych nierzadko osłania się ozdobnym ekranem.

Ścianką z grzejnika można oddzielić miskę ustępową od reszty łazienki.


Grzejnik w kuchni

Możliwość dowolnego wykończenia powierzchni grzejników dekoracyjnych, na przykład pokrycia ich warstwą chromu...

...lub pomalowania na wybrany kolor pozwala łatwo dopasować je do wystroju wnętrza.

W podobny sposób jak w łazience grzejnik drabinkowy można wykorzystać również w kuchni, oddzielając nim część roboczą od jadalni.

Grzejnik w holu lub pokoju
Do zawieszenia w holu lub pokoju często są wybierane grzejniki z lustrem.

ilgotne parasole wstawione do stojaka na grzejniku szybko będą suche.

Moc grzejnika, który jednocześnie jest wieszakiem, powinna być odpowiednio powiększona, bo częściowo osłonięty będzie słabiej emitował ciepło do pomieszczenia.


GRZEJNIKI - PRZEGLĄD
LEGENDA
Producent: podajemy nazwę producenta i – w nawiasie – kraj produkcji.
Wymiary: podajemy w kolejności: wysokość x szerokość x głębokość.
Kolory: dostępne kolory.
Temperatura zasilania: maksymalna dopuszczalna temperatura zasilania.Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi