Cięte lepiej kwitną


Mam w ogrodzie sporo kwitnących krzewów. Zauważyłam, że niektóre z nich z roku na rok tracą ładny pokrój i mają coraz mniej kwiatów, chociaż je nawożę i w czasie upałów podlewam. Podobno należy je przycinać. Jak? 
  Rośliny regularnie przycinane są znacznie bardziej dekoracyjne – mają ładniejszy pokrój i obficiej kwitną. Pąki kwiatowe zawiązują się przede wszystkim na młodych pędach. Aby krzewy wciąż cieszyły nas obfitym kwitnieniem, musimy je więc pobudzać do wypuszczania nowych pędów. Powstawaniu większej liczby pąków kwiatowych sprzyja także przerzedzenie koron krzewów, bo wtedy światło słoneczne dociera do ich wnętrza. Dlatego warto systematycznie usuwać najstarsze gałęzie, wycinając je tuż przy ziemi.
Sposobem na przedłużenie kwitnienia krzewu jest usuwanie w miarę przekwitania roślin zasychających kwiatostanów wierzchołkowych (ogławianie). Roślina, której nie pozwolono wydać nasion, zawiązuje więcej pąków kwiatowych, które zakwitną jeszcze w tym roku (na przykład róże) lub w roku następnym (na przykład różaneczniki).

Uwaga! Roślin, które mają ozdobne owoce (przykładowo niektóre odmiany róż parkowych), nie należy ogławiać.

Krzewy po cięciu zasilamy nawozem wieloskładnikowym. Trzeba jednak pamiętać, żeby zabieg ten przeprowadzić nie później niż w pierwszej połowie lipca. Późniejsze nawożenie niepotrzebnie pobudza wzrost roślin. To sprawia, że ich pędy wolniej drewnieją i zimą są bardziej wrażliwe na mróz. Powierzchnię ziemi wokół nich warto wyściółkować na przykład korą.
Nie wszystkie krzewy tnie się tak samo, sposób postępowania zależy od gatunku. Jednak nawet z tych krzewów, których pędy przycina się po kwitnieniu, należy wiosną usunąć te, które są zaschnięte lub chore.

Jak ciąć krzewy kwitnące wiosną?


Krzewy te tworzą kwiaty na pędach wyrosłych w roku poprzednim. Tnie się je po zakończeniu kwitnienia, ale nie później niż na początku lata. Wiele krzewów już w tym okresie zawiązuje pąki kwiatowe na przyszły rok. Ich zbyt późne przycięcie mogłoby doprowadzić do tego, że nie zakwitną. Młode jednoroczne pędy skracamy o połowę, aby wydały pędy boczne, a ze starszych roślin usuwamy najstarsze gałęzie jak najbliżej ich nasady. Do tej grupy krzewów należą: bez lilak, forsycja pośrednia, porzeczka czerwona, krzewuszka cudowna, tawuła wczesna, tawuła van Houtta, migdałek trójklapowy.

Jak ciąć krzewy kwitnące latem i jesienią?

Takie krzewy kwitną zwykle na pędach wyrosłych wiosną. Rośliny tnie się w pierwszej połowie marca, zanim ruszą pąki, ale gdy nie ma już dużego mrozu. Pędy zeszłoroczne wycinamy, pozostawiając dwa-cztery pąki. Tuż przy nasadzie usuwamy wszelkie słabe, wiotkie i zdeformowane pędy oraz niektóre starsze, zagęszczające koronę krzewu. Martwe lub uszkodzone pędy przycinamy do zdrowego miejsca lub aż do ich nasady. Do tej grupy należą: budleja Davida, hortensja bukietowa i krzewiasta (ale nie ogrodowa, bo choć kwitnie w drugiej połowie lata, tworzy kwiaty na zeszłorocznych pędach), tawuła Billarda i japońska, róże wielo- i wielkokwiatowe.

Tawuła japońska.

Zeszłoroczne pędy przycina się nad drugim-czwartym oczkiem.

Jak ciąć krzewy o barwnych pędach?
Krzewy o ozdobnych i barwnych pędach też warto przycinać, ponieważ nowo wyrosłe gałązki mają bardziej intensywne zabarwienie niż kilkuletnie pędy. Tniemy je w marcu, tuż przed rozpoczęciem wzrostu.
Intensywność cięcia zależy od gatunku krzewu:
- dereń rozłogowy, wierzba ostrolistna – wszystkie pędy skracamy intensywnie do wysokości około 8 cm nad ziemią;
- dereń biały, leszczyna południowa Purpurea, wierzba wawrzynkowa – połowę pędów wycinamy u nasady około 5 cm nad ziemią.


Dereń rozłogowy.

Wszystkie pędy przycina się nisko nad ziemią.

Jak ciąć krzewy nadmiernie zagęszczone?
Nawet te krzewy, które nie wymagają intensywnego cięcia, z czasem nadmiernie się zagęszczają. Warto je przerzedzić, wycinając wczesną wiosną najstarsze pędy oraz te, które się krzyżują lub są skierowane do środka korony. Poprawi to ich kształt, sprawi też, że będą lepiej kwitły, ponieważ do wnętrza przerzedzonej korony dociera więcej światła. To sprawia, że kwitnienie jest równomierne na całym krzewie, a nie tylko na jego obrzeżach. W ten sposób należy postępować z hortensją ogrodową, kolkwicją chińską, leszczyną pospolitą, pigwowcem japońskim, śnieguliczką białą, żylistkiem szorstkim, jaśminowcem wonnym, berberysami, kalinami, irgami. 


Hortensja ogrodowa.

Krzew przed cięciem.

Krzew po cięciu.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi