Ciepłe i suche


Chcę przerwać budowę domu na etapie stanu zerowego. W projekcie są przewidziane fundamenty z bloczków betonowych zaizolowane podwójną warstwą papy na lepiku i osłonięte styropianem. Wykonawca twierdzi, że to niekorzystne rozwiązanie, i proponuje następujący układ warstw: bezpośrednio do bloczków przyklejony styropian, na nim klej z siatką i na to dysperbit. Takie rozwiązanie rzekomo będzie łatwiejsze w wykonaniu i bardziej szczelne. Nie chciałbym popełnić błędu już na początku budowy. Na co powinienem się zdecydować?

Podstawowa zasada jest taka, że wykonawca nie może narzucać rozwiązania niezgodnego z projektem. Jeżeli w projekcie izolacja przeciwwodna znajduje się bezpośrednio na fundamentach i dopiero na niej układa się ocieplenie, a wykonawca radzi zmienić układ warstw – prawdopodobnie chce po prostu ułatwić sobie pracę.
Papa ułożona według wskazówek projektanta to tanie i znane od dawna rozwiązanie. Styropian oprócz docieplenia spełnia też funkcję ochrony mechanicznej – papa nie ulegnie zniszczeniu przy zasypywaniu fundamentów. Zamiast papy można zastosować masy mineralne, bitumiczne (w tym również lepiki asfaltowe jako samodzielną izolację lub podkład do przyklejenia papy), folie z polietylenu, PCW (grubości minimum 0,3 mm) lub z kauczuku syntetycznego (pod niektóre wymagany jest podkład gruntujący, dlatego najpierw trzeba zapoznać się z instrukcją). Możliwe jest układanie papy lub folii na styropianie, ale trzeba wówczas bardzo ostrożnie zasypywać fundamenty, najlepiej, aby z izolacją stykał się tylko drobny piasek. Rozwiązanie proponowane przez wykonawcę nie jest prawidłowe. Dysperbit musi być nakładany bezpośrednio na ścianę fundamentową, najlepiej w kilku warstwach, a dopiero później można odpowiednim klejem przymocować płyty styropianowe.
Na rynku są też produkty spełniające jednocześnie dwie funkcje – termoizolacyjną i ochrony przed wilgocią (na przykład płyty FOAMGLAS ze szkła spienionego lub STYROHART). Łączy się je specjalnym klejem dostępnym razem z płytami. Do płyt grubości 40 mm jako osłonę mechaniczną trzeba zastosować styropian ryflowany (kilka centymetrów, jako dodatkowa izolacja termiczna). Przy grubości 150 mm wystarczy sama folia kubełkowa.


Izolacja fundamentów
Izolacja z papy i styropianu.

Izolacja z płyt ze szkła spienionego.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi