Co posadzić w cieniu domu?


Między częścią mieszkalną a garażem mojego domu jest spory zaułek, który nie wiem jak zagospodarować. Myślałam o posadzeniu tam roślin, ale jest to północno-zachodnia wystawa, więc słońce zagląda w to miejsce tylko późnym popołudniem i nawet wtedy nie oświetla go całego. Jak je urządzić? Jest dużo roślin, które do prawidłowego wzrostu nie potrzebują bezpośrednich promieni słońca i wręcz preferują delikatne, rozproszone światło. Są to między innymi wszystkie gatunki roślin występujących w podszyciu lasu. Z powodzeniem nadają się do uprawy w otoczonym ścianami, ocienionym zakątku ogrodu. Można tu posadzić funkie, które zwracają uwagę pięknymi liśćmi, u wielu odmian zielono-białymi lub zielono-żółtymi, rodgersje, których ogromne liście przypominają ulistnienie kasztanowca, czy pierzastolistne pluskwice groniaste i parzydła leśne – kwitnące na biało i tworzące okazałe kępy dorastające aż do 2 m wysokości. Godne uwagi są kwitnące późną wiosną orliki (różowe, fioletowe, czerwone, żółte, łososiowe lub białe kwiaty) i serduszki o oryginalnych różowo-białych kwiatach, a także zawilce japońskie, które zakwitają u schyłku lata na różowo, czerwono lub biało. W lepiej oświetlonej części rabaty dobrze będą się czuły: bodziszki wspaniałe, liliowce, pierwiosnki, przywrotniki ostroklapowe, tawułki i żurawki.
Między wyższymi roślinami warto posadzić płożące. Z czasem, gdy się rozrosną, osłonią kobiercem całą powierzchnię rabaty. W cieniu dobrze rosną: bluszczyk kurdybanek "Variegata", dąbrówka rozłogowa, fiołek wonny, kopytnik pospolity, poziomkówka indyjska, tiarella ogrodowa i ułudka wiosenna. Można tu też posadzić konwalię majową i podagrycznik pospolity "Variegatum", trzeba jednak pamiętać, że łatwo się rozprzestrzeniają i z czasem mogą opanować całą rabatę.
Roślinom tym najbardziej odpowiada gleba lekka i przepuszczalna, a zarazem próchniczna, żyzna i wilgotna. Ponieważ ziemia tuż przy domu jest zwykle zniszczona w trakcie budowy, należy ją ulepszyć. Przede wszystkim trzeba ją głęboko przekopać (jeśli dawno nie była uprawiana i jest zbita – na głębokość dwóch szpadli), a następnie użyźnić, dodając na przykład ziemi liściowej lub kompostowej albo niekwaśnego substratu torfowego (rozkłada się je na powierzchni rabaty około 10-centymetrową warstwą i lekko miesza z ziemią).


W osłoniętym ścianami budynku, zacienionym zakątku można też założyć ogród roślin wrzosowatych (jednak pod warunkiem że miejsce to nie jest zimą wystawione na bezpośrednie działanie mroźnego wiatru). W cieniu można posadzić między innymi: różanaczniki, pierisy i kiścienie, a w półcieniu – azalie. Rośliny te mają podobne wymagania i dobrze się czują we własnym towarzystwie. Przede wszystkim lubią kwaśną i wilgotną glebę. W miejscu, gdzie będą rosły, trzeba wymienić ziemię ogrodową na specjalne podłoże przeznaczone dla roślin wrzosowatych lub przygotować je samemu, mieszając równe ilości kwaśnego torfu, przekompostowanej kory i ziemi liściowej (można zamiast niej użyć kompostu lub żyznej gleby). Warstwa kwaśnego podłoża powinna mieć 40-50 cm grubości.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi